۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۴
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83413621
۰ نفر
موضع گیری ۱۴۸ کارمند دولت اوباما در مخالفت با نژادپرستی ترامپ

تهران – ایرنا – یکصد و چهل و هشت تن از کارمندان آفریقایی تبار دولت پیشین آمریکا در نوشتاری مشترک برای روزنامه واشنگتن پست، در مقابله با سیاست های نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، از چهار نماینده دموکرات زن کنگره حمایت کردند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، در این نوشتار که به امضای مشترک این نمایندگان رسیده، آمده است: ما از «ایلهان عمر»، «الکساندر اوکازیو کورتز»، «آیانا پرسلی» و «رشیده طلیب» و همچنین از کسانی که به تازگی مورد انتقاد ترامپ و حامیان وی قرار گرفتند، حمایت می کنیم.۹۱۰۹    

این گروه در این نوشتار یادآور شدند که در زمان خدمت در دوره زمامداری «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا، شاهد حملات بی رحمانه ای  علیه مشروعیت ریاست جمهوری اوباما بودیم.

گروه مزبور در این نوشتار، انفعال در برابر نژادپرستی و تبعیض جنسی را رد کردند و از نمایندگان محلی، ایالتی و فدرال و همچنین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا خواستند سیاست ها و راهبردهایشان را برای پیشبرد کشور به جلو به عنوان یک دموکراسی قدرتمند، به طور روشن بیان کنند.۹۱۰۹    

این نوشتار در حالی تنظیم شد که ترامپ چند هفته پیش از چهار نماینده زن کنگره خواست به کشورهای شان بازگردند. این در حالی است که هر چهار نماینده، شهروند آمریکا و رنگین پوست هستند.

ترامپ در یکی از توئیت های توهین آمیز خود در مورد این زنان نوشت: جالب است می‌بینم زنان «پیشرو» حزب دموکرات در کنگره، اصالتاً از کشورهایی دیگر آمده‌اند که دولت‌هایشان فاجعه تام و تمام و بدترین، فاسدترین و بی‌کفایت‌ترین‌ها در سراسر دنیا هستند (البته اگر اصلاً حکومت فعالی داشته باشند). آنها اینک با صدای بلند و خباثت‌آلود به مردم ایالات متحده، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ملت روی زمین می‌گویند که کشورمان چگونه باید اداره شود. آنها چرا برنمی‌گردند تا به بازسازی مکان های کاملاً ورشکسته و جنایت‌آلودی که از آنجا آمده‌اند، کمک کنند.

این لحن توهین آمیز، ‌ علاوه بر انتقادهایی در آمریکا، واکنش منفی مقام های کشورهای دیگر را نیز به همراه داشت به طوری که «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از دیدگاه های ترامپ در مورد چهار نماینده زن کنگره انتقاد کرد و گفت که این نقطه نظرات، مغایر با چیزی است که من «قدرت آمریکا» تلقی می کنم.

وی در یک کنفرانس خبری افزود: افرادی با تابعیت های مختلف به قدرت مردم آمریکا کمک کرده اند، از این رو این سخنان و اظهارنظرها (ی ترامپ) با برداشت من از قدرت آمریکا، بسیار مغایر است.

«جرمی هانت» وزیر امور خارجه سابق انگلیس نیز حملات لفظی ترامپ و هوادارانش به این نمایندگان را کاملاً توهین آمیز و عمیقاً نگران کننده خواند و گفت که این سخنان و شعار هواداران رئیس جمهوری آمریکا، در انگلیس هیچ جایگاهی ندارد.

همچنین «ترزا می» نخست وزیر پیشین انگلیس به توئیت های نژادپرستانه ترامپ واکنش نشان داد و لحن رئیس جمهوری آمریکا را غیرقابل قبول خواند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =