۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۲
کد خبرنگار: 1399
کد خبر: 83417418
۰ نفر

برچسب‌ها

بازدید وزیر علوم از موزه‌های دانشگاه تبریز

تبریز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از موزه‌های علوم طبیعی و موسسه تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه تبریز دیدن کرد.

به گزارش ایرنا، موزه موسسه تاریخ و فرهنگ ایران در سال ۱۳۲۸ تاسیس شده،  این موزه بعد از موزه ایران باستان (ملی) که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شده است دومین موزه رسمی کشور محسوب می شود.

فعالیت این موزه در دو مقوله باستانشناسی و مردم شناسی آغاز و اموال فرهنگی موجود در این موزه از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور که از کاوش های باستانشناسی کشور بدست آمده­ و همچنین هدایای خیرین فرهنگی تامین شده است.

بخش باستانشناسی شامل ادوار پیش از تاریخ و دوران تاریخی و دوران اسلامی بوده و تالاری نیز به بخش سکه و مهر اختصاص یافته است.

بخش مردم شناسی نیز شامل بخش جنگ افزارهای قدیمی، بخش بافته و فرش - بخش کتابت شامل قطعات خط و کتب خطی و چاپ سنگی و اسناد قدیمی می باشد

موزه علوم طبیعی در ساختمان کتابخانه مرکزی به مساحت تقریبی ۸۵۰ مترمربع با دارا بودن نمونه های زمین شناسی و زیست شناسی اولین بار در سال ۱۳۴۶ با انواع نمونه های تاکسیدرمی شده جانوران فعالیت خود را آغاز و بعد از مدتی نمونه های زمین شناسی به آن اضافه شده است.

این موزه دارای نمونه های زمین شناسی  شمال ۱۱۵ قطعه سنگ های آذرین درونی و بیرونی،  ۷۲ قطعه سنگ دگرگونی،  ۱۵قطعه سنگ آتشفشانی،  ۱۸۰قطعه سنگ رسوبی،  ۲۲ مورد کانی فلزی،  ۲۲ مورد کانیهای تیپیک ایران و همچنین نمونه های زیست شناسی شامل ۲۵۳ نمونه فسیل شاخه های اسفنج ها، بندپایان، نرمتنان، خارپوستان، مهره داران و نمونه های گیاهی،       ۱۷ مورد از نمونه های تاکسیدرمی شده جانوران مهره دار آذربایجان،  ۳۵ مورد از نمونه های تاکسیدرمی شده پرندگان آذربایجان،  گونه هایی از انواع مارها،  انواع کاملی از حشرات شامل گروههای زنبورها، سوسکها، رطیل ها، سنجاقکها، پروانه ها و  ۵۲ نمونه گیاهی است.

دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی، بیش از ۲۴ هزار  نفر دانشجو و ۴۵۷ هزار مترمربع فضای آموزشی، کمک آموزشی و پژوهشی و نیز به جهت همجواری با دانشگاه های بزرگ کشورهای منطقه، به عنوان بزرگترین مرکز علمی غرب و شمال غرب کشور، عهده دار بخش بزرگی از مسئولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه های بین المللی است.

وزیر علوم صبح دیروز دوشنبه با استقبال مسوولان محلی وارد تبریز شد و با حضور در مرقد مطهر شهدای گمنام دانشگاه تبریز با ادای احترام به مقام شامخ شهیدان و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، برنامه ۲ روزه سفر خود به آذربایجان‌شرقی را آغاز کرد.

۶۱۲۰/۳۰۷۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها