ابتکار: باید برای تحقق عدالت جنسیتی برنامه‌ریزی شود

بجنورد- ایرنا- معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: با توجه به اینکه میزان بهره مندی بانوان از خدمات کمتر از مردان بوده است باید برای تحقق عدالت جنسیتی برنامه ریزی بیشتری داشته باشیم.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار عصر دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان شمالی با بیان اینکه دست یابی زنان به اشتغال به معنای بیکار شدن مردان و یا از هم گسیخته شدن خانواده نیست، تاکید کرد: باید با برنامه ریزی های درست، فرصت‌های اشتغال برای زنان ایجاد شود.

وی گفت: در گستره ملی، برنامه ریزی هایی برای توسعه انجام شده است اما در عمل به علت‌های مختلف دسترسی زنان به برخی از خدمات ناچیز بوده یا به هیچ وجه امکان پذیر نبوده است.

وی افزود: وقتی گفته می شود دوسوم کودکان بازمانده از تحصیل دختران هستند این نشان می دهد که برخی نگاه ها و فرهنگ ها سبب شده تا دستیابی بانوان به برخی خدمات به دشواری و سختی میسر شود.

ابتکار با اشاره به بیکاری بالای بانوان دانش آموخته دانشگاهی و پایین بودن سرانه فضای ورزشی برای بانوان گفت: کم تحرکی یکی از مشکلات شهرنشینی است که دامن گیر شده، اما در این میان، برای زنان بیشتر سبب مشکل و بیماری شده است.

وی با تاکید بر توجه به سبک زندگی از دوران کودکی گفت: پارسال متوجه شدم که درس تربیت بدنی در مدارس ابتدایی محدود شده است و از آن شوکه شدم البته با پیگیری های انجام شده با وزارت آموزش و پرورش، آموزش درس تربیت بدنی برای ۶۷ هزار آموزگار دوره ابتدایی در دستور کار قرار گرفت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به ابلاغ سند شاخص های عدالت جنسیتی گفت: پارسال کلیات این سند ابلاغ و شاخص های عدالت در بخش‌های مختلف برای بانوان به استان ها ابلاغ شده است و از استانداران انتظار می رود در این زمینه پیگیر باشند.

وی با اشاره به تصویب سند ارتقای وضعیت زنان در خراسان شمالی گفت: خوشبختانه تمام اعضا در این نشست به این سند رای دارند و تلاش داریم تا برای آسیب ها، تهدیدها و فرصت های قشر بانوان استان برنامه داشته باشیم  و به سمت تحقق عدالت جنسیتی پیش برویم.

وی افزود: همه باید برای اجرایی شدن این سند تلاش داشته باشند و بخش خصوصی هم باید در این زمینه وارد شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم حضور زنان در مدیریت‌ها و با بیان اینکه اکنون ۴۱ درصد از کارمنان دولت را بانوان تشکیل می دهند گفت: بر اساس رویکرد دولت، باید تا پایان دولت دوزادهم  ۳۰ درصد از مناصب در اختیار بانوان باشد که باید برای آن برنامه ریزی شود.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری که امروز به استان خراسان شمالی سفر کرده در جمع مدیران و مسئولان سازمان های مردم نهاد مرتبط با حوزه زنان این استان و نیز شورای برنامه ریزی خراسان شمالی حضور یافت.

رونمایی از طرح بانوی آب، بازدید از بند نسوان زندان بجنورد و نیز طرح های اشتغال بانوان در شهرستان های شیروان و فاروج از دیگر برنامه های این سفر یکروزه است.

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =