توسعه روابط بین‌الملل راهبرد اصلی دانشگاه امیرکبیر است

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: یکی از برنامه های راهبردی این دانشگاه توسعه روابط بین المللی است و برای تحقق این هدف، ارتباطات دانشگاه با کشورهای دوست و همسایه توسعه یافته است.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، احمد معتمدی در جریان بازدید هیات علی رتبه آموزش عالی افغانستانی از این دانشگاه، افزود: دانشگاه امیرکبیر قدیمی ترین دانشگاه صنعتی ایران است که دارای ۱۴ هزار دانشجو است و ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

معتمدی تاکید کرد: برای توسعه روابط بین الملل دانشگاه، همکاری های منطقه ای با کشورهای دوست و همسایه به خصوص کشور افغانستان را آغاز کرده ایم و به دنبال توسعه این همکاری ها هستیم.

وی عنوان کرد: درحال حاضر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتباط خوبی با کشور عراق دارد و برنامه داریم که با کشور افغانستان نیز ارتباطات علمی و آموزشی گسترده تری ایجاد کنیم.  بنابراین درحال توسعه همکاری ها و فعالیت های علمی و آموزشی با دانشگاه های افغانستان هستیم.

هیاتی عالی رتبه از کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند که در این بازدید بر توسعه همکاری های علمی و آموزشی میان دانشگاه های این کشور و دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید شد.

نگاه مثبتی به دانشجویان افغانستانی وجود دارد

  ابوالقاسم مسگر پور طوسی، معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم در این بازدید بیان کرد: انتقال تجربیات در همکاری های مشترک صورت می گیرد و به این دلیل است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بسیاری از دانشگاه های اروپایی همکاری های مشترکی در قالب دروه های مشترک، ارائه مدرک مشترک و استاد راهنمای مشترک دارد.

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: اکنون یک نگاه خوب و مثبت در این دانشگاه نسبت به دانشجویان افغانستانی وجود دارد و دانشجویان این کشور به عنوان افرادی باهوش و با اخلاق شناخته شده اند. زبان مشترک دانشجویان افغانستانی نیز کمک زیادی به پیشرفت آنها در حین تحصیل می کند. لازم است آغاز فعالیت ها با انعقاد یک تفاهم نامه آغاز شود که براساس این تفاهم نامه اعضای هیات علمی دانشگاه های افغانستان در قالب تیم هایی در کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف شرکت کنند.

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برگزاری مدارس تابستانی و زمستانی در این دانشگاه گفت: درحال حاضر ۵۰ دانشجوی سوری و عراقی برای بازدید و شرکت در کارگاه های آموزشی در این دانشگاه حضور دارند.

ایجاد ژورنال های بین المللی در دانشگاه های افغانستان 
 سید فرهاد شهید زاده رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز در این دیدار گفت: یکی از نیازهای دانشگاه های کشور افغانستان ایجاد ژورنال های بین المللی است. بنابراین از دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخواست داریم تا دوره های آموزشی برای ایجاد ژورنال های بین المللی برای دانشگاه های ما تدوین کنند. ارتباط دانشگاه با جامعه نیز مورد توجه ما است و علاقه مند هستیم برنامه ها و زیرساخت های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه به دانشگاه های افغانستان ارائه شود.

رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: کارآفرینی نیز موضوع دیگری است که مورد توجه ما است و آمادگی داریم از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه استفاده کنیم تا بتوانیم زیرساخت های فیزیکی و علمی مورد نیاز در این حوزه را شناسایی و اجرایی کنیم. تحصیلات عالی افغانستان علاقه مند است، ارتباط خود را با دانشگاه های ایران توسعه دهد.

وی با بیان اینکه از مسیر دانش می توان بستر توسعه کشور افغانستان را ایجاد کرد، گفت: دانشگاه های این کشور با بیش از ۶۰ کشور دنیا روابط آکادمیک دارند. بازنگری دروس دانشگاهی افغانستان آغاز شده که هدف از اجرای این برنامه تامین نیازهای صنعت و جامعه است و در این راستا نیاز داریم از تجربیات دانشگاه های کشور ایران به خصوص دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده کنیم.

شهید زاده عنوان کرد:  برای آموزش عالی افغانستان بدنبال تدوین مدل آموزشی متناسب با نیازهای کشور هستیم تا بتوانیم از دانشگاه های آموزش محور به دانشگاه های پژوهش محور حرکت کنیم.


همکاری های مشترک علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی  امیرکبیر با کشورهای اروپایی و آسیایی

 امیر گل رو مدیر کل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم در جریان بازدید هیات عالی رتبه کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه دارای پنج پردیس در شهرهای تهران، گرمسار، ماهشهر، بندرعباس و کیش است که هریک از این پردیس ها رشته های خاصی را تدریس می کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه پژوهش رتبه ۲۲ جهان را به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: این دانشگاه بیش از ۵۰۰ عضو هیات علمی دارد که ۱۰ نفر از اساتید این دانشگاه در سال های گذشته به سمت وزیر رسیده اند.  ۲۸ درصد کل پتنت‌های  (ثبت اختراع) کشور مربوط به این دانشگاه است، در واقع دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه اول در ثبت پتنت در کشور را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه ارتباط خوبی با کشور افغانستان در حوزه معدن داشته است.

وی عنوان کرد : بیش از ۷۵ درصد اساتید این دانشگاه دانش آموختگان دانشگاه های خارجی هستند. همچنین بیش از ۹۰ درصد اساتید امیرکبیر به دلیل تسلط به زبان انگلیسی می توانند در کلاس درس به زبان انگلیسی تدریس داشته باشند. براساس نیازهای کشور استراتژی های این دانشگاه تدوین شده است؛ چراکه دانشگاه ارتباط خوبی با صنعت و جامعه دارد.

 گل رو افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای  سه مرکز رشد است که ۱۲۰ شرکت در این مراکز مستقر هستند. در این راستا فرهنگ کارآفرینی را میان دانشجویان توسعه داده ایم و برای رسیدن به دانشگاه نسل چهارم برنامه ریزی کردیم. این دانشگاه ۸۱ تفاهم نامه با دانشگاه های اروپایی و اسیایی امضا کرده، اما تاکید بر اجرای پروژه های مشترک است.

مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این دانشگاه همکاری های علمی و آموزشی مشترک با کشورهای فرانسه، هلند، اسپانیا، ایتالیا، اتریش و ترکیه دارد. دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در امیرکبیر مشغول به تحصیل هستند،اما بیشترین تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه از کشورهای لبنان، عراق و افغانستان است. دانشجویان افغانستانی این دانشگاه بیشتر در رشته های مهندسی شیمی، برق و مکانیک تحصیل می کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =