۷ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۴
کد خبرنگار: 942
کد خبر: 83415611
۰ نفر

برچسب‌ها

بازدید مدیران روابط عمومی ادارات گلستان از خلیج گرگان

گرگان - ایرنا - در پی دستور استاندار گلستان مبنی بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به خلیج گرگان که در معرض تهدید خشک شدن قرار دارد؛ مسوولان روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان امروز دوشنبه از محدوده خشکی خلیج در ساحل نوکنده از توابع شهرستان بندرگز دیدن کردند.

به گزارش ایرنا در جریان این برنامه شماری از مدیران کل دستگاههای اجرایی گلستان که با موضوع خلیج گرگان ارتباط کاری دارند؛ برای ادای توضیحات و تبیین آخرین وضعیت این پهنه آبی شرق دریای خزر در منطقه حضور یافتند. 

حضور مسوولان روابط عمومی ادارات و سازمانهای استان گلستان در خلیج گرگان با هدف حساس شدن بیشتر روی موضوع و تلاش مضاعف برای تبیین ابعاد مختلف آن و تنویر افکار عمومی در اهمیت خلیج گرگان و آگاهی از تبعات خشکیدن آن است. 

به گفته مدیر روابط عمومی استانداری گلستان؛ بین هشت تا ۱۰ هزار هکتار از خلیج گرگان خشک شده و اگر در این زمینه چاره اندیشی نشود منطقه با مشکل ریزگردها مواجه خواهد شد.

علی یازرلو افزود: به جهت آگاهی بیشتر افکار عمومی و گروه های مرجع و اطلاع یافتن دستگاه های مربوطه در این حوزه، مدیران چند اداره کل استان و مسوولان روابط عمومی ادارات که رابط اطلاع رسانی به مردم و آگاهی بخش عمومی هستند؛ در حوزه خشکی خلیج گرگان حضور یافتند.

در همین پیوند استاندار گلستان روز گذشته در جمع مسوولان روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان، با یادآوری نقش فراوان خلیج گرگان برای اکولوژی گلستان و برخورداری از ظرفیت فراوان آن در بخش های گوناگون خواستار اهمیت دادن بیشتر دستگاه های مرتبط به این خلیج شد.
حق شناس گفت که خلیج گرگان با وسعت ۴۰ هزار هکتار در معرض نابودی است و تاکنون به دلیل عدم ورود مناسب آبهای شور و شیرین، حدود ۸ هزار هکتار آن خشک شده است.
به گفته وی خلیج گرگان ظرفیتی در عرصه آبزیان خصوصا ماهیان خاویاری دارد که در صورت خشک شدن می تواند عواقب جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی بویژه برای خطه شمال کشور داشته باشد.
استاندار گلستان همچنین گفت: یا باید آب شیرین از طریق قره سو و نکارود وارد خلیج گرگان شود که سد احداث شده بر روی نکارود مانع می شود و یا باید با لایروبی از ظرفیت آب شور در خلیج استفاده شود.
وی افزود: خلیج گرگان منبع و مخزنی از ماهیان به خصوص خاویاری است و خشک شدن آن هم خطر ریزگردها را به دنبال دارد لذا نمی توانیم زمان را از دست دهیم و باید هرچه سریعتر علاج بخشی لازم صورت گیرد.


به گزارش ایرنا؛ خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی ایران است که به دلیل پسروی زیاد آب و کم توانی در اجرای طرح های مناسب و کارشناسی فاصله چندانی با خشکیدن ندارد. 
ثبت این خلیج در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز در استان مازندران به‌ عنوان نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست ‌محیطی حتی در سطح دنیا است.

به اعتقاد برخی کارشناسان؛ یکی از اثرات خشک شدن خلیج گرگان تشکیل کانون ریزگردها در بستر خشک شده این پهنه آبی و تبعات منفی آن بر اقلیم و محیط زیست شمال ایران است.
 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =