۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83413591
۰ نفر
295 تن در تجمع غیرقانونی مسکو دستگیر شدند

مسکو – ایرنا – 295 معترض امروز شنبه در تجمع بدون مجوز که در اعتراض به حذف شماری از نامزدهای مستقل (مخالف دولت) در انتخابات مجلس محلی مسکو در یکی بلوارهای مرکزی مسکو برگزار شد، دستگیر شدند.

پلیس مسکو امروز یکشنبه با پایان یافتن تجمع معترضان اعلام کرد که این افراد به دلیل برهم زدن نظم عمومی و شرکت در تجمع بدون مجوز دستگیر شده اند و تعداد قابل توجه ای از آنان اهل مسکو نیستند.

گفتنی است، با توجه به فراخوان های چند روز پیش مخالفان در شبکه های اجتماعی، امروز پیش بینی می شد که معترضان با وجود اخطارهای پیشین مقامات شهرداری و پلیس مسکو در خیابان تورسکوی مسکو روبروی شهرداری پایتخت دست به تجمع بزنند.

از این رو از ساعات اولیه تجمع نیروهای پلیس و ضد شورش در محدوده شهرداری مسکو مستقر شدند و اجازه شکل گیری اعتراضات در خیابان اصلی را به معترضان ندادند.

برخی از کاربران در شبکه های اجتماعی مدعی شده اند که خروجی ایستگاه مترو خیابان تورسکوی نیز بسته شده بود تا معترضان نتوانند از این طریق به این منطقه دسترسی داشته باشند.

در همین حال رادیو اکو مسکو که دیدگاه مخالفان در مسکو را منعکس می کند مدعی شده که 317 نفر در برابر ساختمان شهرداری مسکو بازداشت شدند.

ماموران امنیتی در زمان حاضر خیابان تورسکوی محل اعلام شده برای تجمع را بسته اند و عبور و مرور مردم در این مکان با کنترل امنیتی صورت می گیرد و معترضان نیز محوطه مقابل ساختمان شهرداری مسکو را ترک کرده اند.

اجتماع اعتراضی مخالفان دولت روسیه در حالی در برابر ساختمان شهرداری مسکو در خیابان تورسکوی در مرکز مسکو برگزار شد که سرگئی سابیانین شهردار مسکو صبح امروز درتوئیتی به شرکت کنندگان در این تجمع اخطار داد که با برخورد پلیس مواجه خواهند شد.

شهردار مسکو تاکید کرد که معترضان و نامزدهای رد صلاحیت شده باید از طریق حقوقی به دنبال حل وفصل مشکلات خود باشند و برپایی نا آرامی هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت و تنها نظم پایتخت را برهم می زند.

 گفتنی است اجتماع اعتراضی در برابر شهرداری مسکو ساعت 14 بعدازظهر بوقت مسکو آغاز شد و پیش از آن ماموران امنیتی دهها نفر از افراد واقع در این محل را بازداشت کردند.
روز گذشته و امروز نیز شماری از رهبران مخالفان ازجمله دمیتری گودکوف و لیوبوف سوبول که فراخوان به شرکت در تجمع غیر قانونی داده بودند پیش از رساندن خود به محل تجمع توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند و با توجه به بی توجه ای به اخطارهای پلیس برای نداشتن مجوز ممکن است با احکام سنگینی مواجه شوند.

چند روز پیش نیز الکسی ناوالنی برجسته ترین رهبر مخالفان پس از خروج از منزل توسط ماموران پلیس بازداشت و روانه بازداشتگاه شد و گفته شده که تا یک ماه باید در بازداشت باشد.

او شنبه گذشته در تجمع دارای مجوز در همین رابطه اعلام کرده بود که اگر مشکل رد صلاحیت شده ها حل نشود، هفته آینده نیز دوباره تجمع برگزار خواهد شد.

در هفته های اخیر چند بار تظاهرات در اعتراض به حذف نامزدهای انتخابات مجلس محلی مسکو در پایتخت روسیه برگزار شده است.
آخرین مورد اجتماع اعتراضی در مسکو روز 29 تیر ماه برگزار شد و در حالی که پلیس مسکو شمار افراد شرکت کننده در آن را 12 هزار نفر خواند مخالفان از شرکت 20 هزار تن در این تجمع خبر دادند.
پیشتر والنتین گوربونوف رئیس کمیسیون انتخابات مسکو در جمع بندی نتایج مرحله اول کارزار انتخابات مجلس محلی مسکو اعلام کرد که ۲۳۳ نامزد در انتخابات ثبت شده اند که ۱۷۱ نفر نمایندگان احزاب و ۶۲ نفر نامزد مستقل بودند و ۵۷ نفر نیز رد شدند.
انتخابات مجلس محلی مسکو به نام موس گور دوماً روز هشتم ماه سپتامبر (۱۷ شهریور ماه) برگزار می شود و ساکنان هر منطقه مسکو در مجموع ۴۵ نماینده این مجلس قانونگذاری را انتخاب می کنند.

اگر چه رسانه های غربی مدعی شده اند که امروز بزرگترن تجمع در مسکو برای انتخابات محلی برگزار شده است اما با توجه به تدابیری که نیروهای امنیتی مسکو برای مقابله با برگزاری تجمع غیرقانونی در نظر گرفته بودند نمی توان به صراحت گفت که چنین وضعیتی حاکم بوده است، مخصوصا اینکه هفته گذشته تجمع قانونی معترضان به 12 هزار نفر از نگاه پلیس و 20 هزار نفر از نگاه مخالفان می رسید.

گفتنی است سفارت آلمان در مسکو نیز به حوادث واکنش نشان داده و در توئیتی نوشته است: چند هفته مانده به انتخابات مناطق روسیه، دولت این کشور شمار زیادی از نامزدهای مخالفان را به آن راه نداده است.

در مطلب سفارت آلمان گفته شده است: این اقدامات علیه مخالفان دولت روسیه با بازرسی از خانه ها و بازداشت شماری از سیاستمداران مشهور همراه شده است؛ این اقدامات ما را بشدت نگران می کند و مردم روسیه باید اجازه بیابند به طور آزادانه و صادقانه نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =