۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۳
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83413469
۰ نفر

برچسب‌ها

جانسون درباره برگزیت بی توافق به اروپا هشدار داد

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس به اروپا هشدار داد که اگر با مذاکره مجدد درباره توافق چگونگی خروج این کشور از اتحادیه اروپا مخالفت کند، طبق مهلت تعیین شده در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) انگلیس را بدون توافق از اتحادیه خارج می کند.

«بوریس جانسون» که برای بازدید از روند پیشرفت پروژه ساخت خط تراموا به منچستر سفر کرده، تصریح کرد که شرط رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا این است که طرح موسوم به بک استاپ درباره ایرلند شمالی برچیده شود.

«بک استاپ» طرحی است که اروپا برای جلوگیری از ایجاد مرز سخت میان ایرلند شمالی که جزئی از قلمرو انگلیس به شمار می‌رود و جمهوری ایرلند، در دوره پسا برگزیت پیشنهاد کرده است. بر اساس این طرح ایرلند شمالی پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای دوره موقتی همچنان عضو اتحادیه گمرکی و بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی می‌ماند. با این‌حال جانسون و طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا این طرح را برخلاف تمامیت ارضی و تعرض به قلمرو خود می‌داند.

نمایندگان مجلس عوام انگلیس نیز پیش تر به جداسازی حاکمیت اقتصادی این کشور و ایرلند شمالی رأی منفی دادند.

جانسون امروز گفت: ‌اگر به طور کامل از بک استاپ خلاص شویم، در آن صورت پیشرفت زیادی کرده ایم.

رهبران اروپا برای مذاکره با جانسون اعلام آمادگی کرده اما تاکید دارند که درباره مفاد توافق برگزیت دوباره مذاکره نخواهند کرد.

توافق برگزیت آذرماه گذشته پس از نزدیک به ۱۸ ماه مذاکرات طاقت فرسا میان دولت ترزا می و اتحادیه اروپا به دست آمد اما مجلس عوام انگلیس در سه نوبت آن را تایید نکرد.

جانسون می گوید که قصد خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا را ندارد اما این کشور برای چنین سناریویی آمادگی دارد. وی گفت: ما تلاش می کنیم تا مشکل را با رویکرد دوستی و همکاری حل کنیم اما مادامی که طرح غیر دموکراتیک بک استاپ که بر پایه ایجاد شکاف در کشور وجود دارد این کار شدنی نیست.

 بسیاری از دیپلمات های اروپایی بر این باورند که رویکرد تند جانسون در این رابطه، منجر به برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام خواهد شد.

بر اساس آخرین تصمیم شورای اروپا، انگلیس تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) فرصت دارد تا طرح برگزیت را به تأیید پارلمان برساند، برگزیت را متوقف یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =