کارخانه نوآوری در اردبیل راه اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- فرآیند احداث «کارخانه نوآوری»، مرکز نوآوری و شتابدهنده بخش خصوصی اردبیل با امضای تفاهم‌نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداری و پارک علم و فناوری اردبیل و بخش خصوصی آغاز شد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «ایجاد و راه‌اندازی کارخانه نوآوری» با امضای تفاهم‌نامه برای گردهم آمدن ایده‌های خلاقانه و تبدیلشان به استارتاپ یا کسب و کار دانش‌بنیان در یکی از کارخانه‌های اردبیل فراهم شده است.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند که بر مبنای آن، «کارخانه نوآوری اردبیل» در محل پیشین کارخانه چرم مغان ایجاد و به مرکزی برای استفاده استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان بدل می‌شود.

با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، استانداری اردبیل و سرمایه گذاران بخش خصوصی، از امروز به طور رسمی پیگیری‌ها برای شکل‌گیری «کارخانه نوآوری»، مرکز نوآوری و شتابدهنده بخش خصوصی اردبیل آغاز شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم، از یک تعامل سازنده با نتیجه برد-برد سخن گفت و با بیان اینکه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری در استان‌ها امروز با حمایت و همراهی جانانه بخش خصوصی، رونق گرفته است، اظهار کرد: خوشبختانه اهمیت و جایگاه اقتصاد دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها در کشور جا افتاده و به یک دغدغه بدل شده است، بخش خصوصی، از توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، جانانه حمایت می‌کند، زمان و سرمایه‌ای که بخش خصوصی برای توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارتاپی صرف می‌کند، ارزشمند است و مسئولیت ما را برای حمایت زیرساختی و حاکمیتی، از فعالان این زیست‌بوم سنگین‌تر می‌کند.

ستاری، ایجاد کارخانه‌های نوآوری، شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری به کمک سرمایه‌گذار بخش خصوصی را نشانی برجسته از تحول نگرش و فرهنگ جامعه نسبت به اقتصاد و سرمایه‌های ارزنده انسانی خود دانست و اظهار کرد: این که سرمایه‌گذار و کارخانه‌دار بخش خصوصی، از ملک و سرمایه خود برای به راه انداختن کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی هزینه می‌کند، از تحول نگرش و فرهنگ جامعه نسبت به ارزنده‌ترین سرمایه‌هایش یعنی جوان خلاق و دانش‌آموخته حکایت دارد.

وی بیان کرد: جامعه دریافته است که سرمایه‌گذاری روی ایده‌های خلاقانه و بلندپروازانه این جوانان، از یک سو اشتغال آنان و از سوی دیگر  پیشرفت و خلق ارزش افزوده برای سرمایه‌گذار و جامعه را به ارمغان می‌آورد، تعاملی که نتیجه آن سود بردن تمامی طرف‌های تعامل خواهد بود.

ستاری، پیشگام شدن استاندار و فعالان بخش خصوصی اردبیل برای این تفاهم مشترک همکاری در ترویج فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان استان یک گام موثر ارزیابی کرد و گفت: این که استاندار در موضوع حمایت از زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری پیشگام شود، اقدامی ارزشمند است و تمامی استان‌ها باید از بازگشت و ماندگار شدن یک استعداد برتر و نخبه به استان، بیش از کشف یک معدن خوشحال شوند زیرا ارزش افزوده و تحولی که سرمایه انسانی به همراه می‌آورد، ماندگار و رو به افزایش است، با حمایت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری همه بخش‌ها از جمله استانداری و بخش خصوصی، این محیط‌ها در دسترس فعالان دانش‌بنیان، استارتاپی‌ها و دانش‌آموختگان نوآور اردبیلی قرار می‌گیرد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که حمایت زیرساختی و تجهیز مراکز نوآوری، پارک‌های علم و فناوری، شتابدهنده‌های تخصصی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دستور کار و اولویت نخست این معاونت است، ادامه داد: اکنون فرصتی طلایی برای کشور به وجود آمده است که بر مبنای آن، اشتغال فارغ‌التحصیلان برای جوانان متخصص فراهم می‌شود، بر همین مبنا تأکید معاونت علمی بر حمایت زیرساختی از رونق این زیست‌بوم در کشور، سازگار با ویژگی‌ها و مزیت‌های بومی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =