بیش از 65 درصد خون‌ اهدایی برای افراد بالای ۵۰ سال استفاده می‌شود

تهران- ایرنا - مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد از خون‌های اهدایی برای افراد بالای ۵۰ سال استفاده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، علی اکبر پورفتح الله روز شنبه در آیین امضای تفاهم نامه سازمان انتقال خون با ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر و همچنین رونمایی از تمبر ۵۰ میلیون اهدای خون افزود : جوامع دچار سالمندی شده‌اند و تاثیرات سالمندی نیز بر اهدای خون احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه با افزایش سن علاوه بر اینکه مصرف خون و فرآورده های خونی نیز افزایش می یابد اظهارداشت: درحال حاضر شاهد کاهش آمار اهدا کنندگان هستیم و مصرف پلاکت از ۴۰۰ واحد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسیده است.

پورفتح‌الله گفت: مراکز جامع اهدای خون در حال حاضر در ۱۵ استان کشور راه اندازی شده است که با استفاده از روش های نوین، مردم را برای اهدای خون و همینطور اجزای دیگر خون مانند پلاکت و پلاسما تشویق می کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون خواستار فعالیت فرهنگی برای گسترش فرهنگ اهدای داوطلبانه خون شد و اضافه کرد: با استفاده از فرائض دینی مانند امر به معروف می توان بستر را برای گسترش فرهنگ اهدای خون فراهم کرد.

وی افزود: اگر امروز به مرز ۵۰ میلیون اهدا کننده خون رسیده‌ایم و شاخص اهدای خون در ایران ۲۷ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت است، به خاطر ایثار رزمندگان در دوران دفاع مقدس و همبستگی مردم است.

پورفتح‌الله تاکید کرد: جوانانی که در دوران دفاع مقدس، فرهنگ اهدای خون را گسترش می دادند، اکنون از چرخه اهدای خون خارج شده اند، بنابراین اکنون باید بتوانیم از ظرفیت فرهنگ ایثار و شهادت برای ارتقاء فرهنگ اهدای خون در میان نسل امروز استفاده کنیم.

وی گفت: حس همبستگی ناشی از دوران دفاع مقدس موجب شد که امروز اهدا کننده داوطلب داشته باشیم. باید از این فرصت‌ها استفاده شود و در اینباره فرهنگ‌سازی شود تا در آینده دچار حسرت نشویم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: فرائضی مانند امر به معروف می‌تواند مشوق ارتقاء فرهنگ اهدای خون در جامعه شود؛ بنابراین باید این نوع فرهنگ ها را در جامعه ترویج دهیم و امیدواریم این گونه تفاهم نامه‌ها صرفا تشریفاتی نباشد و با عملی شدن آنها شاهد تاثیرات آنها در جامعه باشیم.

در این آیین با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران و قائم مقام ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید و از تمبر ۵۰ میلیون اهداکننده خون از زمان تأسیس سازمان انتقال خون (از سال ۱۳۵۳ تا خرداد ۹۸) رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =