همکاری‌های علوم شناختی ایران و برزیل گسترش می‌یابد

تهران- ایرنا - ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و مراکز علمی معتبر برزیل، در راستای توسعه و گسترش فعالیت‌های علمی و تخصصی همکاری‌ می‌کنند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این راستا با اتخاذ سیاست‌های حمایتی پایه‌های ایجاد همکاری مشترک تحقیقاتی و فنی میان دو کشور در مرزهای دانش، فناوری و همچنین تبادل و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی با اجرای پروژه‌هایی توسط محققان و متخصصان پی‌ریزی شد.

ستاد توسعه علوم شناختی برای پیشبرد اهداف بین‌المللی خود، بسط همکاری به منظور تبادل دانشجو و استاد، توسعه همکاری‌های پژوهشی در زمینه‌های آموزشی، غنا بخشیدن به مشارکت میان مراکز دانشگاهی، حمایت از برپایی کنفرانس‌ها، گردهمایی و کارگاه‌های علمی و گسترش آموزش به پژوهشگران را با هدف برقراری پیوندهای مستحکم همکاری متقابل میان ایران و برزیل در دستور کار قرار داد و برای تقویت همکاری‌های علمی و جلب محققان و متخصصان در بخش‌های مختلف بویژه در حوزه توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، میز همکاری مشترک میان دو کشور ایجاد کرد.

هیات‌های علمی دو کشور در سه سال اخیر در مذاکرات و دیدارهای متقابل، گسترش و ارتقای سطح همکاری ها میان مراکز دانشگاهی و علمی در بخش‌های علوم شناختی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور در راستای ایجاد پیوندهای پایدار علمی دو جانبه و به سود منافع مشترک را در جهت تحکیم و تقویت همکاری‌ها و تبادل اطلاعات میان ایران و برزیل عنوان کردند.

با شکل‌گیری "میز همکاری‌های علمی و تحقیقاتی" میان ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری و نیز دو مرکز علمی معتبر برزیل‌، شناسایی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها در حوزه‌های دانش علوم شناختی و اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، ایجاد همکاری مشترک بین تیم‌های علمی ایران و برزیل در زمینه‌های مورد علاقه طرفین در مرزهای دانش و تکنولوژی و توسعه خدمات و ابزارهای شناختی بین دو کشور آغاز شد.

برگزاری هفت دوره فراخوان جهت پذیرش طرح‌های پژوهشی در زمینه‌های علوم شناختی حاصل ارتباط و تماس کارشناسان ارشد ستاد علوم شناختی و دو مرکز معتبر علمی برزیل برای ایجاد یک فضای مستحکم همکاری متقابل میان دو کشور در سال‌های اخیر است. 

توسعه ابزارهای تهاجمی و غیر تهاجمی ارتباط با مغز، آموزش و مطالعات شناختی مغز و نیز شناخت اجتماعی، نقشه‌برداری مغز، خدمات و ابزارهای ارزیابی و توانبخشی از زمینه‌های همکاری مشترک در فراخوان طرح‌ها را به خود اختصاص داده است.

ستاد توسعه علوم شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو و سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل برای تقویت همکاری‌ها ی علمی و در راستای اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی به همراه مبادله استاد و دانشجو در زمینه مطالعات مغز و شناخت، دو تفاهم‌نامه امضا و مبادله کردند.

رشد فزاینده علم و دانش در ایران و توانمندی‌های علمی کشورمان از یک سو و برخورداری برزیل از امکانات و پتانسیل بسیار، دو کشور را در مسیر تقویت همکاری‌های متقابل علمی بویژه در حوزه‌های توسعه علوم و فن‌آوری‌های شناختی سوق داده و گسترش همکاری‌های پایدار علمی میان دو کشور را رقم زده است.

براساس گزارشات و آمارهای علمی انتشار یافته در مجلات و منابع معتبر جهانی، پیشرفت دانش علوم شناختی در ایران در سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده و کشورمان در زمینه هوش مصنوعی رتبه شانزدهم جهانی را به خود اختصاص داده و همچنین در حوزه علوم شناختی در سطح دوم کشورهای منطقه قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha