پمپئو تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران را کارآمد دانست

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در حالی که ادعا می کند می خواهد با مردم ایران بی واسطه صحبت کند، تاکید کرد تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران کارایی داشته است.

مایک پمپئو صبح دوشنبه در باشگاه اقتصادی واشنگتن حضور یافت و در یک گفت وگو درباره مسایل مختلف سیاست خارجی آمریکا درباره تنش در خلیج فارس گفت: ما به دنبال تشکیل ائتلافی برای حفاظت از نفتکش ها هستیم.

وی با اظهار امیدواری از اینکه کشورهای مختلف در آن مشارکت داشته باشند، درباره توقیف کشتی انگلیسی در آب های ایران هم اظهار کرد: من با سومین وزیر خارجه انگلیس در مدت وزارت خودم همکاری خواهم داشت و در ابتدا تلاش می کنیم با آنها برای حل این مشکل همکاری کنیم.

وی در پاسخ به اینکه شما به وزیر امور خارجه ایران ویزا دادید تا برای شرکت در نشست سازمان ملل متحد به آمریکا بیاید، آیا به طور مستقیم یا غیر مستقیم با او صحبت کردید، گفت: هیچ صحبتی نشد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: اما او صحبت کرد. رسانه های آمریکایی به او میکرفون دادند تا اظهارات نادرستی را درباره آنچه که جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد، مطرح کند.

پمپئو بار دیگر به آرزوی خود برای صحبت بی واسطه با مردم ایران اشاره کرد و گفت: اما آنها این پیشنهاد مرا نپذیرفتند.

وزیر خارجه آمریکا درباره کارایی تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران (تحریم ها)هم گفت این تحریم ها هدفی داشتند. وقتی به 2.5 سال پیش نگاه کنید می بینید که ایران در حال گسترش آنچه که او سازمان ترور نامید و تقویت ظرفیت سلاح اتمی خود بوده است.

پمپئو اضافه کرد: ایران از گروه هایی همچون حزب الله، حشد الشعبی عراق و حوثی های یمن که همین الان هم به عربستان حمله می کنند، حمایت می کند.

وی کاهش فروش نفت ایران را حدود 95 درصد دانست و تاکید کرد: خیلی ها معتقدند که تحریم ها کارایی دارند، این در حالی است که ما به نیازهای اقتصاد جهانی به نفت هم توجه داشتیم.

وزیر خارجه آمریکا درباره اینکه ایران از تعهدات خود در برجام کاسته است، آیا فکر می کنید برخی ها همچون اسرائیل به این تاسیسات حمله خواهد کرد و آیا نگران آن هستید، گفت: بله، آنها در حال افزایش غنی سازی اورانیوم نسبت به آنچه که در توافق هسته ای وجود داشت، هستند. محدودیت های موقتی که در برجام وجود داشت، اکنون در حال پایان یافتن است و آنها در حال عقب گرد به مسیر نادرست هستند که از آنها می خواهیم درباره آن فکر کنند.

پمپئو افزود: این نگرانی ما درباره برجام نیست بلکه ظرفیتی است که آنها می توانند سیستم ساخت سلاح اتمی داشته باشند که نگرانی برای شما، فرزندانتان یا نسل آینده خواهد بود که برجام به آن توجه نکرد.

وی در پاسخ به این سوال که ترامپ به دنبال یک توافق جدید با ایران است، چه زمانی این توافق محقق خواهد شد، اظهار کرد: نمی توانم هیچ زمانی را مشخص کنم.

پمپئو در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله فلسطین اشغالی پرداخت و در پاسخ به این که در طرح معامله قرن به راه حل دو دولت توجه شده است یا یک دولت، پاسخ نداد و گفت در این باره اظهار نظر نمی کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =