۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۵
کد خبرنگار: 2215
کد خبر: 83413505
۱ نفر
جشنواره خوراک ملل راهی برای معرفی غذاهای اقوام ایرانی

تهران- ایرنا- مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه در سال های اخیر غذاهای اقوام ایرانی به فراموشی سپرده شده گفت: با برگزاری جشنواره بین المللی خوراک ملل غذاهای سنتی اقوام ایرانی به جهانیان معرفی می‌شود.

ابوالفضل رفیع عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایران ویترین کاملی از آداب و رسوم؛ اعتقادات، گویش ها و غذاهای مختلف از کرد؛ بلوچ و فارس گرفته تا عرب؛ ترک و اقوام مختلف در شمال و جنوب کشور که هر یک غذاهای مختلفی برای عرضه دارند.
وی افزود: این جشنواره محلی برای معرفی و عرضه غذاهای ایرانی در دنیاست و اینکه چنین رویدادی در تهران و برج میلاد میلاد برگزاری می شود جای خرسندی است.
مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: امروزه شکم گردی در کنار جذب گردشگر موجب انتقال فرهنگ ها؛ آداب و رسوم ملت ها می شود و باید بیشتر به این موضوع توجه کنیم.
به گفته وی؛ در سال های اخیر جشنواره های فرهنگی و هنری اقوام مختلف ایرانی در تهران برگزار شد و در این جشنواره ها تنوع غذایی و نحوه پخت و پز غذاها بسیار جالب توجه بود.
رفیع خاطرنشان کرد: با این همه تنوع غذایی نباید به سمت و سوی غذاهای فست فودی رفت و قطعا با معرفی این غذاها مزاج مردم تغییر خواهد کرد.
به گفته وی؛ در این جشنواره باید مردم به ویژه نسل جوان را با غذاهای سنتی اقوام ایرانی آشنا کرد.

نخستین جشنواره بین المللی خوراک ملل به منظور معرفی آداب و رسوم ملت‌های مختلف درباره طبخ و مصرف غذا ۲۰ تا ۲۵ مردادماه در مرکز نمایشگاهی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
در این جشنواره ۳۸ غذای ملی ثبت شده و ۳ غذای جهانی در قالب پوستر و یا نمایش پخت آنها در این برنامه معرفی می‌شود.
سازمان میراث فرهنگی، کانون اتومبیلرانی و جهانگردی، وزارت فرهنگ و ارشاد، مؤسسه فرهنگی اکو، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان امور عشایر ایران، شهرداری تهران، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و صدای جمهوری اسلامی ایران از حامیان معنوی این رویداد بین المللی هستند.

همچنین قرار است بانوان دیپلمات ها دستپخت خود را در بخش نمایشگاهی جشنواره در معرض نمایش عموم قرار دهند.

تهرام/۷۲۴۳//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =