کشتی گیله‌مردی ، ورزشی باستانی از گیلان تا غرب مازندران

نوشهر – ایرنا – کشتی گیله‌مردی ورزش باستانی گیلانی‌ها است اما به دلیل قرابت تاریخی که با غرب مازندران دارد از محبوبیت خاصی در بین مردمان این دیار برخوردار بوده و در طول سال رقابت‌های جذاب و دیدنی در این منطقه برگزار می‌شود.

سنت کشتی پهلوانی در همه حوزه‌های فرهنگی کشور پهناور ایران پیشینه‌ای کهن دارد و کشتی گیله‌مردی رسم ماندگاری است که در استان گیلان و غرب مازندران بین پهلوان‌های نامی برگزار می شود. این ورزش که پیشینه آن به قرن چهارم بر می‌گردد به طور سنتی در انتهای بهار یا تابستان زمانی که کشاورزان از زمین‌های خود بیرون می آمدند و حاصل دست رنج خود را برداشت می کردند ، آغاز می‌شد و طرفداران زیادی در سراسر کشور مخصوصا در شمال ایران دارد.

فراگیری این ورزش در شمال کشور به گونه‌ای است که تمامی رده‌های سنی اعم از پیر ، جوان و حتی کودکان نیز رغبت زیادی به این رشته دارند و در این سال ها پهلوانان به نامی را در دامن سبز خود پرورانده است.

در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به کشتی گیله مردی در غرب مازندران شده است و شاهد برگزاری رقابت‌های سنگین و نفس گیر در روستاهای این منطقه هستیم که با استقبال بسیار خوبی نیز از سوی طرفداران این رشته ورزشی مواجه شده است.

آنچه مسلم است اینکه برگزاری چنین رقابت هایی آن هم در روستاها علاوه بر اینکه به شناسایی ظرفیت های این ورزش کمک می کند در ایجاد نشاط ، شادابی و حتی رونق اقتصادی روستا نقش بسزایی ایفا می کند.

کشتی گیله‌مردی محبوب دل‌ها

یک شهروند تنکابنی که علاقه شدیدی به این رشته ورزشی دارد پیرامون برگزاری رقابت های کشتی گیله مردی به خبرنگار ایرنا گفت : کشتی گیله مردی بخشی از هویت مردم گیلان و غرب مازندران است و به خاطر آنکه بسیار ساده و به دور از رنگ و لعاب امروزی برگزار می شود بسیاری از مردم به آن علاقه مند هستند. 

ابراهیم میربهاری افزود: در سالهای نه چندان دور این ورزش از رونق بیشتری برخوردار بود و پهلوانان زیادی از این منطقه معرفی شدند و سالها افتخار آفرینی کردند.

وی فراموش نشدن کشتی گیله مردی را نتیجه زحمات پهلوانان در سال های گذشته دانست و اظهار داشت : اگر آن پهلوانان اقدام به تربیت و آموزش کشتی گیران جوان نمی کردند شاید این ورزش در طول زمان از یادها می رفت.

به گفته این شهروند ، برگزاری این رقابت ها نه تنها خاطرات پهلوانان و پیشکسوتان این رشته را زنده کرد بلکه بسیاری از جوانان با دیدن این کشتی ها علاقه مند به آموختن فنون آن شده اند.

وی یادآور شد: در شرایطی که بسیاری از آسیب های اجتماعی بویژه مقوله اعتیاد جوانان این مرز و بوم را تهدید می کند، برگزاری چنین رقابت هایی می تواند در به دام افتادن آنها جلوگیری کند.

کشتی گیله مردی آمیخته با فتوت و مردانگی

یک کارشناس تربیت بدنی به اهمیت برگزاری کشتی گیله مردی اشاره کرد و گفت: کشتی گیله‌مردی نوعی مراسم محبوب و دارای آداب خاص است که دارای قوانین دقیق بوده و روح پهلوانی بر آن حکم  فرماست.

پرهام پورهاشم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توجه به این رشته ورزشی به دلیل داشتن ظرفیت های فراوان در ابعاد مشارکتی ، سرگرمی و اقتصادی می تواند یکی از ابزار نیل به توسعه در جوامع روستایی و شهری باشد به شرط آنکه مردم و نهادهای بومی از جریان تصمیم گیری ، برنامه ریزی و اجرای این ورزش ها حذف نشوند.

وی با بیان اینکه قدرت کشتی گیلان را باید در گیله مردی و قدرت کشتی مازندران را در لوچو مشاهده کرد ، اظهار داشت: برگزاری کشتی گیله مردی علاوه بر کارکردهای مفیدی چون تقویت توریسم، افزایش سرمایه اجتماعی، ایجاد شغل ، آشنایی با رسوم ملی و محلی ، سلامتی جسم و روان و کار گروهی و تعاونی ، می تواند به رسیدن به شاخص های توسعه محلی ، شادی مردم ساکنان این منطقه و تداوم ورزش کشتی گیله مردی نیز کمک کند.

پورهاشم خاطر نشان کرد : باید از تجربیات پیشکسوتان این رشته ورزشی استفاده نمود تا رقابت های کشتی گیله مردی همچون گذشته پر رونق و باشکوه برگزار شود.

کشتی گیله مردی نیازمند نیم نگاه مسئولان

یکی از پهلوانان کشتی گیله مردی در تنکابن که سالهاست خاک زمین کشتی را به جان خریده و به این رشته ورزشی عشق می ورزد، تداوم برگزاری این رشته ورزشی را منوط به رفع مشکلات کشتی گیران دانست و گفت : نبود حامی مالی ، نداشتن زمین تمرین ، فقر خدمات پزشکی در حین مسابقه و نداشتن بیمه درمانی از مهمترین مشکلاتی است که آینده این رشته ورزشی را به خطر خواهد انداخت.

مقصود تلیکانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : باید برای کشتی گیله مردی اساس و پایه ای در نظر گرفته شود تا این ورزش جایگاه اصلی خود را پیدا کند و جوانان ضمن گرایش به این ورزش از بسیاری از معضلات اجتماعی در امان بمانند.

وی به استعداد های فراوان در این رشته ورزشی اشاره کرد و اظهار داشت : ایجاد زیرساخت ، حمایت های مالی، تبلیغات و از همه مهمتر حمایت های معنوی که کل کشتی در آن خلاصه می شود از اساسی ترین نیازهای کشتی گیران گیلان و مازندران است که می بایست مردم و مسئولان بیشتر بدان توجه نمایند.

به گفته تلیکانی ، خوشبختانه مردم غرب مازندران با تمام مشکلاتی که دارند از این رقابت ها استقبال می کنند و باید با افزایش سطح کمی و کیفی این رقابت ها ، شرایط موجود را حفظ نماییم.

وی خاطر نشان کرد : این رشته ورزشی تا به حال به دست کسانی که بدون هیچ چشم داشتی این رقابت ها را در نقاط مختلف برگزار می‌کنند پا برجا مانده و امیدواریم مسئولان ورزشی استان و کشور از این پس سهم بیشتری در حفظ این رقابت های سنتی داشته باشند.

برگزاری جشنواره کشتی گیله مردی در تنکابن

رییس اداره ورزش و جوانان تنکابن، کشتی گیله مردی را از ورزش های پرطرفدار در غرب مازندران دانست و گفت : در چهار سال گذشته حدود ۱۳ بار کشتی گیله مردی در نقاط مختلف بویژه روستاها برگزار شد و این رشته ورزشی که قدمتی تاریخی دارد در بین علاقه مندان در غرب مازندران از محبوبیت خاصی برخوردار است.

روح ا... امین شکوهی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در هر یک از این دوره رقابت ها که به مدت ۲۵ شب برگزار می شود حدود ۸۰ پهلوان از استان های گیلان و مازندران ثبت نام می کنند.

وی با بیان اینکه هر شب حدود ۲ الی ۳ هزار نفر از این رقابت ها دیدن می کنند ، اظهار داشت: این رقابت ها در دو رده سبک وزن زیر ۸۰ کیلو و بالای ۸۰ کیلو برگزار می شود و در برخی شب ها نیز رقابت در وزن های آزاد را شاهد هستیم.

امین شکوهی یادآور شد: به سر پهلوان این رقابت ها به عنوان جایزه ویژه یک راس گاو نر اهدا خواهد شد.

کشتی گیله مردی، آیین و رسوم مردم تنکابن

امسال نیز بنا به ابتکار شهرداری تنکابن این رقابت ها در قالب یک جشنواره بومی محلی، از روستا به شهر انتقال یافته تا علاقه مندان به این رشته ورزشی به مدت ۲۵ شب زیر نور مهتاب به تماشای آن بنشینند و شب های خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند.

شهردار تنکابن نیز درباره اهداف برگزاری نخستین جشنواره کشتی گیله مردی گفت : جشنواره کشتی گیله مردی با هدف احیاء آیین و سنن مردم غرب مازندران و بویژه شهرستان تنکابن برگزار شد که خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

محمد زرودی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برگزاری این جشنواره در مرکز شهر با استقبال خوب مسافران و گردشگران مواجه شده است بطوری که مسافران و گردشگران در کنار دیدن کشتی گیله مردی ، از غرفه های عرضه محصولات صنایع دستی و تولیدات خانگی خرید می کنند ضمن اینکه برای کودکان نیز فضای شاد و مفرحی ایجاد شده است.

وی با قدردانی از تمامی کسانی که در برگزاری این جشنواره تلاش نمودند ، یادآور شد : ایجاد نشاط اجتماعی از برنامه های شهرداری تنکابن است و تاکنون جشنواره های زیادی با موضوعات مختلف همچون جشن بهار نارنج و جشن کاکایی ها برگزار شده است.

جشنواره و کشتی گیله مردی تنکابن که از ۲۰ شب گذشته  آغاز شده است پنج شنبه هفته جاری با انتخاب سر پهلوان منطقه به کار خود پایان  می دهد.

شهرستان ۱۷۰ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران قرار دارد.

/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۸۹۹

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =