۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83413672
۱ نفر
چین و روسیه خواهان کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا شدند

پکن- ایرنا- وزرای خارجه کشورهای چین و روسیه در حاشیه نشست رسمی وزیران خارجه عضو گروه بریکس در برزیل با یکدیگر دیدار و بر ضرورت کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا در دریای عمان و تنگه هرمز تاکید کردند.

رادیو بین المللی چین روز شنبه گزارش کرد «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین در این دیدار که در برزیل برگزار شد گفت: دو طرف باید با کوشش مشترک ضمن عملی کردن شناخت مشترک رهبران دو کشور به ایجاد انگیزه جدید در روابط دو کشور چین و روسیه در عصر جدید و حصول دستاوردهای بیشتر، ظرفیت و کیفیت راهبرد را ارتقا بخشند.

او گفت: دو کشور باید ضمن برنامه ریزی برای مبادلات بلند پایه در مرحله بعدی و تحکیم اعتماد سیاسی و با تقویت تبادلات انسانی، همکاری های عملی به ویژه در زمینه علوم و فناوری پیشرفته و انرژی را گسترش دهند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز در این دیدار ضمن موافقت با ارزیابی وانگ یی از روابط روسیه و چین گفت: روسیه مایل است به اتفاق چین ضمن عملی کردن شناخت مشترک رهبران دو کشور، با پیشبرد توسعه باثبات روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه دو کشور در عصر جدید، برای حصول ثمرات بیشتر روابط دو کشور کوشش کند.

وزرای خارجه چین و روسیه همچنین در این دیدار در مورد مسای مربوط به ونزوئلا بحث و گفت و گو کردند.

بریکس نام گروهی شامل قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده است.

وزیران خارجه شرکت کننده در این اجلاس، استراتژی همکاری در فرمت بریکس در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و انسانی را مرور خواهند کرد و درباره مقدمات اجلاس سران بریکس که قرار است در ماه نوامبر (آبان 1398) در برازیلیا برگزار شود، گفت وگو می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =