۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۷
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83416232
۰ نفر
یار وفادار ترامپ نامزد مدیریت اطلاعات ملی آمریکا

تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» با معرفی «جان راتکلیف» به عنوان نامزد مدیریت اطلاعات ملی آمریکا، حلقه انتصاب و انتخاب افراد همسو با خود را در کاخ سفید تنگ تر کرده است.

 به گزارش ایرنا، راتکلیف سابقه دادستانی فدرال را داشته و قرار است از 15 اگوست (24 مرداد)  جایگزین «دن کوتس» مدیر اطلاعات ملی آمریکا شود.

دن کوتس با اکثریت قاطع آرا به عنوان مدیر اطلاعات ملی آمریکا رای اعتماد گرفت.

او پیشتر سناتور ایالت ایندیانا در سنای آمریکا بود که برای نخستین بار در سوم ژانویه به عضویت این مجلس در آمد و سابق بر این سفیر آمریکا در آلمان بوده است.

اکنون با توئیت  ترامپ درباره معرفی راتکلیف گمانه زنی ها درباره گماشتن یک وفادار در صدر نهادی که فقط به رئیس جمهوری پاسخگو است قوت گرفته است.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی ان ان، معرفی راتکلیف که ظاهرا سابقه نظامی و اطلاعاتی چندانی ندارد، در صدر یک نهاد مهم اطلاعاتی آمریکا، زمینه را برای یک نزاع حزبی دشوار در تایید او فراهم آورده است.

راتکلیف که از سال 2015  نماینده حوزه انتخابیه چهارم تگزاس از حزب جمهوریخواه  در مجلس نمایندگان آمریکا بوده است، از منتقدان علنی «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا است و در جلسه شهادت هفته گذشته مولر در مجلس نمایندگان آمریکا او را سئوال پیچ کرد که به نظر می رسد عملکرد وی رضایت رئیس جمهور آمریکا را جلب کرده است.

راتکلیف همچنین شهردار بخش هیت تگزاس بوده و معتقد است که در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا در ارتباط با آنچه که منجر به تحقیقات مولر شد «جرایمی» رخ داده است.  

«دیوید پرایس» مقام سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که در دولت های «جرج بوش» و «بیل کلینتون» رئیسان جمهور اسبق آمریکا جلسات روزانه بریفینگ (گزارش دهی) را برگزار می کرد، درباره راتکلیف گفته که او بر خلاف مقامات سلف خود صلاحیت کسب این کرسی را ندارد.

وی که اکنون از کارشناسان امنیت ملی دانشگاه جرج میسون آمریکا است، تصریح کرده، هر چند بیشتر اعضای سنای آمریکا را جمهوریخواهان هم حزبی ترامپ تشکیل می دهند اما در گذشته اعضای جمهوریخواه سنا با گزینه های معرفی شده ترامپ مخالفت کرده اند.

«چاک شومر» رهبر دموکرات های سنای  آمریکا از نیویورک در بیانیه ای نوشت: معلوم است که راتکلیف به دلیل ابراز وفاداری کورکورانه در قبال ترامپ از طریق سئوال پیچ کردن مولر انتخاب شده است. اگر جمهوریخواهان سنا این گزینه هم حزبی ترامپ را برای تصدی پستی تایید کنند که به تجربه در حوزه مسائل اطلاعاتی و خودداری از حزبی گرایی نیاز دارد، این یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

مدیر اطلاعات ملی آمریکا یک پست در سطح کابینه است که پس از حملات 11 سپتامبر و به منظور هماهنگی بیشتر در مسائل اطلاعاتی تشکیل شد.

مدیر این نهاد، اختیاری برای دادن دستورات ندارد و این پست  بیشتر در حوزه ایجاد هماهنگی و نظارت است.

مدیر اطلاعات ملی آمریکا، ریاست کل جامعه اطلاعاتی آمریکا را دارد، برنامه اطلاعات ملی را مدیریت و نظارت می کند و به رئیس جمهوری و کابینه او مشاوره می دهد و گزارش های روزانه را با کسب اطلاعاتی از همه سازمان هایی که رئیس جمهور بر آنها نظارت دارد، تهیه می کند.

راتکلیف در کمیته های اطلاعات، داخلی، قضایی و اخلاقیات مجلس نمایندگان آمریکا فعالیت کرده اما به گفته پرایس مقام سابق اطلاعاتی آمریکا، رزومه راتکلیف قابل مقایسه با مدیران سابق اطلاعات ملی آمریکا  نیست که بیشتر عمر خود را در ارتش یا بخش خدمات خارجی فعالیت کرده بودند.

«جان نگروپونته» مقام سابق سرویس خدمات خارجی دارای چند دور سابقه فعالیت به عنوان سفیر، «مایکل مک کونل» مدیرسابق آژانس امنیت ملی، «دنیس بلر» فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام و «جیمز کلاپر» مدیر آژانس امنیت دفاعی از مقاماتی هستند که قبل از دن کوتس مدیر اطلاعات ملی آمریکا بودند.

به گفته پرایس، کوتس تجربه کمتری نسبت به مدیران سلف خود داشت اما سفیر آمریکا در آلمان بوده و سالها در کمیته های اطلاعاتی سنا خدمت کرده است.  

راتکلیف از نمایندگان اصلی تحقیقات جمهوریخواهان در سال 2016 درباره نحوه مدیریت «اف بی آی» و وزارت دادگستری در بررسی تحقیقات مربوط به «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات و تحقیقات روسیه بود و همکاری نزدیکی با «تری کاودی» نماینده سابق ایالت کارولینای جنوبی داشت.

با بازنشسته شدن کاودی، راتکلیف جانشین او در کمیته اطلاعات امنیت مجلس نمایندگان آمریکا شد و بعلاوه جایگاه او در کمیته قضایی این مجلس باعث شد که مانع تحقیقات این کمیته تحت کنترل دموکرات ها درباره رئیس جمهور شود.

با این حال، انتقادهای راتکلیف درباره تحقیقات مولر احتمالا نکته کلیدی در فشار دموکرات ها بر او در جلسه تایید وی بوده است.

وی در مصاحبه ای گفت: آنچه که مولر درباره نتیجه تحقیقات خود گزارش داد در واقع از خود او نبوده است بلکه این گزارش را همان طور که بسیاری از مردم باور دارند تیم حقوقی هیلاری کلینتون نوشته بودند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد سابق اطلاعاتی آمریکا گزارش داد که از دیدگاه کوتس خروج او از تیم ترامپ گزینه اجتناب ناپذیر با توجه به اختلافاتش با ترامپ بوده است.

مقام مذکور به این روزنامه گفت کوتس احساس می کرد در مسائل مربوط به امنیت ملی از سوی ترامپ منزوی شده است.

سال گذشته کوتس گفت که ترامپ او را در جریان محتوای مذاکرات در نشست های پشت درهای بسته «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در هلسینکی (پایتخت فنلاند) قرار نداده است.

وقتی که کوتس مطلع شد که به پوتین پیشنهاد شده از کاخ سفید دیدار کند از تعجب خنده اش گرفت و گفت این دیدار باید خیلی خاص باشد.

کوتس جدیدترین مقامی است که از دایره نزدیکان ترامپ خارج می شود.

بر اساس آمار جدید اندیشکده موسسه بروکینگز،  کاخ سفید در دولت ترامپ در مقایسه با پنج رئیس جمهور پیشین  آمریکا بیشترین آمار تغییرات در سطح مقامات عالی رتبه را داشته است.

این افراد یا مجبور به استعفا و یا اخراج شده اند که تازه ترین آنها که مربوط به سال 2019 می شود به شرح زیر است:

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید که ظاهرا از جهان سیاست خارج شد و به خانه خود در کانزاس بازگشت.

«کوین هاسَت» که ترامپ در سوم ژوئن اعلام کرد که رئیس مشاوران اقتصادی کاخ سفید این پست را ترک خواهد کرد.

«کریستین نلسون» مشاور امنیت داخلی ترامپ که آوریل (فرودین) گذشته و در بحبوحه افزایش خشم و نگرانی از سیاست ترامپ در قبال افزایش مهاجران از مرز مکزیک آمریکا استعفا داد.

«لیندا مک ماهان» تامین کننده مالی جمهوریخواهان که ترامپ آوریل گذشته «جویتا کارانزا» را جانشین او کرد.

«سِلِت ویلیامز» از مقامات کلیدی در مذاکرات با چین و معاون مشاور ارشد اقتصادی ترامپ که مارس گذشته گفت قصد دارد زمان بیشتری را با خانواده سپری کند و از این روز از پست دولتی خود کناره گیری می کند.

«هِدِر ویلسون» وزیر نیروی هوایی و «بیل شاین» دییر ارتباطات کاخ سفید که استعفا داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =