کاهش تنش ها میان ایران و انگلیس نیازمند تلاش های اساسی است

لندن – ایرنا – سفیر ایران در لندن با انتقاد از سیاست های وزیر امور خارجه اسبق انگلیس درقبال تهران گفت: برای کاهش تنش ها بایستی تلاش های اساسی صورت گیرد و در مسیر درک بهتر گام برداشت.

حمید بعیدی نژاد روز شنبه با انتشار پیامی در توییتر نوشت: در دوران وزارت امور خارجه جرمی هانت، سیاست انگلیس در قبال ایران یک شکست حقیرانه بود که باعث افزایش تنش ها و پس از توقیف غیرقانونی نفت ایران  منجر به رویارویی در منطقه خلیج فارس شده است.

وی افزود: هانت نتوانست به آزادی نازنین زاغری کمک کند چراکه او نقش خود را به عنوان یک دیپلمات با سیاستمداری که لفاظی های او برای جلب نظر افکار عمومی طراحی شده اشتباه گرفته بود. 
سفیر ایران عنوان کرد: اگر او دیپلماسی سلف خود را در پیش گرفته بود شاید پرونده زاغری تاکنون حل و فصل شده بود.
هانت که تابستان سال گذشته پس از کناره گیری بوریس جانسون به وزارت امور خارجه منصوب شد و با اتخاذ سیاست‌ها و مواضع تند و گاه نسنجیده‌ در حوزه روابط ایران و انگلیس تاثیرات نامطلوبی را در مناسبات دو کشور در یک سال گذشته بر جای گذاشت، بارها در سخنان ادعایی خود ایران را به گروگان گیری شهروندان دو تابعیتی متهم کرد. 
او اسفند ماه گذشته در اقدامی غیر معمول به زاغری حمایت دیپلماتیک اعطا کرد تا به گفته خود «از طریق تبدیل این پرونده به یک مساله رسمی فیمابین دولت‌های دو کشور، زمینه آزادی وی را فراهم کند».
وزیر امور خارجه سابق انگلیس که شکست سنگینی را در انتخابات درون حزب محافظه کار مقابل جانسون متحمل شد، در هفته های پایانی انتخابات تلاش کرد تا با کارت سوخته زاغری و حمایت از تحصن شوهر انگلیسی او در مقابل سفارت ایران، نظر افکار عمومی را جلب کند.
هانت فراموش کرده بود که قبل از وی جانسون نیز سعی کرد تا با این کارت بازی کرده و برای خود جایگاهی کسب کند، اما موفق به این کار نشد و در نهایت مجبور به پذیرش این موضوع شد که این یک پرونده قضائی و حقوقی است و باید منطبق با روند قضائی در ایران مسیر آن طی شود.
او با این حال دیروز ادعا کرد که به رغم حاشیه نشینی همچنان برای آزادی زاغری تلاش می کند.
زاغری که از سال ۱۳۹۵ به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام بازداشت و به پنج سال زندان محکوم‌شده، اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.
وی هنگام بازداشت به‌عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =