کارشناس سوری: رژیم صهیونیستی از مقاومت به هر شکل آن وحشت دارد

بیروت- ایرنا- کارشناس سیاسی سوری با اشاره به ناامنی های هفته های گذشته در جنوب سوریه از جمله "درعا" گفت: متاسفانه حوادث جنوب سوریه به طور کامل به نفع رژیم صهیونیستی است که از هر شکلی از مقاومت در این منطقه هراس دارد.

"حسام شعیب" کارشناس سیاسی و رسانه ای سوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انفجار چند هفته پیش در مسیر یک خودروی نظامی سوری در جنوب سوریه اظهار داشت: حوادثی که در جنوب سوریه رخ می دهد، مرتبط با وضعیت سیاسی و نظامی است که تاکنون در کشور نهایی نشده است و گروههای  تروریستی هنوز در این مناطق حضور دارند.

وی افزود: حوادث جنوب سوریه متاسفانه به طور کامل به نفع رژیم صهیونیستی است زیرا منطقه جنوب سوریه برای این رژیم  از نظر راهبردی اهمیت زیادی دارد، به خصوص اینکه اسرائیل نگران حضور نیروهای مقاومت چه مقاومت مردمی یا نیروهای مقاومت متحد سوریه در این منطقه است است.

مساله دیگر نگرانی رژیم صهیونیستی از پایگاه های نظامی و سکوهای پرتاب موشک های پیشرفته در جنوب سوریه است به همین دلیل در فواصل زمانی مختلف شاهد حملاتی علیه ارتش سوریه و یا حتی شهروندان هستیم.

آنان به طور مخفیانه فعالیت می کنند و عملیات های ترور در زمان های خاص و در مکان هایی انجام می دهند که دولت در آن حضور ندارد. چنین عملیاتی خطری بر ساختار دولت سوریه ندارد ولی خطری برای شهروندان سوریه و ثبات اجتماعی و امنیتی کشور است به ویژه اینکه منطقه جنوبی یک منطقه مرزی با کشور اردن است و هدف از ایجاد ناامنی در آن جلوگیری از بازگشت پناهجویان سوری و نیز تاثیر گذاری بر روند حمل و نقل کالاها از طریق مرز مشترک بین دو کشور است.

شعیب در ادامه این مصاحبه در خصوص اقدامات آمریکا علیه سوریه و دشمنی با آن گفت: آمریکا در این اواخر به دور از رویارویی نظامی ، سیاست جدید علیه کشورهای محور مقاومت را اتخاذ کرده است، زیرا خوب می داند هزینه بالایی را در این رویارویی پرداخت خواهد کرد به ویژه اینکه نیروهای آمریکایی شکست هایی را در منطقه متحمل شده اند.

این کارشناس سوری یادآور شد: ما در سال 2020 انتخابات مجلس سوریه و در سال 2021 انتخابات ریاست جمهوری را پیش رو داریم. آمریکا قصد دارد با فشارهای بیشتر حمایت های مردمی از نظام سوریه را که همواره بعد از جنگ پابرجا بوده است از بین ببرد و به همین دلیل از لحاظ اقتصادی بر زندگی مردم فشار وارد می کند و همچنین تاجران و صنعتگران و مسئولین سوریه را در لیست تحریم های قرار می دهد و یا آتش سوزی های عمدی در مناطق حومه دیر الزور و حسکه و قامشلی ایجاد می کند زیرا گندم در این مناطق تولید می شود که یک محصول مهم برای سوریه به شمار می آید.

هدف از آتش سوزی ها در برخی مناطق سوریه مجازات تمام سوری ها است

دلیل ایجاد این آتش سوزی ها که توسط گروهک تروریستی "قسد" با توجیهات آمریکا انجام می شود، این است که کشاورز ان نتوانند سوری محصولات خود را به دولت سوریه بفروشند و از این طریق کشاورز و همه ملت سوریه را مجازات کنند. این در حالی است که غذا و دارو با سختی بسیار و هزینه های بالا به سوریه می رسد و در این میان متحدان سوریه بخصوص ایران در این مساله و در زمینه اقتصاد سوریه به ما کشور کمک کرده اند.

شعیب تاکید کرد : هدف آمریکا محاصره رهبران سوریه و کاهش حمایت مردمی از آنان و نیز مجبور کردن سوری ها به مهاجرت از کشور و گرسنه نگاه داشتن ملت سوریه است؛ آمریکا در نظر دارد تصویر نامناسبی از دولت سوریه در رسانه های غربی ترسیم کند و آن را ناتوان جلوه دهد.وی در بخش دیگری از این مصاحبه به تغییر مواضع برخی کشورهای عربی در قبال سوریه اشاره کرد و اظهار داشت:  بسیاری از ملت های عربی به این نتیجه رسیدند که در خصوص قضیه سوریه، نگاهشان به ملت سوریه و حاکمیت این کشور اشتباه بوده است. در همین راستا سفر عمر البشیر رییس جمهور سابق سودان به سوریه و افتتاح سفارت امارات در این کشور به خواست آمریکا و بعضی از کشورهای عربی صورت گرفت.

اعتراف آمریکا به بیهوده بودن تعطیلی سفارتخانه ها در دمشق
آمریکا به این نتیجه رسید که بستن سفارت خانه ها در دمشق کار اشتباهی بوده و هیچ تاثیری در جنگ سوریه نداشته است. به  هرحال اکنون حضور دیپلماتیک امارات در سوریه فقط محدود به کاردار است و او نیز مدت های طولانی در سوریه حضور نمی یابد و علاوه بر این ما با امارات روابط اقتصادی نیز نداریم.

شعیب در مورد نقش رسانه در مقابله با جنگ روانی و رسانه ای علیه سوریه گفت: اهالی رسانه در میدان نبرد شهید دادند و این نشان می دهد دشمن از بیم تاثیر گذاری رسانه ها آنان را هدف قرار داد.

در خصوص فعالیت رسانه ای سوریه  نیز باید گفت: ما به امکانات بیشتر نیاز داریم زیرا به دلیل تحریم های یک جانبه آمریکا موسسات رسانه ای مشکلات مالی دارند. به ه رحال امیدوارم جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت ماهواره خاص خود را داشته باشند که همه شبکه های محور مقاومت در آن پخش شوند و مخاطب آن همه جهان عرب و جهان اسلام باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =