۸ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۲
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 83416825
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۰ هزار بانوی آب، سواد انرژی را فراگرفتند

بجنورد-ایرنا- مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده گفت: در قالب طرح بانوی آب، تا کنون ۵۰ هزار نفر از زنان زیر پوشش آموزش ها قرار گرفته و سواد آب را فراگرفته اند.

مولود شیوا دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از وظایف ما در وزارت نیرو، توسعه گفت و گوهای اجتماعی زنان در جامعه است و با توجه به اینکه زنان می توانند در زمینه مدیریت مصرف نقش آفرین باشند، تلاش داریم تا از توان آنان در این خصوص استفاده کنیم.

وی افزود: بر این عقیده هستیم که اگر خواستار تغییر در مصرف هستیم این تغییر باید در خانواده ها اتفاق بیفتد و در صورتی که بانوان در این زمینه وارد عرصه شوند، زودتر به نتیجه می رسیم.

شیوا گفت: زنان، نگاه بهتری به آب و مسائل زیست محیطی دارند و باید این ظرفیت در کنار پروژه های آب و انرژی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت بانوان، در دو سال قبل با ردپای آب در تهران، رقم خورد و از سال ۹۷ هم طرح آموزشی بانوی آب، کلید خورد.

وی اظهار داشت: در طرح بانوی آب، از ظرفیت سمن ها که ظرفیت توسعه یافته مردم است، استفاده می شود و اجرای آن پیش از این در شهرهای مشهد، تبریز و گیلان و اکنون در بجنورد آغاز شده است.

شیوا خاطرنشان کرد: در هر استان بسته به ظرفیت استان ها، پنج هزار تا ۱۵ هزار نفر از بانوان زیر پوشش قرار می گیرند.

طرح روشنا، گامی برای مدیریت مصرف برق

مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده همچنین از اجرای طرح روشنا خبر داد و گفت: برای مدیریت مصرف برق، طرح روشنا در دستور کار است و مشابه طرح بانوی آب، از ظرفیت بانوان استفاده می شود.

وی با بیان اینکه طرح روشنا در اواخر تیرماه امسال افتتاح و رونمایی شد، افزود: این طرح با رویکرد آموزش بانوان خانه دار و مدیریت مصرف خانگی اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: اجرای طرح روشنا در هفت استان پرمصرف برق خانگی در اولویت است اما به تدریج تمام استان ها را فرامیگیرد و تلاش داریم امسال ۶ استان این طرح را اجرا کنند.

شیوا گفت: هدف ما در بانوی آب و روشنا ارتقای سواد آبی و برقی است و بانوان با منابع تامین آب و برق، کیفیت آب، قبض خوانی، روش مصرف بهینه و صرفه جویی در مصرف آب و برق آشنا می شوند.

مشاور وزیر نیرو در امور زنان و خانواده افزود: با فرهنگ سازی و ارتقای سواد خانواده ها، باید کمک کنیم که مدیریت مصرف به یک رفتار بدل شود.

طرح بانوی آب دیروز با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در خراسان شمالی رونمایی شد. 

۷۱۸۵/۵۱۳۲ 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha