گروه های مافیایی کارگردان صحنه کودکان کار و خیابان هستند

تهران- ایرنا- معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به گزارش های سازمان بهزیستی و سمن ها گفت: بیشتر کودکان کار و خیابان از اتباع دیگر کشورها و گروه های مافیایی کارگردان این صحنه هستند.

به گزارش وزارت دادگستری،‌ محمود عباسی در اولین نشست هم اندیشی اجرای آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان با حضور نمایندگان سازمان های دولتی و نهادهای غیردولتی در وزارت دادگستری افزود: در عین حال که اعتقاد داریم هیچ تفاوتی بین کودکان ایرانی و خارجی وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران با نگاه یکسان به آنها می نگرد و نگاه سیاسی، امنیتی و قضایی نمی تواند یک پدیده اجتماعی را مدیریت کرد اما شناسایی و برخورد با گروه های مافیایی و پشت صحنه نیازمند نگاه سیاسی،امنیتی و قضایی است که از وظایف وزارت کشور، نیروی انتظامی و قوه قضاییه است.
وی ادامه داد: مرجع ملی به عنوان نهاد هماهنگ کننده و ناظر بر این باور است که در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان مسئولان سازمان های دولتی به خوبی به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل نکرده اند همچنین سازمان های غیر دولتی و سمن ها نیز خوب وارد نشده اند.
عباسی با تاکید بر اینکه سخن ما «رعایت حقوق کودکان همیشه، همواره و همه جا»‌ است، افزود: کودک کار و خیابان پدیده اجتماعی است و مدیریت آن به کار کارشناسی و نگاه همه جانبه نیاز دارد. همه باید به صحنه بیایند چون حضور کودکان در خیابان به معنای نقض حقوق آنان است. آنچه برای ما مهم است در نظر گرفتن مصالح عالیه کودکان و اجتناب و پرهیز از اقداماتی است که منجر به نقض حقوق کودکان می شود.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار داشت: همه شرکت کنندگان اتفاق نظر دارند که حق کودکان است که در خیابان نباشند. همه معتقدند که کودکان باید با برنامه ای جامع ساماندهی شوند اما اختلاف نظر در شیوه اجرا وجود دارد.
در این جلسه که با موضوع چالش های اجرای آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان تشکیل شد، نمایندگان کلینیک آوای باران، خیریه قلب سفید، انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده (حامی)، موسسه خیریه نیک گامان، شبکه یاری کودکان کار و خیابان، یاری گران کودکان کار پویا، انجمن پرنده درخت کوچک، موسسه مهر و ماه، انجمن حمایت از کودکان کار، جمعیت امام علی (ع)، شبکه رشد فراگیر، موسسه صبح رویش، انجمن علمی حقوق کودک ایران، موسسه رویش نهال جوان انجمن حمایت از حقوق کودکان و نمایندگان بهزیستی، استانداری تهران، فرمانداری تهران، شهرداری تهران و اداره اتباع وزارت کشور حضور داشتند.
در این نشست مقرر شد کارگروهی مشترک از نمایندگان دستگاه های دولتی و نهادهای غیر دولتی و سمن ها موضوع را پیگیری و نتیجه را به مقامات گزارش کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =