۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۹
کد خبرنگار: 1646
کد خبر: 83413454
۰ نفر

برچسب‌ها

اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی رونمایی شد

اردبیل - ایرنا - همزمان با هفته پاسداشت استان اردبیل، ۱۴ سند بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برای اولین بار در استان اردبیل رونمایی شد.

به گزارش ایرنا ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل روز شنبه گفت: این اسناد گویای بخش مهمی از تاریخ کهن دیار اردبیل در عهد صفوی است.

نادر فلاحی با اشاره‌ به اینکه این ۱۴ سند در موزه اسناد ملی ایران نگهداری می‌شوند، افزود: این اسناد به طور امانت و به مدت یک‌ ماه در جنت سرای مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی در معرض دید عموم قرار گرفت.

او اظهار داشت: این اسناد شامل شهادت‌نامه، اقدام‌نامه، مصالحه‌نامه، حکم دیوانی و متولی آستان است.

فلاحی تشریح کرد: اسناد مذکور مربوط به قرن ۴ تا ۱۰ هجری‌ قمری است که می‌تواند اطلاعات قابل توجهی در اختیار پژوهشگران و محققان قرار دهد.

وی گفت: برنامه های هفته استان اردبیل پژوهش محور بوده و آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی به نسل امروزی را دنبال می‌کند.

بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اردبیل و از بناهای کم نظیر تاریخی ایران است که از لحاظ معماری و کاشی کاری از شاهکارهای سده هشتم هجری قمری و سال‌های پس از آن است. 

این بنا پس از وفات شیخ به سال ۷۳۵ هجری قمری به وسیله فرزند وی صدرالدین موسی پایه‌گذاری شد و شاه عباس بناهای مهمی به این مجموعه افزود و اصلاحاتی در آن انجام داد. 
اهمیت این اثر تاریخی به طور کلی در رابطه‌ای که با سلسله خاندان صفوی دارد جلوه‌گر می شود ، اسلاف شاهان صفوی و همچنین شاه اسماعیل اول بنیانگذار این سلسله در این مجموعه تاریخی به خاک سپرده شده‌اند. 

مجموعه کنونی بقعه شیخ‌صفی شامل بیرون بقعه (عالی قاپو) ، سردر ، حیاط بزرگ ، رواق ، مقبره شیخ صفی‌الدین ، حرم‌خانه ، مقبره شاه اسماعیل ، چینی‌خانه (که دارای گچ بری‌های زیبا و چند درِ چوبی و نقره ای نفیس است) ، مسجد جنت‌سرا ، خانقاه ، چراغ‌خانه ، چله‌خانه و شهیدگاه است. 

این مجموعه ارزشمند پنجم تیر سال ۱۳۸۹ خورشیدی به عنوان یازدهمین اثر ارزشمند تاریخی ایران از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسید. 

یکی از آثار این مجموعه فرش بسیار معروفی به نام قالی اردبیل است که یکی از مشهورترین قالی‌های جهان است و در گذشته در آرامگاه وی بوده اما هم اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت کشور انگلستان نگهداری می‌شود.

می‌شود. 

۶۰۱۸/۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =