دانشگاه آزاد اردبیل مزرعه دانش‌بنیان و گردشگری سبز راه‌اندازی کرد

اردبیل- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل گفت: این دانشگاه مزرعه تحقیقاتی در قالب مزرعه دانش‌بنیان و گردشگری سبز با هدف توسعه بخش کشاورزی و ارائه الگوی جدید کشت راه اندازی کرده است.

اسحق رسولی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  ۱۵ طرح دانش‌بنیان در این مزرعه که پایه دانشی و ترویجی دارد قابل اجرا بوده و با  عملیاتی شدن، میوه‌های گلخانه‌ای در آن کشت و تجاری‌سازی می‌شود.

وی بیان کرد: میوه فیسالیس و موز نمونه‌ای از میوه‌هایی‌ است که در شرایط آب و هوایی اردبیل به عمل نمی‌آید اما الگویی برای کشت این محصولات ابداع شده تا بتوان این روش را در دیگر مزارع استان ارائه و در جهت بومی‌سازی آن حرکت کرد.

او اضافه کرد: در این طرح  کشت گیاهان دارویی در دستور کار بوده و  ۱۰ نوع گیاه دارویی تولید و تجاری‌سازی شده است.

وی ادامه داد: کشت و پرورش گل‌محمدی از دیگر تولیدات مزرعه این واحد دانشگاهی است که از این محصول در تولید گیاهان دارویی استفاد می‌شود.

رسولی افزود: در زمینه پرورش دام و طیور هم در مزرعه دانش‌بنیان واحد اردبیل اقدام به پرورش بوقلمون و فعالیت در زمینه به‌نژادی در قالب ۸۰ کارگاه شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل اظهار داشت: ۹۰ هکتار مزارع مختص به کشاورزی در واحدهای دانشگاهی استان وجود دارد و در این مزارع، تولید بذر متناسب با اقلیم منطقه مورد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: بکارگیری سرمایه راکد واحدهای دانشگاه آزاد به سمت موضوعات دانش‌بنیان و اختصاص شهریه متغیر پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی به فعالیت‌های پژوهشی روشی کارآمد بوده و تلاش می‌شود با این رویکرد محصولات دانش‌بنیان توسعه یابد.

او با بیان اینکه نوآوری و کارآفرینی از رویکردهای اصلی دانشگاه آزاد اسلامی این استان است، گفت: این دانشگاه در اردبیل حوزه سلامت، در پارس آباد مغان در حوزه کشاورزی ، در بیله‌سوار در حوزه تجارت و در گرمی مغان در حوزه صنعت و آی.تی فعالیت را مد نظر قرار داده و با این رویکرد پیش می رود.

رسولی بیان کرد: در سرعین هم مرکز آموزشی دانشگاه آزد اسلامی به دانشکده گردشگری تبدیل شده و فاز اول یونی هتل و هتل آموزشی دانشگاه هم راه اندازی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سه مسئولیت جدید اجتماعی در بخش های استانی، ملی و بین‌المللی برای دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل تعریف شده ، بیان کرد: توجه به صنعت گردشگری و سلامت استان، احداث و راه اندازی دانشکده گردشگری و مرکز همایش های ملی و تبدیل این دانشگاه به یکی از سه ناشر برتر خاورمیانه و آسیا در چشم انداز ۱۰ ساله هدف‌گذاری شده است.

هم اکنون حدود ۱۸ هزار دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان مشغول تحصیل هستند.

۷۱۱۰/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها