میزان بارش های کشور نسبت به ماه گذشته ۴.۷ میلیمتر رشد داشت

تهران- ایرنا- میزان بارش های کشور در سال آبی جاری و در بازه زمانی ۶ تیرماه گذشته با۱۰۰درصد رشد به ۳۳۳.۱ میلیمتر رسیده بود و این رقم در روز ۶ مرداماه با۴.۷ میلیمتر به ۳۳۷.۸ رسیده که نشان از کاهش بارندگی ها است.

میزان بارندگی های کشور در سال آبی جاری و  در روز ۶ تیرماه نسبت به مدت مشابه پارسال با بارش ۱۶۶.۷ میلمتری از رشدی ۱۰۰درصدی برخودار بوده، این درحالی است که براساس تازه ترین آمار منتشره از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران میزان بارش ها در روز ۶ مردادماه  ۴.۷ میلیمتر  رشد داشته که بیانگر کاهش بارندگی و افزایش خشکی منابع آبی است.

میزان بارش های ۶ مردادماه نسبت به روز مشابه پارسال که ۱۶۷.۶ میلیمتر بود، از رشدی ۱۰۲ درصدی برخودار شده است.

وضعیت بارش ها در ۶حوضحه آبریز اصلی

میانگین حجم بارندگی ها در حوضه دریای خزر در سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۷ تا ۶ مردادماه ۹۸) ۵۳۶.۸ میلیمتر گزارش شده، این درحالی است که این حوضه آبریز کشور در مدت مشابه پارسال ۳۷۶.۸ میلیمتر بارندگی داشت .

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه خلیج فارس و دریای عمان ۵۳۴.۵ میلیمتر بود که نسبت به میانگین سال آبی پارسال (۲۱۱.۷ میلی متر) از ۱۵۲ درصد رشد برخوردار بوده و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۵۸.۴) رشد ۴۹ درصدی دارد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه نیز در سال آبی جاری ۴۹۱ میلیمتر بود که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۴۰۷.۲) حدود ۲۱ درصد رشد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۳۴.۷) دارای رشد ۴۷درصدی است.

حجم بارش‌های حوضه قره قوم نیز ۳۱۰.۲ میلیمتر اعلام شد که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۱۴۲.۱) ۱۱۸ درصد رشد کرد و نسبت به دوره ۵۰ ساله (با ۲۱۸.۴) رشد ۴۲ درصدی داشت.

حجم بارش‌ها در سال آبی جاری در حوضه فلات مرکزی ایران نیز ۲۱۳.۴ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه در سال آبی پارسال (۱۰۲.۷) حدود ۱۰۸ درصد رشد یافت و علاوه براین  در دوره درازمدت این حوضه ۱۶۰.۹ میلیمتر بارش، رشد ۳۳ درصدی داشت.

بر اساس این گزارش، حجم بارش‌ها در حوضه مرزی شرق ۱۲۰.۳ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه پارسال (۴۰.۴ میلیمتر) ۱۹۸درصد رشد کرد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله ۱۵ درصد بیشتر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =