۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۳
کد خبرنگار: 2140
کد خبر: 83413704
۰ نفر

برچسب‌ها

 سال ۹۸ بیش از ۵۹ هزار شغل در کرمانشاه باید ایجاد شود

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: در سند اشتغال سال ۹۸ استان دستگاه های اجرایی ایجاد حدود ۶۰ هزار شغل تعهد کرده اند، یعنی هر فصل ۱۵ هزار شغل باید ایجاد کنیم که در این راستا باید طرح ها و سیاست های جدیدی برای رفع موانع اشتغال در استان بیندیشیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هدایت حاتمی روز شنبه در نوزدهمین کارگروه اشتغال استان که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد یکی از مهم ترین برنامه های دستگاه های اجرایی استان را تهیه بانک اطلاعاتی از مددجویان دانست و گفت: اگر هر دستگاه بر حسب شرح خدمات خود، بداند چه تعداد افراد جویای کار و با چه کیفیتی در استان وجود دارد می تواند به راحتی سیاست ها و برنامه ریزی های اشتغال خود را طراحی و به تعهد خود عمل کند.

وی تهیه بانک اطلاعات مددجویان کار را یکی از برنامه های دستور کار دستگاه های اجرایی برای ایجاد اشتغال دانست و بیان داشت: تهیه طرح جامع بانک اطلاعات مددجویان بیکار در هر استان چند سال است در دستور کار مرکز است ولی هنوز هیچ اقدامی نشده بنابراین دستگاه ها منتظر نباشند خود دست به کار شوند.

او در ادامه بیان داشت: استانداری بزودی کتابچه ای از برنامه ها، طرح ها و سیاست گذاری اقتصادی استان برای ایجاد اشتغال استان در اختیار تمام مدیران نهادهای اجرایی خدمات رسان و بانکی قرار می دهد تا در چارچوب آن دست به اقدام بزنند. 

حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود تامین اعتبار مالی برای کمک به کارآفرینان و بنگاه های اقتصادی را از وظایف دولت ها برشمرد و اظهار داشت: منابع مالی بنگاه های اقتصادی کشور بیشتر از طریق بانک ها تامین می شود که زیاد خوشایند نیست باید به دنبال راه های دیگری مانند ایجاد صندوق های تعاونی اعتباری و بازار بورس که انعطاف بیشتری برای تامین منابع مالی دارند باشیم و لذا باید تلاش کنیم در سال چند بنگاه اقتصادی کلان استان را به بازار بورس متصل کنیم.

او در ادامه این جلسه سیاست مهارت آموزی دانش اموختگان دانشگاهی را یک فرصت استثنایی برای توسعه اشتغال استان اعلام کرد و گفت: در طرح مهارت آموزی دولت برای استان کرمانشاه که جز هشت استان بیکار کشور است بیش از ۱۰ هزار سهم مهارت آموزی لحاظ کرده که فرصت طلایی برای ایجاد اشتغال در استان است.

وی افزود: در این طرح اگر واحد اقتصادی به آموزش یک کارآموز اقدام کنند، دولت ۳۰ درصد حقوق آن را پرداخت می کنند و کارآفرین نیز قانون کار، مسائل تامین اجتماعی، بیمه معاف می شود که هم به سود بنگاه های اقتصادی است که دستمزد کمتری پرداخت می کنند و هم از مشوق های ویژه دولت استفاده می کنند.

حاتمی در ادامه از دستگاه های اجرایی خواست در راستای تبلیغ و اطلاع رسانی این طرح مهم اشتغال زا و همچنین کارآموزی در محیط واقعی کار دولت به بنگاه ها و کارگاه های اقتصادی استان و مددجویان کار تلاش کنند و مزایای این طرح ها را برای آنان بازگو کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه در بحث کارآموزی و مهارت اموزی از افراد جویای کار استان، از اداره کل فنی و حرفه ای خواست طبق تعهدات خود برای آموزش افراد جویای کار برنامه آموزشی ویژه متناسب با اعلام نیاز بنگاه های اقتصادی استان برنامه ریزی کنند به ویژه برای افراد مددجوی زیر پوشش بهزیستی طراحی کنند. 

در ادامه این جلسه مدیر کل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی کل مانده اعتبارات تخصصی اشتغالزا استان کرمانشاه تا تاریخ پنجم مرداد ماه سال جاری را از مجموع تسهیلات کمک های فنی اعتباری، بند ب تبصره ماده ۱۶ دستگاه های حمایتی، تسهیلات اشتغال زایی روستایی و امور عشایری، اعتبارات مناطق زلزله زده، بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷، ۹۸ و مشاغل خانگی استان بیش از چهار میلیون و ۶۹۹ هزار و ۷۴۰ میلیون ریال اعلام کرد.

همچنین مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در ادامه به تشریح سیاست های این اداره برای ایجاد اشتغال سه هزار و ۱۱۹ نفر در سال جاری پرداخت و هریک از دستگاه های حمایتی مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران و کمیته امام خمینی (ره) استان به تشریح اقدام های روند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری خود پرداختند. 

۸۰۶۶/۳۲۰۹