۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83416516
۰ نفر
ابهام در آینده برگزیت در بحبوحه هشدار انگلیس

تهران - ایرنا - در حالی که انگلیس به اتحادیه اروپا درباره تغییر در مواضع اش در قبال برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) هشدار داده است، تصمیم نخست وزیر جدید حزب محافظه کار انگلیس برای خروج بدون توافق ابهاماتی را درباره آینده برگزیت ایجاد کرده است.

به گزارش رویترز، انگلیس روز دوشنبه به اتحادیه اروپا هشدار داد که باید دست از مواضع لجوجانه خود درباره برگزیت بردارد و در غیر این صورت خروج بدون توافق اجتناب ناپذیر خواهد بود.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس گفته است که او خواستار توافق است اما اتحادیه اروپا نخست باید مواضع خود را تغییر دهد.

راب گفت: ما به دنبال توافقی خوب با شرکایمان در اتحادیه اروپا هستیم اما اتحادیه اروپا مواضعی را اتخاذ کرده که نسبتا لجوجانه است و اگر این اتحادیه در این زمینه پافشاری کند بریتانیا باید خود را برای خروج بدون توافق آماده کند.

«بوریس جانسون» که به تازگی از سوی حزب محافظه کار به عنوان رئیس این حزب انتخاب و از این رو کرسی نخست وزیری انگلیس را عهده دار شد سومین نخست وزیر  عضو حزب محافظه کار (توری) از زمان همه پرسی برگزیت است که سه سال پیش برگزار شد. با نزدیک شدن به 31 اکتبر به عنوان مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پارلمان این کشور هنوز موفق به دستیابی به توافقی درباره حمایت از اجرای توافق برگزیت نشده است.

به نوشته اکونومیست، بوریس جانسون که بیوگرافی «وینسون چرچیل» سیاستمدار و نویسنده بریتانیایی را به رشته تحریر در آورده و امیدوار است که همچون او دیده شود به قهرمان داستان خود نزدیک است زیرا وارث بدترین بحران بریتانیا از زمان جنگ جهانی دوم است.

 برگزیت و به ویژه خروج بدون توافق به اقتصاد انگلیس آسیب می رساند و این کشور را از نظر دیپلماتیک در جهان منزوی می کند. برگزیت بدون توافق همچنین منافع این کشور را تهدید  می کند همان طوری که منافع آن اکنون در تنگه هرمز تضعیف شده است.

اکونومیست نتیجه می گیرد که این امر خطری برای موجودیت انگلیس خواهد داشت چرا که پیوندهای این کشور با اسکاتلند و ایرلند شمالی را از هم فرو می پاشد.

بوریس  جانسون گفته که به دنبال توافقی جدید درباره برگزیت است؛ پیشنهادی که بروکسل با آن مخالفت کرده است.

جانسون گفته که حاضر است در پایان ماه اکتبر (آبان ماه) بریتانیا را حتی بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج کند اما  بیشتر کارشناسان اقتصادی درباره خروج بدون توافق هشدار داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =