۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83415933
۰ نفر
سیاستمدار آلمانی: دیپلماسی تنها راه حل اختلاف ها در خلیج فارس

تهران- ایرنا- رئیس پیشین حزب سبزهای آلمان بر لزوم استفاده از ابزارهای دیپلماتیک برای حل تنش ها در خلیج فارس تاکید کرد.

«یورگن تریتین» رهبر پیشین حزب سبزهای آلمان گفت هدف آلمان برای مشارکت در ائتلاف دریایی اروپا، تنها باید «تنش زدایی» باشد.
وی در گفت وگو با رونامه «راین نکار» در عین حال تاکید کرد اختلافات در خلیج فارس باید از طریق ابزارهای دیپلماتیک حل و فصل شود.  
به گفته این سیاستمدار آلمانی مشارکت کشورهای اروپایی در ائتلاف دریایی باید با تصمیم سازمان ملل انجام گیرد و در غیراین صورت از منظر حقوقی قابل دفاع نخواهد بود.
در همین حال «نوربرت روتگن» کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل حزب دموکرات مسیحی آلمان خواستار مشارکت فعال آلمان در ماموریت اروپایی تضمین امنیت تردد نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز شده است.
روتگن مدعی شده سیاستی که ایران در ارتباط با تردد کشتی‌های تجاری در آب‌های خلیج فارس دنبال می‌کند، پاسخ مشترک اروپا را طلب می‌کند.
این در حالی است که برخی از سیاستمداران آلمان با مشارکت این کشور در ائتلاف دریایی پیشنهادی از سوی انگلیس مخالفت می کنند.
وزارت خارجه آلمان روز شنبه با انتشار بیانیه ای با حساس خواندن شرایط منطقه، وظیفه خطیر اروپایی ها را گشوده نگاه داشتن درهای گفت وگو و حل اختلافات از طریق دیپلماتیک دانست.
همچنین «هایکو ماس» روز جمعه در مصاحبه ای اعلام کرد که کشورش در مورد مشارکت کردن یا نکردن در طرح ائتلاف دریایی انگلیس در تنگه هرمز تصمیم‌ گیری خواهد کرد. وی به روزنامه آلمانی «فونکه» گفت: هرگونه اقدامی در رابطه با تنگه هرمز باید وجهه اروپایی داشته باشد.
پس از آنکه یک نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» در پی نقض قوانین دریایی و بین‌المللی از سوی ایران توقیف شد لندن به کشورهای اروپایی پیشنهاد داد برای تامین امنیت نفتکش‌های خود یک ائتلاف نظامی در خلیج فارس تشکیل دهند.
ماس تاکید کرد: زمانی که جزئیات این طرح روشن‌تر شود آلمان در خصوص مشارکت در آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.
وزیر خارجه آلمان همچنین گفت که برلین به کارزار «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران ملحق نمی‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =