کاردار هند بار دیگر به وزارت خارجه پاکستان احضار شد

اسلام آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه پاکستان روز دوشنبه در اعتراض به آتشباری اخیر مرزبانان هندی به خاک پاکستان باردیگر کاردار سفارت هند را در اسلام آباد احضار کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «محمد فیصل» مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه با احضار «گاراو آهِل والیا» کاردار هند از دولت این کشور خواست تا از اقدام نیروهای هندی در نقض مکرر آتش بس و تیراندازی بی دلیل در نوار مشترک مرزی با پاکستان جلوگیری کند.

وی نقض آتش بس در نقطه مرزی طی روز گذشته توسط نیروهای هندی را به شدت محکوم کرد و افزود: دولت پاکستان همچنین نگران هدف قرارگرفتن غیرنظامیان این کشور توسط نیروهای هندی است.

این دومین باری است که در کمتر از یک هفته کاردار هند در اسلام آباد به وزارت امور خارجه پاکستان فراخوانده می شود. دیپلمات ارشد هند چهارشنبه گذشته نیز درپی تنش ھای مرزی میان دو کشور از سوی وزارت خارجه پاکستان احضار شده بود.

به رغم قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند که در سال 2003 امضا شد، مرزهای دو کشور همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان و نیز حادثه تروریستی یک ماه و نیم پیش علیه نیروهای هندی در منطقه کشمیر، از جمله تنش های سیاسی-نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می رود.

کارشناسان در پاکستان می گویند: حوادث در مرزهای دو کشور، ازسرگیری گفت وگوهای صلح میان پاکستان و هند را همواره تحت الشعاع قرار داده است.

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان در جریان سفر اخیر خود به آمریکا طی گفت وگو با شبکه فاکس نیوز از هند خواست به مذاکرات صلح بین دو کشور بازگردد و در مسیر صلح گام بر دارد.

استقلال پاکستان و جدایی از هند در سال 1947 میلادی، وقوع چندین جنگ میان دو کشور، رقابت در آزمایش های اتمی و پرتاب موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، بازداشت صیادان در آبهای آزاد، موضوع برداشت از حوزه های آبی مشترک، مشکلات اخذ روادید تجاری، اقدامات تروریستی در دو کشور، قربانی شدن شهروندان پاکستانی و هندی و انگشت اتهام به سوی اتباع دو کشور در این حملات و درگیری ها میان مرزبانان هند و پاکستان را می توان از دلایل عمده سردی روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور همسایه در منطقه جنوب آسیا عنوان کرد.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =