۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۹
کد خبرنگار: 1397
کد خبر: 83413770
۰ نفر
افزایش سگ‌های ولگرد موجب نارضایتی مردم هشترود شده است

مراغه - ایرنا - فرماندار هشترود با انتقاد از عملکرد ضعیف شهرداری در جمع‌آوری سگ‌های ولگرد گفت: افزایش سگ‌های ولگرد موجب نارضایتی شهروندان شده است.

به گزارش ایرنا، امین امینیان روز شنبه در جلسه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد از شهرداری خواست تا طبق دستورالعمل به وظایف خود در قبال این موضوع عمل کند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در شهرستان اظهار داشت: در گذشته معدوم سازی این سگ‌ها در دستور کار بود اما با ایرادات و اشکالاتی درستی که انجمن‌های حمایت از حیوانات و دوستداران محیط زیست مطرح کردند و همچنین تاکید دین اسلام بر خوش رفتاری و مهربانی با حیوانات، معدوم‌سازی از دستور کار خارج و زنده‌گیری و نگهداری و عقیم سازی این سگ‌ها به شهرداری محول شد.

وی گفت: به رغم وجود دستورالعمل جامع و دقیق در خصوص کنترل جمعیت سگ‌ها، مشاهده می‌کنیم دستگاه‌های عضو کمیته در شهرستان بدون داشتن برنامه مشخص و مدون عمل می‌کنند و این مسئله موجب افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد و نارضایتی عمومی شهروندان شده است و در مواردی شاهد حمله سگ‌ها به شهروندان بوده‌ایم به طوریکه طبق گزارش شبکه بهداشت و درمان استان، گازگرفتن سگ‌ها در شهرستان هشترود امروز جزو تهدیدات جدی برای سلامت شهروندان تلقی می‌شود. 
فرماندار هشترود با تاکید بر اینکه قانون مسئولیت مبارزه و مقابله با سگ‌های ولگرد را بر عهده شهرداری‌ها گذاشته و در همین راستا وظایف هر یک از دستگاه‌های عضو تعیین شده است اظهار داشت: متاسفانه شهرداری عملکرد خوبی در این رابطه نداشته و  برای فرار از مسئولیت، آمارسازی می‌کنند و این عذر بدتر از گناه است.
امینیان افزود: در فرآیند و مراحل مقابله با سگ‌های ولگرد اولویت با جمع‌آوری و زنده‌گیری سگ‌ها، معاینه و تفکیک حیوان بیمار از سالم، واکسیناسیون، عقیم‌سازی و انتقال سگ‌های سالم به مراکز نگهداری به منظور شناسنامه‌دار کردن آن‌ها و نهایتا معدوم سازی سگ‌های بیمار است.

وی از شهرداری خواست تا سریعا نسبت به تعیین پیمانکار صلاحیت‌دار اقدام کند و شبکه دامپزشکی شهرستان نسبت به بازشناسی سگ‌های سالم از بیمار و واکسیناسیون و شناسنامه دار کردن سگ‌های سالم اقدامات لازم را انجام دهد.

3077/7486