شاخص سهولت کسب­‌وکار در کشور ترقی معکوس دارد

تهران- ایرنا- نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به همان سرعتی که شاخص نوآوری کشور در حال ارتقا است، در شاخص سهولت کسب‌وکار ترقی معکوس داریم؛ به طوری که این شاخص هر سال حدود چهار پله تنزل می‌کند.

«حسین سلاح‌ورزی» روز شنبه در همایش آینده کار و کارآفرینی جوانان اظهار داشت: بر اساس آمار موسسات معتبر بین­‌المللی مانند بانک جهانی، در سال­های پیش روی اقتصاد ایران نرخ تشکیل سرمایه در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و کسب‌وکارهای سنتی به شکلی است که نمی‌توان انتظار رشد اقتصادی و ایجاد شغل داشت. همه این‌ها نشان می‌دهد در کشور ظرفیت خوبی برای توسعه مشاغل مبتنی بر نوآوری و کسب و کارهای نوین وجود دارد که البته با دنیایی از ریسک­‌ها مانند قوانین، تامین مالی و دفاع از مالکیت برندها مواجه است.

وی با اشاره به موانع پیش‌رو برای حمایت از کسب‌وکارهای جدید ادامه داد: به همان میزان و سرعتی که شاخص نوآوری کشور در حال ارتقا است، در شاخص سهولت کسب‌وکار ترقی معکوس داریم؛ به طوری که این شاخص هر سال حدود چهار پله تنزل می­‌کند که علامت ناامیدکننده­‌ای است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: اگر دولت و حاکمیت فقط ماده 2 و 3 قانون بهبود محیط کسب و کار را به عنوان قانونی که حداقل خواسته‌های بخش خصوصی را در بر دارد؛ رعایت کند شاید بخشی از مشکلات این حوزه حل شود. این مواد قانونی تصریح می­‌کند که در تدوین دستورالعمل مربوط به حوزه کارآفرینی نظر فعالان این حوزه باید کسب شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =