۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۱
کد خبرنگار: 1070
کد خبر: 83416670
۰ نفر
نمایندگان از پاسخ‌های وزیر دادگستری قانع نشدند

تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های علیرضا آوایی وزیر دادگستری به سوال حسن کامران نماینده مردم اصفهان قانع نشدند. ۶۱ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه علنی در فرایند رای گیری شرکت نکردند.

علیرضا آوایی که امروز برای پاسخ به سوالات حسن کامران و جهانبخش محبی نیا نمایندگان مردم اصفهان و میاندوآب در جلسه علنی حضور یافته بود نتوانست حسن کامران و نیز نماینگان مجلس را راضی کند. هرچند محبی نیا پس از طرح سوال خود و استماع سخنان آوایی اعلام کرد که قانع شده است.

 محبی نیا درباره مبارزه با فساد در قوه قضاییه از آوایی سوال کرد و گفت: رئیس قوه قضائیه باید در تهیه لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی ایران، استخدام قضات عادل و عزل و نصب آنها زمینه تامین آمال انقلاب یعنی عدالت و آزادی را مهیا کند، این امر محقق نخواهد شد مگر با تنبیه قضاتی که به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

وی افزود: در این سال‌ها وزیر دادگستری از ارائه اطلاعات مربوط به قضات متخلف امتناع کرده است به گونه ای که انگار بزرگترین راز جمهوری اسلامی ایران را محفوظ داشته است.

نماینده مردم میاندوآب ادامه داد: باید مشخص شود برای شفاف سازی و سالم سازی در ساختار مراجع قضایی چه اقداماتی صورت گرفته و تاکنون برای چند قاضی کیفرخواست صادر شده و نتیجه احکام صادره چه بوده است.

محبی نیا اظهار داشت: براساس اصل ۱۵۹ قانون اساسی مرجع رسمی شکایات نه تنها قوه قضائیه نیست، بلکه دادگستری است و جفای بزرگی است که برخی ادعا می کنند که وزارت دادگستری مقام و منصبی تشریفاتی است.

وی تصریح کرد: در روز روشن مقابل ساختمان دادستانی و دادسراها اراذل درگیری مسلحانه ایجاد می کنند و پس از انتقال مصدومان به بیمارستان این درگیری ادامه دارد و این نشان دهنده حضور کارمندان ناصالح در سیستم است. در واقع دادرسی محفلی و خصوصی مصیبت بزرگی است که در برخی مناطق مشاهده می شود. با این حال محبی نیا در پایان اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر دادگستری قانع شده است.

در ادامه حسن کامران نماینده اصفهان در مورد علت عدم اجرای ماده ۱۷۴ قانون آیین دادرسی مدنی و انحصار آگهی ها در روزنامه حمایت و بیکاری ۲ هزار نفر از وزیر دادگستری سوال کرد و از پاسخ های وزیر قانع نشد و آن را به رای مجلس گذاشت. نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم با ۷۷ رای موافق، ۵۱ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۱۹۴ نماینده حاضر اعلام کردند که از پاسخ های وزیر دادگستری قانع نشدند. بر این اساس ۶۱ نماینده حاضر در جلسه علنی در رای گیری شرکت نکردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =