۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 83415155
۱ نفر

برچسب‌ها

دومین ناو  انگلیس وارد خلیج فارس شد

تهران- ایرنا- دومین ناو انگلیس برای همراهی کشتی هایی که زیر پرچم این کشور دریانوردی می کنند، روز یکشنبه با گذر از تنگه هرمز وارد آب های خلیج فارس شد.

به گزاش خبرگزاری پرس آسوسیشن به نقل از وزارت دفاع انگلیس؛ ناوشکن اچ ام اس دانکن  برای پیوستن به ناوچه مونتروز وارد آب های خلیج فارس شده است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه 19 ژوئیه (28 تیرماه)، کشتی نفتکش استنا ایمپرو را که با پرچم انگلیس حرکت می کرد، در تنگه هرمز توقیف و به بندر عباس منتقل کرد.

مقام های انگلیس پیشتر به شرکت های کشتیرانی که شناورهایشان از پرچم این کشور استفاده می کنند، توصیه کرده اند که به صورت کاروانی و با همراهی ناوهای نیروی دریای انگلیس از تنگه هرمز بگذرند. ناوچه مونتروز تاکنون 35 شناور را در طول 20 سفر برای گذر از تنگه هرمز همراهی کرده است.

توقیف نفتکش متخلف انگلیس توسط ایران و توقیف نفتکش حامل سوخت ایران در جبل الطارق به ادعای نقض قوانین اتحادیه اروپا علیه سوریه، روابط ایران و انگلیس را در هفته اخیر با تنش روبه رو کرده است.

در حالی که مقامات ایران تأکید دارند، مقایسه این دو رویداد خوانش درستی نیست اما سیاستمداران، رسانه ها و تحلیلگران انگلیسی اصرار دارند که اقدام ایران را تلافی جویانه و فاقد مبنای حقوق نشان دهند.

 «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در حساب توئیتری خود نوشته است: توقیف (نفتکش حامل) نفت ایران توسط دولت ترزا می و به فرمان ایالات متحده، به زبان ساده و روشن، دزدی دریایی است.

وی ادامه داد: ایران به دنبال تقابل نیست ولی ما در خلیج فارس، ۱۵۰۰ مایل ساحل داریم. این آب‌های ماست و از آن محافظت خواهیم کرد.

حدود یک پنجم صادرات نفت جهان در سال 2018 از آبراه تنگه هرمز می گذرد که میان ایران و عمان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha