۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۷
کد خبرنگار: 1475
کد خبر: 83416358
۰ نفر
انتخابات افغانستان در پیچ تحریم و طالبان

تهران- ایرنا- آغاز مهلت رقابت های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان سبب شد تا برخی خبرگزاری و تارنماهای خبری به صورت ویژه تحولات این کشور را مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری  افغانستان که قرار بود ۲۹ تیر ماه امسال برگزار شود، با اعلام نظر کمیسیون مستقل انتخابات تا ششم مهرماه به تعویق افتاد. برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۸ نفر نامزد شده اند و چهره های چون «محمد اشرف غنی»، «عبدالله عبدالله»، «گلبدین حکمتیار»، «احمد ولی مسعود» چهره های شاخص محسوب می شوند. بر اساس تقویم انتخابات، رقابت های انتخاباتی از دیروز آغاز شده و نامزدها  به مدت ۶۰ روز برای جلب آرای مردم تلاش خواهند کرد.

 سخنگوی «عبدالله عبدالله»، رئیس اجرایی افغانستان گفته است، چنانچه طالبان با نشستن پشت میز مذاکرات صلح با دولت کابل و پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در این کشور موافقت کنند، می توانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت داشته باشند این در حالی است که سخنگوی دفتر سیاسی طالبان  مدعی شده است که  انتخابات درمان مشکل افغانستان نیست و سبب طولانی‌تر شدن جنگ  در این کشور می‌شود.

خبرگزاری «جمهوری اسلامی» در گزارشی در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نقش طالبان پرداخته و با اشاره به تاثیر گذاری این گروه در جامعه افغانستان نوشته است: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان فرصت بزرگی برای  اعضای طالبان است که اگر خواهان رسیدن به قدرت در ساختار سیاسی افغانستان هستند با حمایت یکی از نامزدهای تایید صلاحیت شده، بخت و اقبال خود را برای رسیدن به قدرت در این کشور امتحان کنند  و این شرایط مساعدی برای طالبان و دولت مرکزی فراهم می کند تا از طریق انتخابات و روند دموکراسی برای رسیدن به قدرت با هم رقابت کنند.

در بخش دیگری از این گزارش «ایرنا» آمده است: اکنون دولت مرکزی کابل  به دنبال این است تا از طریق مذاکرات بین الافغانی توجه رهبران طالبان را به خود جلب کند تا دست از کشتار و خونریزی در این کشور بردارند و آگاه است که تا توازن قدرت در افغانستان صورت نگیرد تامین صلحی پایدار  سخت به نظر می رسد زیرا اختلافات درونی در این کشور بسیار عمیق است نیروهای جهادی در یک طیف و از طرف دیگر روحانیون گروه های طالبان، داعش و القاعده هم در زمینه های مختلف با هم مشکل و اختلاف جدی دارند.

در گزارش «ایرنا» می خوانیم: نتایج انتخابات در افغانستان هر چه شود پیروز اصلی آن مردم افغانستان هستند مشارکت سیاسی مردم با توجه به تجربه های که سالها مردم افغانستان از جنگ و خونریزی در کشور خود به دست آورده اند می تواند نقطه عطفی در روند تحولات سیاسی جامعه افغانستان باشد و روند رو به رشد دموکراسی در این کشور را تسریع بخشد. این فرصتی است برای طالبان که با حمایت از این انتخابات خواسته های خود را از طریق دموکراتیک دنبال کنند.

خبرگزاری «ایلنا» در گفت و گو با «پیرمحمد ملازهی» تحلیلگر مسائل  افغانستان در مورد انتشار اخبار ضد و نقیض از تایید مذاکره میان طالبان و دولت افغانستان نوشت: اظهارات سخنگویان طالبان و همچنین خروجیِ نسبی مذاکرات میان آنها و تیم آمریکا به خوبی نشان می‌دهد که طالبان به این نتیجه رسیده که باید با دولت وحدت ملی افغانستان وارد مذاکره شود. اما آنچه بسیار مهم و حائز اهمیت است، سخنان عمران‌خان مبنی بر حضور نماینده طالبان در انتخابات آینده است. معتقدم که اگر طالبان یک نماینده از طرف خود وارد انتخابات کند می‌توان امیدوار بود که اوضاع تا حدودی آرام شود.

در بخش دیگری از این مصاحبه آمده است:به نظر می‌رسد که طالبان منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری است تا بتواند با دولت جدید مذاکره کند و داده‌ها نشان می‌دهد که سفر عمران‌خان به آمریکا تا حدودی زمینه‌ساز همین موضوع بود. عده‌ای بر این عقیده هستند که طالبان در میان افکار عمومی جایی ندارد و حتی اگر نامزد خود را وارد انتخابات کند، بدون تردید شکست خواهد خورد اما این تحلیل نادرست است. ملازهی در گفت و گو با «ایلنا»  اظهار داشت: طالبان در میان قوم پشتون نفوذ زیادی دارد و از سوی دیگر نمی‌توان جامعه افغانستان را در مخالفت صد در صدی با طالبان دانست و بگوییم  مقبولیت در داخل افغانستان  برای طالبان وجود ندارد، طالبان نمی‌تواند حمایت‌های خارجی جلب کند اما نفوذ طالبان در افغانستان زیاد است و حتی امکان دارد که نامزد آنها در انتخابات از احزاب دیگر رای  بیشتری بیاورد.

  خبرگزاری «تسنیم»  و به موضوع تحریم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل استفاده از امکانات دولتی نامزدان حاکم پرداخته و نوشته است:شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نامزدان حاکم هشدار داد تا تخطی‌های انتخاباتی از جمله عزل و نصب در کمیسیون‌های انتخاباتی و استفاده از امکانات دولتی را تا یک هفته آینده متوقف کنند، در غیراینصورت انتخابات را تحریم می‌کنند. دلایل این تحریم  را استفاده از امکانات دولتی توسط نامزدان حاکم، عزل و نصب‌های سیاسی و مداخله در امور کمیسیون‌های انتخاباتی عنوان شده است.

در بخش دیگری از گزارش «تسنیم» آمده است : شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تهدید کارمندان دولتی هواداران دیگر تیم‌های انتخاباتی و قرار داشتن تلویزیون ملی در دسترس آن‌ها  را نیز از دیگر تخطی‌های انتخاباتی تیم‌های انتخاباتی تیم حاکم نام برد در پایان نیز شورای نامزدان به دولت فرصتی یک هفته‌ای داد و تصریح کرد که در صورت عدم رسیدگی به این مشکلات انتخابات توسط آن‌ها تحریم خواهد شد.

خبر گزاری «ایرنا» نیز ذیل عنوان «طبل تحریم انتخابات در افغانستان به صدا درآمد» به خواسته ۱۱ تن از اعضای شورای نامزدهای انتخاباتی افغانستان می پردازد که از «اشرف غنی» خواسته اند که از امکانات دولتی برای رقابت های انتخاباتی استفاده نکند.

خبرگزاری «مهر»  به شروع انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اشاره کوتاهی کرده است وبا توجه به جدی شدن رقابت این دوره از انتخابات می نویسد: «اشرف غنی» رقابت های انتخاباتی خود را با شعار مذاکره با طالبان و تبدیل افغانستان به یک هاب تجاری آغاز کرد.

«باشگاه خبرنگاران جوان» نیز در اخبار منتشره به حمله خونین در اولین روز کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان و نحوه تامین منابع مالی نامزدان انتخاباتی اشاره کرده و در گزارش دیگری به نقل از پایگاه اینترنتی «هیل» به کشته شدن نیروهای آمریکا در افغانستان پرداخته و می نویسد : زمان آن فرارسیده است تا فکری به حال هزینه و جان‌های از دست رفته در افغانستان شود. آمریکا لازم است که درباره اهداف حضور خود در جنگ افغانستان بازنگری کند. آمریکا باید فکری به حال جان‌های از دست رفته در این جنگ کند. دیگر دلیلی برای از دست رفتن جان نظامیان آمریکایی در افغانستان وجود ندارد.

تارنمای «رجا نیوز» به تدابیر شدید امنیتی جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان اشاره کرد و نوشت: هزار نظامی جدید برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ولایت‌های غرب این کشور اعزام خواهند شد.

خبر گزاری «فارس» و تارنمای «مشرق» نیز به انفجار اخیر دفتر «امرالله صالح» یکی از معاونان «اشرف غنی» در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ افغانستان پرداخته اند و خبرگزاری «ایرنا» نیز این انفجارها را دشمن مشترک همه مردم افغانستان می داند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =