۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۵
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83415640
۰ نفر
پاکستان و زمینه سازی برای مذاکرات مستقیم طالبان و دولت کابل

اسلام آباد - ایرنا - درحالی که طالبان هرگونه مذاکرات مستقیم با دولت کابل را به تعیین زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشروط کرده است، پاکستان از تلاش های خود برای میانجیگری و رفع ملاحظات کابل برای مذاکره با طالبان خبر می دهد.

رسانه های پاکستانی روز دوشنبه گزارش دادند: اسلام آباد در تدارک ارسال دعوتنامه رسمی به طالبان برای سفر به پاکستان است و در این خصوص اطمینان های لازم را نیز به دولت کابل خواهد داد.

تاکنون مقامات رسمی پاکستان در این خصوص اظهار نظری نکرده اند اما منابع آگاه می گویند: دعوتنامه رسمی برای ملاعبدالغنی برادر و عباس استنکزی در دوحه ارسال خواهد شد.

در این گزارش به نقل از «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان آمده است: اسلام آباد در بحث مذاکرات مستقیم کابل و طالبان، به ملاحظات دولت افغانستان پرداخته است.

قریشی طی گفت وگو با خبرنگاران در شهر «مولتان» پاکستان افزود: ما به آمریکایی ها اعلام کردیم که برای کمک به پیشبرد فرآیند صلح افغانستان صادقانه همکاری خواهیم کرد.

وی همچنین از دومین دیدار احتمالی میان عمران خان نخست وزیر پاکستان و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس آتی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خبر داد و گفت: رایزنی های دو کشور درخصوص حل سیاسی مسئله افغانستان ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه پاکستان تاکید کرد: طالبان آماده مذاکره با کابل است و اسلام آباد نیز با این هدف در حال میانجیگری می باشد.

نخست وزیر پاکستان که پیش تر دیدار با هیات طالبان را به دلیل اعتراض دولت کابل لغو کرده بود این بار اعلام کرد که وی به زودی با اعضای طالبان ملاقات خواهد کرد.

«عمران خان» در جریان سفر رسمی اخیر خود به آمریکا گفت: وی قرار بود ماه های گذشته با هیاتی از طالبان دیدار کند اما دولت افغانستان به آن اعتراض کرد که متعاقب آن این دیدار لغو شد اما پس از توافق هایی که با اشرف غنی و دونالد ترامپ انجام شده قرار است به زودی با اعضای طالبان دیدار کند.

یک سخنگوی گروه طالبان در دوحه نیز روزهای اخیر اعلام کرد که در صورت دریافت دعوت رسمی، اعضای این گروه با مقامات دولت پاکستان دیدار و گفت وگو خواهند کرد.

وی همچنین روز گذشته در واکنش به توییت زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نوشت: مذاکرات «میان افغانان» پس از تعیین زمان خروج نیروهای خارجی آغاز خواهد شد، حکومت کابل هم مانند دیگر گروه های سیاسی، البته نه به عنوان حکومتی مستقل، در نشست حضور خواهد داشت.

خلیلزاد پیش از این در توییتی اعلام کرد که بعد از نهایی شدن توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان، نشست‌ میان حکومت و طالبان برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =