افزایش رقم تسهیلات بانکی، کمکی به ازدواج جوانان نمی کند

تهران- ایرنا- معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: با توجه به شرایط موجود و بررسی های انجام شده، افزایش رقم تسهیلات بانکی برای ازدواج کمکی به تشویق جوانان برای این مهم نخواهد کرد.

محمد مهدی تندگویان روز دوشنبه در نشست خبری ستاد ملی هفته ازدواج افزود: نباید از اینگونه افزایش ها که در شروع زندگی زوج های جوان آنها را بدهکاران بانکی می کنیم، خوشحال باشیم زیرا که مشکل اصلی آنها افزایش وام نیست.

وی تصریح کرد: بر اساس بررسی های به انجام رسیده و پویش مشکلات جوانان در آستانه ازدواج مهمترین دغدغه آنها مسکن ارزان و اشتغال ایمن است که در صورت حل این دو موضوع جوانان خود به خود ترغیب و تشویق به ازدواج خواهند شد.

به گفته تندگویان، به نظر نمی رسد هیچ جوانی در شروع زندگی مشترک خود بخواهد با اخذ چندین وام از بانک های مختلف ماهیانه حدود یک میلیون تومان اقساط پرداخت کند.

تندگویان با بیان اینکه موضوع مسکن از مهمترین دغدغه قشرهای جوان برای آغاز یک زندگی مشترک است، افزود: امروزه با توجه به شرایط سخت اقتصادی اجاره یک واحد مسکونی به خصوص برای زوج های جوان کار بسیار سختی است چه رسد به اینکه بخواهند نسبت به خرید آن اقدام کنند.

معاون وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ارائه وام ۳۰ میلیون تومانی یا حتی بیشتر نمی تواند عاملی برای تشویق ازدواج جوانان باشد، گفت: جدای از مسائل شرعی امروزه برای جوانان شرایط به وجود آمده که تا سن ۲۴ سالگی هم نمی توانند اقدام به ازدواج کنند.

تندگویان اظهار داشت: هیچ شخصی با موضوع ازدواج جوانان مخالف نیست بلکه شرایط سنی، تعهدپذیری واقعی و دیگر مسائل مهم از قبیل موضوعات اقتصادی نیز باید قبل از ازدواج مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به آمار ثبت شده بیش از ۵۶۰ هزار نفری ازدواج در سال ۹۷ در سطح کشور گفت: از این تعداد ازدواج به ثبت رسیده ۴۸۶ هزار و ۶۶۱ مورد آن شهری و مابقی مربوط به ثبت ازدواج در روستاه های کشور است.

تندگویان تصریح کرد: طی این مدت همچنین ۱۷۵ هزار  و ۶۱۴ مورد طلاق به ثبت رسیده است که از این تعداد ۶۴ هزار و ۱۲۴ مورد آن در شهرهای کشور و مابقی در روستاه ها اتفاق افتاده است.

به گفته وی، بر اساس آمار و اطلاعات موجود امسال تا پایان خرداد ماه ۲۳۱ هزار و ۶۶۶ فقره تقاضای دریافت وام به ثبت رسیده است که از این تعداد ۱۸۲ هزار و ۵۱۱ نفر با طی مراحل قانونی موفق به اخذ وام ازدواج شده اند.

تندگویان با قدردانی از بانک های عامل و کارکنان آنها گفت: از دولت و دست اندرکاران بانکی سپاسگزارم زیرا در یک زمان مردم برای اخذ وام ازدواج باید بیش از یک سال در نوبت اخذ تسهیلات منتظر می شدند؛ در حالی که امروز در صورت تهیه مدارک خواسته شده از وام گیرندگان در کمترین زمان ممکن به انجام می رسد.

راه اندازی مجمع خیرین ملی ازدواج

تندگویان با اشاره به انجام اقدامات اولیه برای راه اندازی مجمع خیرین ملی ازدواج در کشور گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته، امسال برای اولین بار در کشور مجمع خیرین ازدواج تشکیل خواهد شد و امیدوارم همه دستگاه ها در حمایت از این مجمع نهایت همکاری را برای حل مشکلات جوانان داشته باشند.

وی همچنین با بیان برخی مشکلات قانون تسهیل ازدواج اظهار داشت: مشکل اصلی این قانون قدیمی بودن آن است زیرا زمانی که به تصویب رسید، حتی سازمان ملی جوانان تشکیل نشده بود.

به گفته‌ معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، یکی از مشکلات اصلی این قانون، عدم تشکیل صندوق ذخیره‌ای است که قرار بود توسط آن موضوعات مربوط به تسهیل ازدواج جوانان عملیاتی شود.

تندگویان با اشاره به اینکه از مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص علت عدم اجرای این قانون سوال شده است، گفت: یکی از خواسته های ما از مجلس تعیین تکلیف برای روشن شدن وظایف دیگر دستگاه ها در این امور است.

وی با بیان اینکه در صورت بازنگری در این قانون اقداماتی بهتر در حوزه ازدواج صورت می گیرد، تصریح کرد: تاکنون به دلیل مبهم بودن این قانون نتوانسته ایم اقدام قابل توجهی در خصوص ارائه هر چه بیشتر خدمات به این قشر از جامعه انجام دهیم.

تندگویان با اشاره به اینکه مسکن ارزان و اشتغال ایمن مهمترین مقوله برای ازدواج جوانان است، افزود: تا این دو موضوع به درستی عملیاتی نشوند، تبدیل وام ۳۰ میلیون تومانی به ۵۰ میلیون تومان نیز تاثیری در تشویق امر جوانان به ازدواج ندارد.

وی تصریح کرد: مقوله اشتغال ایمن امر بسیار مهمی است اما موضوعات فرهنگی نیز از دیگر مشکلات جوانان است زیرا که باورها و تعهدپذیری در جوانان به شدت کاهش پیدا کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =