۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۵
کد خبرنگار: 1008
کد خبر: 83416534
۰ نفر

برچسب‌ها

مزرعه تحقیقات گیاهان دارویی در خداآفرین ایجاد می‌شود

تبریز - ایرنا - فرماندار شهرستان خداآفرین گفت: با هماهنگی و توافق انجام شده و با مشارکت بخش خصوصی مزرعه تحقیقات گیاهان دارویی به منظور معرفی، ترویج و توسعه کشت گیاهان بومی در این شهرستان راه اندازی می‌شود.

علی  امیری راد روز دوشنبه در جلسه بررسی توسعه  کشت گیاهان دارویی اظهار داشت: برای اولین بار مزرعه تحقیقاتی در زمینی به مساحت ۲ هکتار به صورت پایلوت با اولویت کشت "رازک" توسط یک شرکت بخش خصوصی و با مشارکت دانشگاه آزاداسلامی در محدوده منطقه آزاد ارس انجام می شود.

وی با بیان اینکه اهلی سازی و تجاری سازی گیاهان دارویی علاوه بر ایجاد اشتغال، ارزش افزوده و توسعه اقتصادی برای منطقه به همراه دارد، افزود: حدود ۲۰ گونه گیاه با کاربری دارویی، خوراکی و صنعتی  از جمله رازک، پولک، آویشن، بنفشه، گزنه و همچنین درختچه های جنگلی مانند قره قات، زغال اخته، فندق، بیدمشک و عناب در این شهرستان وجود دارد که قابلیت اهلی سازی و توسعه کشت دارند.

امیری راد گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی در این شهرستان با برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و با  هدف انتقال دانش فنی در قالب آموزش در راستای کشت و توسعه پایدار گیاهان دارویی، پشتیبانی علمی و فنی برای تاسیس آزمایشگاه کنترل کیفی محصولات گیاهان دارویی، همکاری در ایجاد واحدهای کوچک، عمل آوری و بسته بندی گیاهان دارویی در قالب صنایع کوچک روستایی، ارایه الگوی بهینه کاربری اراضی در قالب  اصلاح الگوی کشت و همیاری در ایجاد بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای با هدف  فروش پایدار محصولات تولیدی گیاهان دارویی خاص  انجام می شود.

به گزارش ایرنا، بیش از ۶۰ هزار هکتار از جنگل های ارسباران در محدوده شهرستان خداآفرین واقع شده است که در این جنگل ها گونه های گیاهی و درختی نادر وجود دارد؛ همچنین گیاهان دارویی و خوراکی در کوه ها و مناطق جنگلی این شهرستان به وفور یافت می شود.

شهرستان خداآفرین با ۳۵ هزار نفر جمعیت در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز واقع شده است.

۶۱۳۲/۷۴۶۸/۵۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها