۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۶
کد خبرنگار: 2175
کد خبر: 83416311
۱ نفر
شکست ترامپ؛ هدف مشترک همه دموکرات ها

تهران- ایرنا- شکاف در میان دموکرات های آمریکا حامیان این حزب را به دو دسته چپ و میانه رو تقسیم کرده است؛ تحلیلگران و رسانه های آمریکایی اعتقاد دارند اگرچه تنها نکته ای که همه دموکرات ها بر آن هم نظر هستند ضرورت شکست «دونالد ترامپ» است اما در مورد چگونگی مبارزه با وی اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضور پرشمار نامزدهای دموکرات برای شرکت در مبارزات انتخاباتی آمریکا در سال 2020 موجب سردرگمی در خط مشی این حزب برای دستیابی به پیروزی شده است.  در حالی که بیش از 20 چهره دموکرات خود را برای حضور در مناظره های انتخاباتی آماده می کنند اما خبرها و تحلیل ها در رسانه های آمریکایی از شکاف رو به افزایش در این حزب حکایت دارد. از این رو کارشناسان دستیابی به یک اجماع نهایی برای مقابله قدرتمندانه با «دونالد ترامپ» در انتخابات آتی را سخت و تاحدودی نشدنی ارزیابی می کنند.

اینگونه به نظر می رسد که دموکرات ها در موضعی قرار دارند که راهی جز میانه روی و کاستن از دیدگاه های تند  ندارد اما گزارش ها از رقابت سخت میان طرفداران دو دیدگاه های میانه رو و چپ به عنوان دو شاخه اصلی دموکرات ها خبر می دهند.

به نوشته رسانه های آمریکایی، «الیزات وارن» و «برنی سندرز» و «کامالا هریس» نامزدهای چپگرا و تحول خواه حزب دموکرات هستند که بر اساس نظرسنجی ها در تعقیب مهمترین گزینه میانه رو دموکرات یعنی «جو بایدن» قرار دارند. گفته می شود در یکی از آخرین نظرسنجی ها 30 درصد از دموکرات ها از نامزدی بایدن حمایت کرده اند. سندرز و وارن نیز در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

 تغییر بنیادین سیستم‌ بهداشتی- درمانی آمریکا، بحث دریافت مالیات بیشتر از ثروتمندان و موضوع مهاجران از مهمترین مسائلی هستند که دموکرات ها دارای رویکردهای چپ بر آن ها تمرکز بیشتری دارند. در طرف مقابل تلاش برای رایزنی و تعامل با حزب جمهوریخواه در کنار کاستن از رویکردهای تقابلی به ویژه در برابر  حزب رقیب، اصلی ترین محور اقدامات میانه روها را تشکیل می دهد. این گروه از دموکرات ها فعلا تلاش می کنند از بحران سازی در برابر رئیس جمهوری که به دنبال ایجاد فضای تنش آلود است خودداری کنند. همین موضوع  چهره های مطرح این حزب همچون جو بایدن و حتی «نانسی پلوسی» را به اتخاذ خط مشی های محتاطانه واداشته است.

جو بایدن به عنوان یکی از مهمترین گزینه های دموکرات ها در انتخابات سال 2020 نامزدی میانه رو و معتدل شناخته می شود. تارنمای خبری «یورو نیوز» در گزارشی بخشی از اظهارات وی در میان حامیان این حزب را منتشر ساخت. بایدن رویکرد خود را چنین تشریح کرد: ما چهره مخالفان مان را مخدوش نمی ‌کنیم، ما آنها را کم‌ ارزش نمی ‌شماریم، ما انگیزه ‌های آن ها را مورد پرسش قرار نمی دهیم، ما قضاوتشان را مورد سوال قرار می‌دهیم نه انگیزه آن ها را، ما مخالفان را به عنوان دشمن تلقی نمی‌کنیم. ...  ما حتی ممکن است زمانی که جمهوریخواهان کار خوبی انجام می‌دهند، در مورد آنها حرف‌های خوبی بزنیم.

در این شرایط گزارش نشریه «نشنال» آورده است گرفتاری اصلی  هر یک از دو شاخه چپ و میانه رو  مشخص کردن نامزد نهایی آن ها برای حزب دموکرات است. کامالا هریس، الیزابت وارن و برخی دیگر از نامزدهای دموکرات همچون برنی سندرز رویکردهای چپ خود را به صراحت نشان می دهند. این چهره ها با تمرکز ویژه بر موضوع مهاجرت توانسته اند نظر بسیاری از مردم آمریکا را که با سیاست های ترامپ  مبارزه می کنند، جلب کنند. این گزارش، اعتقاد دارد نگرانی واقعی میانه روها انتقادات تندی است که هم حزبی ها از بایدن و رویکردهای وی انجام می دهند. آن ها نگران هریس و وارن هستند.

جنگ در اردوگاه  دموکرات ها

در میان دموکرات ها انسجامی به چشم نمی خورد و دو دیدگاه چپ و میانه رو به شدت در آن خودنمایی می کند. به همین دلیل تحلیلگران معتقد هستند اینکه برخی می گویند حدود 16 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری زمان زیادی برای اقدام است درست نیست. این دوره برای رفع موانع و پرکردن شکاف های نظری و عملیاتی در حزب زمان اندکی به شمار می رود.  روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی بر این اعتقاد است که اجماع دموکرات ها برای سال 2020 دور از دسترس به نظر می رسد.  برنی سندرز در میان طرفداران خود  از انقلاب سیاسی سخن می گوید و الیزابت وارن هم قول تغیییرات عمده و سیستماتیک در دولت را می دهد. با این حال جو بایدن متفاوت سخن می گوید و بر اطمینان خود در زمینه آمادگی مردم برای همکاری تاکید دارد.

طبق این تحلیل اما هنوز یک پرسش اساسی برای دموکرات ها بدون پاسخ باقی مانده است. آیا شکست ترامپ در انتخابات کفایت می کند یا اینکه آن ها باید علاوه بر امیدواری به شکست رئیس جمهوری، به فکر دگرگون سازی سیستم سیاسی آمریکا هم باشند؟

این امر بدیهی است که پیروزی ترامپ در انتخابات و سیاست های جهت دار وی موجب شد تا انرژی در شاخه ترقی خواه حزب دموکرات دمیده شود که نتیجه آن برنامه های گوناگون برای آینده آمریکا است. برخی همچون «زاک سیمونسون» از چهره های دموکرات در ایالت آیووا اعتقاد دارد: این احمقانه است که مشکلات آمریکا را تنها به یک رئیس جمهوری نسبت داد. ترامپ نتیجه غیرقال اجتناب سیاست اقتصادی بود که هر دو حزب آن را دنبال کردند؛ آن ها نیاز به جذب حامیان ثروتمند را مهمتر از جلب مردم نشان دادند.

در چارچوب این تحلیل نامزدهای چپ انتخابات ریاست جمهوری اعتقاد دارند دونالد ترامپ یک وقفه یا گُسست چهار یا هشت ساله در خط مشی سیاسی کشور است. آن ها وعده می دهند که کشور را به عصر سیاسی باز می گردانند که همکاری دو حزب و بحث های سیاسی محترمانه و به دور از موضعگیری های تعصب آمیز بار دیگر اجرایی شود. به نوشته این روزنامه آمریکایی، آن ها بر این باورند که ترامپ نشانه ای از مشکلات جامعه آمریکا است و نه علت آن. مردم فکر می کنند که بدتر از این نمی شود کار کرد اما باید معیارهایی بهتر از ترامپ به آن ها نشان داده شود. نامزدهایی همچون وارن و سندرز و حتی «پیت بودجج» که هر یک به میزانی  تفکر چپ دارند، همین رویکرد را دنبال می کنند. این نامزدها، ریاست جمهوری ترامپ را پایان عصر زندگی سیاسی آمریکایی ارزیابی می کنند که از زمان ریاست جمهوری «رونالد ریگان» آغاز شد.

نشریه «تایم» هم ضمن اشاره به جنگ داخلی دموکرات ها در مورد آینده آمریکا بر این موضوع تاکید دارد که دموکرات تاکنون نشان دادند تنها بر یک موضوع اتفاق نظر دارند که آن هم ضرورت رفتن ترامپ است. البته آن ها در مورد چگونگی این امر هم اختلاف نظر  داردند.  95 نفر از 235 نماینده دموکرات مجلس تاکید دارند که رئیس جمهوری را باید از طریق استیضاح کنار گذاشت. این دیدگاه از سوی بیش از نیمی از نامزدهای انتخابات آتی حمایت می شود. با این حال نانسی پلوسی به عنوان رئیس مجلس و رهبر این حزب اصرار دارد که رئیس جمهوری را باید با صندوق های رای کنار گذاشت.

این شرایط جنگ داخلی را در درون حزب دموکرات موجب شده است که حتی نشانه های آن در مناظره های انتخاباتی هم دیده شده است. طبق تحلیل تایم، طرفداران تند چپگرا در حزب دموکرات تاکید می کنند «چرا نباید جسور و شجاع بود؟ مردم تغییر می خواهند و ترامپ نابغه نیست و تنها یک نژادپرست است». آن ها با سیاست جداسازی کودکان از خانواده و جنگ توئیتری به شدت مخالفند و توقف این سیاست ها را دنبال می کنند.

به اعتقاد تحلیلگر این نشریه معتبر، این موضوع که نمایندگان زن رنگین پوست در کنار سفیدپوستان در حزب دموکرات نقش آفرینی می کنند گرچه می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد اما همزمان یک فرصت است. این فصل تند و ناخوشایند در سیاست آمریکا، رای دهندگان را به ایجاد رهبری باثبات، چشم اندازی منسجم و خروج از تاریکی تشنه کرده است. ممکن است از خاکستر ترامپیسم، دموکرات ها این شانس را به دست آورند تا آمریکایی نوینی را پایه ریزی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =