پیشرفت ایران در حوزه علم و فناوری قابل تقدیر است

تهران - ایرنا - وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، پیشرفت ایران در حوزه علم و فناوری را قابل تقدیر دانست.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیسم چین  که در راس هیاتی به ایران سفر کرده است، ضمن دیدار و گفتگو با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری  از پارک علم و فناوری پردیس بازدید کرد.

وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در این دیدار با اشاره  به روابط دو کشور در حوزه علم و فناوری بیان کرد: اهمیت ایران به حوزه علم و موضوع علم و فناوری قابل توجه و تقدیر است.

تائو ادامه داد: روابط بین دو کشور از گذشته دور وجود داشته است و جاده ابریشم مسیر این همکاری را هموار می کرد. اما امروز این همکاری ها با ابتکاری به نام "یک کمربند یک جاده"در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه، با وجود تحولات بین المللی  و چالش ها اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نکرده است تاکید کرد: در شرایط فعلی از توسعه بیشتر روابط با ایران استقبال می کنیم.

تائو با بیان اینکه، ما همچنین از اقدامات ایران برای دفاع از منافع قانونی خود دفاع می کنیم افزود: فشارهایی که امریکا بر چین و ایران وارد می کند موفق نمی شود.

وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین در ادامه با بیان اینکه در این سفر متوجه شدم ایران نه تنها صادر کننده نفت و گاز است بلکه در حوزه علم و فناوری نیز پیشرفته است. گفت: با وجود تحولات بین المللی و چالش ها اما اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه، حزب کمونیست چین اندیشه توسعه این کشور را مطرح کرده است و نخستین اصل آن نوآوری است، اضافه کرد: معتقدیم موتور اصلی توسعه آینده علم و فناوری، نوآوری است و دو کشور در این زمینه دارای ظرفیت های همکاری فراوانی هستند.

**ظرفیت فوق العاده ایران در حوزه علم و فناوری

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز که وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین را در بازدید از پارک فناوری پردیس همراهی می کرد در سخنانی اظهارکرد: همکاری میان ایران و چین سابقه دیرینه دارد.

وی با تاکید براینکه، در حوزه علم و فناوری همکاری دو کشور ایران و چین اخیرا افزایش یافته است، ادامه داد: به گونه ای که ۵۰ پروژه مشترک با ایجاد یک مکانیزم میان محققان و پژوهشگران ایران و چین انجام شده است.

ستاری ادامه داد: در حوزه صادرات محصولات دارای فناوری پیشرفته نیز اقدامات خوبی انجام شده است و ۵ دفتر  ایرانی در چین این اقدامات را پیش می برند.

وی افزود: البته در نمایشگاه محصولات پیشرفته در همین پارک فناوری می توانید بخشی از توانمندی های فناورانه جوانان نوآور ایرانی را مشاهده کنید.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین عنوان کرد: خوشبختانه ارتباطات ایران و چین در حوزه علم و فناوری های پیشرفته با سرعت در حال افزایش است و علاوه بر ارتباطات دانشگاهی  تعاملات در سایر حوزه های فناوری نیز شکل گرفته است.

وی در ادامه گفت: شاید تصور شما از ایران به عنوان کشوری متکی به نفت و منابع زیر زمینی باشد. اما واقعیت این است که نیروی انسانی خلاق و نوآوری در کشورمان داریم که اقتصاد آینده ما را با فعالیت خود متحول می کنند.

ستاری ادامه داد: این جوانان خلاق با فعالیت در شرکت های دانش بنیان تحول اقتصادی در ایران را آغاز کرده اند. به گونه ای که در حال حاضر بزرگترین شرکت های حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات در منطقه متعلق به ایران است. بنابراین ظرفیت های فوق العاده ای در حوزه علم و فناوری برای دو کشور وجود دارد.

**سرمایه گذاری بخش خصوصی  در شرکت های  دانش بنیان

ستاری هچنین با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان گفت: در چند سال اخیر شاهد رشد سریع استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در ایران هستیم و به دلیل ارزش افزوده بالایی که فعالیت آنها دارد بسیاری از سرمایه گذاران سنتی برای سرمایه گذاری روی آنها اقدام کرده اند.

وی افزود: همچنین بیش از ۴۰ پارک علم و فناوری در ایران فعالیت می کنند که بزرگترین آنها پارک فناوری پردیس است البته برنامه توسعه هزار هکتاری برای این مجموعه وجود دارد.

پس از این دیدار دو هیات به بازدید از نمایشگاه محصولات پیشرفته شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس پرداختند.

 این نمایشگاه دائمی مستقر در پارک فناوری پردیس  معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری بخش کوچکی از توانمندی های فناورانه کشور در حوزه های مختلف را به تصویر کشیده است.

محصولات نمایشگاه همگی به همت متخصصان و محققان حوزه دانش بنیان کشور طراحی و ساخته شده است. محصولاتی از حوزه های مختلف همچون تجهیزات پزشکی، دارو، نانو فناوری، نرم افزار، مکانیک و مخابرات به چشم می خورد که هر کدام نمایشی از اقتدار و توانمندی جوانان ایرانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =