۶ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۶
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83414918
۰ نفر
پاسخ مبهم فرانسه به طرح امنیت دریایی انگلیس

تهران - ایرنا - درحالیکه لندن تلاش دارد شرکای اروپایی خود را برای پیوستن به طرح امنیت دریایی که «جرمی هانت» وزیر خارجه سابق انگلیس مطرح کرد ترغیب کند، فرانسه تاکنون در این باره موضع قاطعی اعلام نکرده اما می گوید اروپا در حال هماهنگ سازی تلاش‌ها و امکانات برای تقویت امنیت کشتیرانی در خلیج فارس است.

وزیر دفاع فرانسه در مصاحبه با نشریه منطقه ای "اِست رپوبلیکن" (Est Républicain) که روز جمعه منتشر شد، گفت که پاریس، لندن و برلین در حال تدارک هماهنگی امکانات و تبادل اطلاعات برای تقویت امنیت دریایی در خلیج فارس هستند بدون آنکه در این طرح نیازی به استقرار امکانات نظامی مضاعف در منطقه باشد.

«فلورانس پارلی» به رایزنی های خود با طرف های آلمانی و انگلیسی برای تشکیل چنین نیرویی اشاره کرد و افزود: این طرح ضمن فراهم کردن امکان مشارکت در تامین امنیت حمل و نقل دریایی در خلیج فارس، از حیث استقلال عمل در برقراری شرایط لازم نیز موثر خواهد بود.

در این ارتباط «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز سه شنبه گذشته گفته بود که سه کشور اروپایی امضاکننده توافقنامه هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ با یکدیگر در زمینه نظارت بر آزادی و حفظ امنیت کشتیرانی در خلیج فارس همکاری خواهند کرد.

اما این گفته لو دریان درباره موضع صریح پاریس در پیوستن به طرح نیروی دریایی اروپایی نه روشن که مبهم بود.

وزیر خارجه فرانسه در این باره گفت: ما به اجرای روندی برای تشنج‌ زدایی و کاهش تنش نیاز داریم.

در عین حال وی اظهار داشت که انگلیس، فرانسه و آلمان مشغول کار روی ایجاد یک ماموریت نظارتی بر کشتیرانی در خلیج فارس هستند.

 

پس از آنکه نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» در پی نقض قوانین دریایی و بین‌المللی از سوی ایران توقیف شد، لندن به کشورهای اروپایی پیشنهاد داد برای تامین امنیت نفتکش‌های خود یک ائتلاف نظامی در خلیج فارس تشکیل دهند.

همچنین «جرمی هانت» وزیر خارجه سابق انگلیس روز دوشنبه گفته بود که یک نیروی حفاظتی اروپایی برای کشتیرانی در خلیج فارس در حال طراحی است.

پارلی درباره اظهارات لودریان به این نشریه منطقه ای گفت که گفت وگوها در این خصوص در جریان است. ما از همه امکانات در محل برخورداریم. هدف این طرح تقویت و مضاعف کردن نیروها و تجهیزات نیست بلکه تنها به هماهنگ کردن امکانات و تبادل اطلاعات خلاصه می شود.

در این ارتباط، روزنامه «لو فیگارو» فرانسه در مقاله ای در ارتباط با طرح تامین امنیت دریایی تنگه هرمز نوشت: ایالات متحده برنامه ای دارد. اروپایی ها هم، اما آنها نمی خواهند با واشنگتن همکاری کنند. ایران، این دو طرح را به طور کلی رد می کند. به طور خلاصه، امنیت ناوبری در تنگه هرمز، محل تمام تنش ها در طول دو ماه گذشته، بسیار پیچیده شده است.

این روزنامه فرانسوی افزود: واضح است که پنتاگون راهی برای هماهنگ کردن نظارت بر تنگه هرمز فراهم می کند، در حالیکه متحدانش می توانند آب های نزدیک را گشت زنی و کشتی های تجارتی خود را همراهی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز دوم مرداد ماه بدون تایید ادعای دیپلمات های ارشد اروپایی درباره پیوستن پاریس به ائتلاف دریایی مورد نظر لندن گفت که این کشور در سطح دیپلماتیک خواهان ایجاد شرایطی برای گفت وگوی جامع منطقه ای در مورد امنیت دریایی است.

وی افزود که وضعیت در منطقه خلیج  فارس بسیار نگران کننده است. آزادی ناوگان ها در معرض خطر است و این وضعیت نه تنها مانع از مبادلات تجاری دریایی است بلکه باعث افزایش تنش های به وجود آمده، می شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه گفت: با شرکای انگلیسی و آلمانی و چندین شریک علاقه مند دیگر، درباره یک ابتکار اروپایی برای به کارگیری ابزار نظارتی مناسب گفت وگو می کنیم. این برای تسهیل عبور کشتی ها در منطقه است.

وی ادامه داد: این بخش باید توسط کشورهای اروپایی هماهنگ شود. همچنین در سطح دیپلماتیک خواهان ایجاد شرایطی برای گفت وگوی جامع منطقه ای در مورد امنیت دریایی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود: تا آنجایی که به ما مربوط می شود، این ابتکار در نظر گرفته شده تا بتواند تنش ها را تضعیف و کاهش تدریجی آنها را تسهیل کند.  این ابتکار با رویکرد فشار حداکثری آمریکا متفاوت است.

وی گفت: هدف از این طرح پاسخ دادن به یک مساله اقتصادی و استراتژیک است که به طور مستقیم بر منافع اروپا تأثیر می گذارد. ابتکار ما طبیعتا باید با ایالات متحده در جنبه عملیاتی آن هماهنگ شود.

رسانه‌های غربی روز سه‌ شنبه گذشته به نقل از سه منبع اروپایی مدعی شده بودند که فرانسه، ایتالیا و دانمارک حمایت اولیه خود را از طرح انگلیس برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس اعلام کرده‌اند.

این در حالیست که اروپایی‌ها در ماه ژوئن درخواست مشابه آمریکا برای تشکیل چنین ائتلافی را رد کرده بودند زیرا این بیم را داشتند که چنین اقدامی تنش‌ها میان آمریکا و ایران را بدتر کند.

در این ارتباط، وزیر خارجه فرانسه در همان روز در پارلمان این کشور با اشاره به دیدار خود با «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: ما به اجرای روندی برای کاهش تنش‌ها در خلیج فارس نیاز داریم.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاریس در حال پیگیری دیپلماسی فشرده‌ای برای حل تنش‌های جاری از طریق دیپلماتیک است. در همین راستا، «امانوئل بُن» مشاور رئیس جمهوری فرانسه در امور سیاست خارجی تاکنون دو بار به ایران سفر کرده است.

آمریکا سال گذشته از برجام خارج شد و تحریم‌ها را علیه ایران بازگرداند و افزون بر آن، تحریم‌های دیگری نیز وضع کرد.

در عین حال، آمریکا تلاش کرده تا متحدانی همچون انگلیس را برای اعمال فشار بر ایران با خود همراه و منطقه خلیج فارس را متشنج کند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =