۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۶
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83413602
۰ نفر
سفیر پیشین فرانسه در ایران: سیاست فشار علیه تهران جواب نمی دهد

تهران -  ایرنا - سفیرپیشین فرانسه در تهران که ماجرای هسته ای ایران و تحولات مربوط به آن را از نزدیک دنبال می کند، با چاپ یادداشتی در پایگاه اینترنتی "اوریان 21" تاکید کرد که سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی و در تنگنا قرار دادن این کشور، جواب نمی دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه "اوریان ۲۱"، "فرانسوا نیکولو" یادآورشد که اوضاع در منطقه خاورمیانه با تشدید تنش میان ایران و آمریکا بیش از پیش نگران کننده شده و اکنون بیشتر از گذشته بر ضرورت پرداختن به دیپلماسی برای پایان دادن به تنش ها مشاهده می شود.  در اینجاست که این پرسش  مطرح می شود: چگونه باید ایران را مجاب کرد تا توافقنامه  هسته ای وین را  رعایت کند؟ انجام این کار قطعا با فشارهای حداکثری آمریکا و یا ارسال پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل یا بازگشت تحریم  های سازمان ملل  و اتحادیه اروپا علیه تهران  نخواهد بود. تنها راه این  است که ایران باید دست کم از  بخشی مزایای اقتصادی و مالی که برای این کشور در چارچوب توافقنامه هسته ای پیش بینی شده بود برخوردار شود.  شرکای اروپایی ایران به این نکته و واقعیت خیلی خوب پی برده اند.

سفیر پیشین فرانسه در ایران نوشت که اروپایی ها ساز و کاری برای دور زدن معاملات با دلار به نام اینستکس راه اندازی کرده اند. اما مشکلی  که در این باره وجود دارد این است که  این  ساز و کار از نظر مالی ناچیز است.

نیکولو ادامه داد که شرکت های  بزرگ اروپایی و حتی شرکت های  متوسط اروپا که با خطر مجازات ها آمریکا در صورت همکاری با ایران روبه رو هستند جرات نمی کنند به  اینستکس روی آورند.  از این گذشته  این  ساز و کار مالی  برای خرید نفت از ایران کافی نیست. بر اساس این ساز و کار  مالی ، ایران فقط می تواند دارو و مواد غذایی از کشورهای اروپایی وارد کند.  چون  خرید دارو  و مواد غذایی  به دلایل انسان دوستانه شامل تحریم های اعمال شده آمریا علیه ایران نمی شود.

در این جا یک پرسش دیگر مطرح می شود و آن اینکه حالا اینستکس  و اقدام های اروپا کافی نیست، روس ها و چینی ها می توانند برای ایران کافی باشند؟روس ها اعلام کرده اند حاضرند به تهران در فروش نفت خود کمک کنند. اما  اطلاعات بیشتری در این باره  فعلا در دست نیست.  چینی  ها نیز که بزرگترین مشتری خرید نفت خام ایران هستند اعلام  کرده اند تسلیم تحریم های  غیرقانونی آمریکا نخواهند  شد. اما چینی ها نیز با توجه به  آنکه با واشنگتن  بر سر مسائل تجاری درگیرند نمی توانند  کاری  در این باره انجام دهند که احتمال رسیدن به توافقی با آمریکایی ها برای حل اختلافات تجاری شان را به خطر اندازد.

نیکولو نوشت که تازه اگر روسیه و چین نیز بخواهند به تهران برای دور زدن تحریم های نفتی کمکی کنند آنها نفت ایران را در ازای پرداخت پول ملی خودشان پرداخت خواهند کرد.  در نتیجه راه حل هایی که این دو کشور ارائه دهند برای جمهوری اسلامی ناکافی خواهد بود.  از همین رو ایرانی ها  بیشتر از اروپا انتظار دارند که برای دور زدن تحریم ها کاری انجام دهند. اما همین  توقعات ایران از اروپایی ها نیز بیش ا ز حد است. چون اروپایی ها نمی توانند  ترامپ را مجاب کنند تا به توافقنامه هسته ای  برگردد. 

سفیر پیشین فرانسه در ایران افزود که ترامپ با توجه به آنکه انتخابات ریاست جمهوری در پیش است بسیار خوشحال خواهد شد  که  یک موفقیت دیپلماتیک در این خصوص به دست آورد.

نیکولو پیشتر نیز در پاسخ به نگرانی‌های برخی کشورها درباره کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام گفت : تا زمانی که ایران به آستانه یک تن از اورانیوم غنی شده با غلظت سبک نزدیک نباشد هیچ جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر ایران سطح ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به نزدیکی ۲۰ درصد برساند آن موقع جای نگرانی است.

توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید و بر اساس گزارش‌های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران به همه تعهدات خود در برجام پایبند بوده است.

اما دولت آمریکا هجدهم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و به طور غیر قانونی و قلدرمآبانه، تحریم‌های شدیدی را علیه مردم ایران وضع کرد.

از آن زمان تا کنون، جمهوری اسلامی ایران از همه طرف‌ها به خصوص کشورهای اروپایی عضو برجام خواسته تا به تعهدات خود عمل کنند اما برخلاف معرفی سازوکار مالی به نام اینستکس، هنوز اقدام ملموسی از سوی اروپایی‌ها مشاهده نشده است. ۹۰۴۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =