۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۷
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83416426
۰ نفر
مورخ اسکاتلندی ؛ جانسون را  "چرچیل مضحک" لقب داد

تهران - ایرنا - باگذشت پنج روز از انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس ؛ شماری از تحلیلگران خارجی با ابراز نگرانی از خروج احتمالی انگلیس از اتحادیه اروپا ؛ شخصیت نخست وزیر جدید انگلیس را به «چرچیل مضحک» تشبیه کرده و کابینه جدید این کشور را « تیم و ستاد برگزیت » توصیف کردند.

"نیل فرگوسن" (Nail Ferguson) مورخ اسکاتلندی و بعنوان فردی که چندین دهه است بوریس جانسون را می شناسد روز دوشنبه  در ویژه برنامه "جی.پی.اس" به سی ان ان گفت: جانسون در طول دوران زندگی شخصی و  سیاسی خود با بحران و فضاحت هایی مواجه شده که هر فردی دیگری بود، پیشینه سیاسی او تاکنون ازبین رفته بود.

فرگوسن که  پژوهشگر ارشد موسسه "استندفورد هوور" (Standford's Hoover Institution)است ، گفت: چندان دشوار نیست که وی را بعنوان یک "چرچیل مضحک" تصور کنیم، او وزیر خارجه بدی برای انگلیس بود و از اینکه جانسون توانسته است به چنین سمت  مهمی دست یابد باعث تعجب  است.

**** سردبیر ارشد اکونومیست: اعضای دولت جانسون ستاد برگزیت هستند

"زانی مینتون بدداز" (Zanny Minton Beddoes) سردبیر ارشد نشریه انگلیسی "اکونومیست" نیز در این باره گفت: بوریس جانسون فردی بسیار ضعیف است که از لحاظ شخصیت و رفتاری بطور اساسی  با تمامی اسلاف خود دراین سمت فرق دارد.

وی افزود: جانسون هیات دولتی را تشکیل داده که دارای دو خصوصیت هستند، نخست آنکه به شدت به او وفادارند و دیگر انکه قویا متعهد به  خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در 31 اکتبر (9 آبان) هستند، این یک هیات دولت نیست بلکه یک تیم و ستاد برگزیت است.

***ریچارد هاس: شاهد فروپاشیدن نظم جهانی پس از جنگ جهانی دوم هستیم

"ریچارد هاس" رئیس اندیشکده آمریکایی  شورای روابط خارجی نیز دراین باره  گفت: برگزیت که جانسون به دنبال آن است برای اتحادیه اروپا امری "بد" و برای خود انگلیس وضعیتی "وخیم" است.

هاس که مدیر سابق برنامه ریزی  سیاسی وزارت خارجه آمریکا بود، افزود : اتحادیه اروپا هیچگونه علاقه ای نه به بوریس جانسون و نه به اعضای جدید دولت وی دارد.

وی  گفت: نظم جهانی پس از جنگ جهانی دوم درحال از هم پاشیدن است؛  پروژه  "اروپا" و پروژه "ناتو" (پیمان آتلانتیک شمالی) هردو تحت فشارهای فزاینده ای قرار گرفته اند چراکه فرماندهی  در آمریکا داریم که خواهان این گسست بوده  و اکنون شریکی در خانه شماره 10 در خیابان "داونینگ"  (Downing Street) یافته است.

بوریس جانسون ، 55 ساله،  شهردار پیشین لندن و وزیر خارجه اسبق انگلیس روز گذشته مورخ  سه شنبه اول تیرماه 98 به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار و نخست وزیر جدید انگلیس انتخاب شد، وی رسما در دوم مردادماه عهده دار این سمت شد.

انگلیس باید 31 اکتبر آینده ( 9 آبان ماه ) از اتحادیه اروپا  خارج شود و صاحب نظران پیش بینی می کنند انگلیس با یک بحران اقتصادی جدی مواجه شود.

رسانه های خارجی پیشتر  با اشاره به انتخاب " بوریس جانسون " به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس اعلام کردند که وی فاقد هرگونه راهبرد و نقشه راه برای برگزیت است و پیش بینی می شود در صورت خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا ؛ این کشور با رکود اقتصادی و کاهش ارزش پوند مواجه شود.

در همین حال یک گزارش دولت انگلیس می گوید که خروج انگلیس بدون توافق ، این کشوررا با یک رکود اقتصادی حداقل یک ساله مواجه خواهد ساخت و ارزش پوند انگلیس نیز دست کم به میزان 10 درصد کاهش می یابد، اما پاسخ  تیم بوریس جانسون به این هشدارها ، تنها اظهار خوشبینی است.

اروپام **1302**

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =