۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83417549
۰ نفر

برچسب‌ها

تاثیر معماری بم و یزد در احیای بناهای خشتی ناحیه مرکزی ایران

یزد - ایرنا - رئیس شورای شهر یزد گفت: معماری ساختمان‌های خشتی یزد و بم می‌تواند نقش موثری در احیای معماری سنتی در ناحیه مرکزی ایران داشته باشد، باید این شیوه ساخت و ساز را برای همیشه در تاریخ حفظ کرد و آن را زنده‌ نگه داشت.

غلامعلی سفید روز سه شنبه در نشست تبادل فرهنگی و هنری بم و یزد با عنوان « فضای آشنا» که با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی این ۲ شهر برگزار شد، افزود: باید نظام ساخت و سازهای خشتی نهادینه شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروز، از بتن و و اسکلت‌های فلزی در ساختمان سازی استفاده می‌شود که نه تنها با شرایط طبیعی استان سازگاری ندارد بلکه با روحیه انسان‌ها نیز سازگار نیست.

سفید، معماری بم را نقطه مشترک با یزد دانست که نمونه بارز آن را ارگ شهر ذکر کرد که ایران به آن افتخار و در جهان معروف است همچنین بافت تاریخی یزد که نمونه‌ای از این نوع معماری است که به ثبت جهانی رسید.

رئیس شورای شهر یزد از قنات‌ با عنوان محل پیدایش تمدن در نواحی مرکزی ایران یاد کرد و افزود: آب در هر منطقه‌ای موضوع حیاتی است و ایجاد قنات در بم نقش مهمی در این ارتباط داشته است.

وی ادامه داد: شرایط همکاری مشترکی بین ۲ شهر از گذشته فراهم بوده و هست که باید در جهت گسترش ارتباط و تعامل بیشتری تلاش کرد.

سفید افزود: نام یکی از خیابان‌های بم به نام یزد نامگذاری شد، شورای شهر یزد و شهرداری هم به منظور تقویت ارتباط بیشتر در نظر دارد، یکی از خیابان‌های این شهر را به نام « بم» نامگذاری کند.

شهردار یزد هم گفت: میان یزد و بم ارتباط و تعامل خوبی از قدیم وجود داشته که اکنون بیشتر شده است.

جمال الدین عزیزی افزود: می‌توانیم با برنامه‌ریزی زمینه حضور مردم بم را برای بازدید از اماکن تاریخی و توسعه گردشگری در یزد فراهم کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که تعامل این ۲ شهر با نتایج خوبی همراه باشد و شهروندان از خدمات ارزشمندتری در سفر به ۲ شهر برخوردار شوند.

همچنین رئیس شورای شهر بم افزود: یزد و بم نقاط بسیاری مشترکی دارند که این نقاط  می‌توانند موجب تعامل بیشتر شود.

منصور عزیزآبادی افزود: عزدارای‌های یزدی‌ها و حفر قنات از جمله نقاط اشتراک این دو شهر است.

بم در فاصله ۱۹۶ کیلومتری شهر کرمان قرار دارد.

۲۰۸۸/ ۲۰۴۷

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha