۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 821
کد خبر: 83413357
۰ نفر
هیات طالبان در اندونزی با ادعای رایزنی برای صلح

تهران- ایرنا- برخی منابع خبری گزارش دادند که یک هیات متشکل از تعدادی از اعضای طالبان به رهبری "مولا عبدالغنی برادر" رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و معاون این گروه از دوحه برای گفت وگو با مقام های اندونزی در مورد روند صلح افغانستان در جاکارتا بسر می برد.

 ذبیح الله مجاهد " سخنگوی طالبان با درج این مطلب در شبکه های مجازی نوشت که  این گروه هشت نفره به هدایت عبدالغنی برادر با توجه به اینکه دولت اندونزی و علمای این کشورجنوب شرق آسیا اعلام کردند که از روند صلح افغانستان حمایت می کنند، روز جمعه  به جاکارتا سفر کردند.

بر اساس گزارش این رسانه و برخی دیگر از رسانه های آسیایی قرار است این هیات در اندونزی با مقام های  سیاسی این کشور گفت وگو کنند ودر مورد روند صلح افغانستان و همکاری های آتی دو طرف دراین زمینه گفت وگو و رایزنی داشته باشند.

 جاکارتا در اواخر ماه جاری میلادی  میزبان کنفرانس بین المللی علما و محققان جهان اسلام با حضور کشورهای اسلامی از جمله افغانستان و پاکستان است.

 "دسرا پیراکایا" مدیر کل امور آسیا پاسفیک و آفریقای وزارت امور خارجه اندونزی در ابتدای ماه جاری از کابل دیدار کرد و از افغانستان برای شرکت در این کنفرانس دعوت نمود.

رتنو مرسودی وزیر امورخارجه اندونزی نیز در ماه مه در دوحه قطر با عبدالغنی دیدار و گفت وگو داشت.

رسانه ها در هفته گذشته از سفر هیات طالبان به چین نیز خبر داده بودند.
اندونزی سال گذشته نیز میزبان کنفرانس سه جانبه علمای این کشور با افغانستان و پاکستان بود . شرکت کنندگان در اجلاس یکروزه علمای دینی سه کشور افغانستان، پاکستان و اندونزی در اردیبهشت سال گذشته  اعلام کردند که از تلاش ها برای ایجاد صلح در افغانستان حمایت می کنند.

 اجلاس یکروزه شورای علما با عنوان «اسلام رحمة للعالمین، صلح و ثبات در افغانستان» در کاخ بوگور و با حضور رئیس جمهوری اندونزی برگزار شد.

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی در این  اجلاس یکروزه شورای علما با عنوان «اسلام رحمة للعالمین، صلح و ثبات در افغانستان» در کاخ بوگور گفت: برگزاری این اجلاس بخشی از تعهد اندونزی برای افزایش نقش علمای اسلامی در ایجاد و توسعه صلح و ثبات است. 

علمای اسلامی سه کشور در پایان این اجلاس با صدور بیانیه ای اعلام کردند که جنگ و خشونت در اسلام جایگاهی ندارد و اسلام دین صلح است . 

آنها در این بیانیه اعلام کردند از اقدامات برای رسیدن به صلح و آرامش در افغانستان حمایت می کنند و همچنین از همه طرف های درگیر خواستند برای ایجاد صلح در افغانستان از جنگ و درگیری بپرهیزند. 

شورای علمای اندونزی (ام یو ای) مسوولیت تنظیم و برگزاری این کنفرانس را برعهده داشت .

این کنفرانس در پی سفر رئیس جمهوری اندونزی به افغانستان و پاکستان در سال گذشته (2018) برگزار شد. در این سفر «ویدودو»، در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان، «ممنون حسین» رئیس جمهوری پاکستان و همچنین «شاهد عباسی» نخست وزیر این کشور پیشنهاد این اجلاس سه جانبه را به میزبانی اندونزی داد که با استقبال این کشورها روبه رو شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =