بازتاب درمانی معبد آناهیتا، ایده‌ای که برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- بازتاب درمانی یا رفلکسولوژی، ایده جدید گردشگری سلامت که برای نخستین بار در کشور در معبد آناهیتا اجرایی می شود؛ به عنوان بخشی از پلازا و پارک موزه خیابانی در اولویت اقدام های پایگاه معبد آناهیتا کنگاور قرار دارد.

«پلازا» که در زبان اسپانیایی به معنی «میدان» است، به آن دسته از فضاهای عمومی اطلاق می‌شود که در دل شهرها قرار دارند و در واقع، فارغ از ابعاد تجاری، صرفا کارکردی پاتوق‌گونه برای شهروندان دارند. پلازا عمدتا محل شکل‌گیری بخشی از خاطره‌های جمعی و نوستالوژی شهروندان هستند که در پاره‌ای از موارد، این خاطره‌ها می‌توانند شکل سیاسی هم به خود بگیرند.  

مسیری که بعد از ۳۰ سال مسدود شد
چند صباحی است مسدود کردن باند کندرو معبد آناهیتا کنگاور بعد از ۳۰ سال بر سر زبان مردمان محلی افتاده و سوژه مناسبی شده برای گرم کردن دورهمی ها که عموما از صدور انسداد این مسیر توسط فرماندار ابراز رضایت و خشنودی کردند. 
فرماندار کنگاور در گفت و گو با ایرنا، با اعلام انسداد باند کندرو معبد آناهیتا که مسیر ورودی گردشگران و مسافران است، بیان کرد: این محور که به پارکینگ خصوصی خودروها تبدیل شده بود به یک پیاده راه در خور شأن مسافران و گردشگران داخلی و خارجی تبدیل می شود. 
 خیراله خزایی با بیان اینکه توجه به منظر زیباسازی و الگوهای زیبایی شناختی و نصب المان‌های گردشگری در ورودی معبد آناهیتا می‌تواند برای گردشگران جذابیت ایجاد کند، تصریح کرد: ایجاد جذابیت منظری و تنوع در پیرامون معبد آناهیتا باعث می‌شود این اثر گرانبها از حالت بی روحی و خشکی خارج و پویایی و نشاط اجتماعی جایگزین آن شود. 
وی معتقد است معبد آناهیتا در کنگاور به عنوان یک شاخصه مهم گردشگری و نماد هویت و اصالت ایران زمین است باید ساماندهی و مورد توجه بیشتر قرار گیرد. 
فرماندار کنگاور خاطرنشان کرد: برای ایجاد پلازا و ساماندهی ورودی معبد آناهیتا دستگاههای اجرایی مرتبط را مکلف کرده ایم با پایگاه ملی معبد آناهیتا همکاری کنند. 
 پلازا؛ اولین طرح استانی که در کنگاور اجرا می شود 
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از اجرای طرح پلازا در کنگاور برای نخستین بار در استان کرمانشاه با معیارها و استانداردهای موردنظر برای یک دورهمی صمیمانه خبر داد و اظهار داشت: پلازا به بیان مهندسی خود به معنی میدان و ‌یا میدانچه است که ما تلاش می کنیم در پیرامون فضای ورودی معبد آناهیتا مکانی این چنینی را اجرا کنیم.  
مرتضی گراوند افزود: ایجاد پلازا در باند کندرو معبد آناهیتا در کنار خیابان‌ اصلی شهر تا حدودی با تفسیری که موردنظر کارشناسان ارشد شهرسازی از مفهوم پلازا و یا میدان دارند، بی ارتباط نیست. 
 وی ادامه داد: پلازا طرح مناسبی برای وضعیت امروز کنگاور است؛ زیرا در این فضا پیاده رو بزرگتر و سنگ فرش شده و علاوه بر حضور مردم محله برای دیدارهای روزانه و گفتگو و بازی بچه‌ها، در این پلازا می‌توان فرصتی فراهم شود که گروهی برای بازی شطرنج و تخته نرد، مسافران و گردشگران برای صرف ناهار در ظهر و رهگذران نیز برای توقف و استراحت در این فضا حضور یافته و وقت بگذرانند. به همین دلیل می‌توان گفت باند کندرو کنار خیابان‌ اصلی و پیاده روها ظرفیت این را دارند که تبدیل به پلازا یا میدان فعال شوند.

پارک موزه خیابانی در کنگاور احداث می شود 
او احداث موزه خیابانی با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان را یکی از برنامه های پایگاه ملی معبدآناهیتا به عنوان یکی از بخش های مهم این پلازا برشمرد و تصریح کرد: نرده های حریم معبد آناهیتا در فواصل ۹ متری برش خورده و ۴۵ باکس برای نمایش تصاویر کهن سیر تاریخی معبد آناهیتا از قدیم تا امروز ایجاد خواهد شد که با دیدن آنها علاوه بر آشنایی با این بزرگترین تک بنای سنگی کشور و معرفی صنایع دستی و سوغات کنگاور، حس و حال نوستالوژیک برای مردم و گردشگران تداعی خواهد شد. 


 اجرای طرح بازتاب درمانی برای نخستین بار در کشور 
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا در ادامه اجرای مسیر پیاده روی بازتاب درمانی و توجه به گردشگری سلامت را از دیگر بخش های پلازا معبد آناهیتا عنوان کرد و اظهار داشت: این طرح که ریشه تاریخی و علمی دارد برای نخستین بار در یک مکان باستانی و عمومی در کشور و در راستای توجه به گردشگری سلامت اجرا می شود. 
این باستان شناس افزود: نخستین بار در حدود 2 هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد در چین مقاله‌ای با نام «طب داخلی کلاسیک امپراطور زرد» در مورد طب فشاری نوشته شد. این مقاله نویسندگان بسیاری داشت و در آن به نخستین ریشه‌های رفلکسولوژی در تاریخ اشاره شد. 
گراوند تصریح کرد: بازتاب درمانی در تاریخ مصر باستان نیز مشاهده شده است. «آنخ‌مائو» پزشکی مصری بود که حدود 2 هزار و ۵۰۰ سال قبل از مسیح می‌زیست. شواهد جمع‌آوری شده از نقاشی‌ها و علایم موجود در معبد آنخ‌مائو نشان می‌دهد که او در آن دوران از شیوه‌های درمانی رفلکسولوژی استفاده می‌کرد. رد دیگری از رفلکسولوژی را می‌توان در قرن ۱۳ در مرکز اروپا یافت؛ هنگامی که «مارکوپلو» با همراهی مبلغان کاتولیک شیوه‌های درمانی رفلکسولوژی و طب فشاری را از چین به ارمغان آورد.در نهایت رفلکسولوژی در قرن شانزدهم به‌عنوان شیوه‌ای شناخته‌شده توسط پزشکان در آلمان و اروپا مورد استفاده قرار گرفت. 
وی با اشاره به اجرای مسیر بازتاب درمانی با کمک شهرداری و شورای شهر کنگاور که طی جلسات مختلف شهرستان به تصویب رسیده و ضمن قدردانی از پلیس راهرو بخاطر همکاری در انسداد مسیر کندرو، بیان داشت: پیاده روی بدون کفش بر روی این مسیر که از قلوه سنگ های نامنظم تشکیل شده، باعث می شود هفت هزار رشته عصبی پا تحریک و در نتیجه شاهد کاهش درد و التیام و اضطراب و استرس در نقاط داخلی بدن خواهیم بود. 
او معتقد است؛ اجرای اینگونه طرح ها نیاز به آگاه سازی و فرهنگ سازی برای جوامع محلی دارد، ولی در عین حال نتایج قابل توجهی همچون؛ کنترل فشار خون، رهاسازی سموم بدن، کاهش مشکلات ارگان ها به ویژه کلیه و مثانه و حالت تهوع، کنترل فیبرها درد حین عبور از سیستم عصبی نخاعی و... در پی خواهد داشت. 

بازتاب درمانی؛ الگویی مناسب برای اجرا در بوستان ها و سایت های تاریخی
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا در ادامه اجرای طرح بازتاب درمانی برای بوستان های سطح شهر در دیگر نقاط مختلف استان و همچنین سایت های تاریخی بیستون و طاق بستان را پیشنهاد مناسب و قابل اجرایی عنوان کرد. 
گراوند در ادامه از راه اندازی مجدد پارکینگ معبد آناهیتا و انتقال باجه بلیت فروشی به ضلع جنوب شرقی معبدآناهیتا خبر داد و افزود: با توجه به وسعت زیاد این پارکینگ ظرفیت پذیرش کلیه خودرو مسافران و گردشگران وجود دارد. 
بنای موسوم به معبد آناهیتا که منتسب به دوران اشکانیان است و تاکنون اطلاعات دقیق دوره تاریخی و کارکرد آن به دست نیامده باعث شده همچنان از دید مسئولان و گردشگران مغفول بماند. اجرای طرح های جذاب برای جذب گردشگر و تنوع و پویایی به این بنای کهن می تواند زندگی دوباره ای به پیکره نیمه جان آناهیتا باز گرداند. 
مسدود کردن و سنگ فرش باند کندرو معبد آناهیتا، اجرای پلازا، نمایش تصاویر قدیمی معبد آناهیتا و همچنین طرح بازتاب درمانی می تواند دودی را از دودکش خاموش این معبد بلند کند و چه بسا نقطه امیدی باشد برای ساماندهی بیشتر، کاوش های میدانی و نهایتا مرمت و بازسازی این یادگار اشکانی که به رویایی برای مردم استان کرمانشاه و کنگاور تبدیل شده است.
معبد آناهیتا که دومین بنای سنگی بزرگ ایران قبل از اسلام است برخی قدمت آن را به دوران اشکانی و عده ای نیز دوران ساسانی می دانند.
کنگاور با جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر در ۹۴ کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد. این شهرستان ۱۲۰ اثر تاریخی و طبیعی ثبت ملی و بیش از ۱۰۰ اثر واجد شرایط حفاظت دارد.
گزارش: مجید رحمتی
۷۴۴۷/۸۰۶۶