هفته پژوهش با مشارکت دستگاه‌های اجرایی برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- هفته پژوهش و فناوری امسال برای نخستین بار با حضور و مشارکت دستگاه های اجرایی کشور در کنار دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برگزار می شود.

نشست معاونان پژوهش و فناوری دستگاه‌های اجرایی با حضور مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهید مفتح این وزارتخانه برگزار شد.

در این نشست که معاونان پژوهش و فناوری دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند در خصوص بررسی شیوه برگزاری هفته ملی پژوهش و فناوری با حضور و مشارکت دستگاه‌های اجرایی کشور (برای اولین بار) علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، همفکری شد.
به گزارش روز شنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه‌های این هفته، حول محورهای پیاده‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست‌های دولت مبنی بر پشتیبانی از توسعه تولید و ارتقای کیفیت کالای ایرانی و همچنین توسعه سرمایه‌گذاری بر اساس فناوری‌های توسعه یافته در کشور و مبتنی بر نیاز بازار معطوف است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در این نشست اظهار داشت:مخاطبان و ذینفعان ما در هفته پژوهش و فناوری به چند گروه تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین ذینفعان مردم هستند و پیامی که ما به آنها می‌دهیم باید مملو از امید باشد تا بدانند در کشور افرادی هستند که در حوزه پژوهش و فناوری مشغول فعالیت  هستند.
برومند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولتمردان و پژوهشگران را از دیگر ذینفعان این هفته عنوان کرد.
وی افزود: از سال گذشته واژه و فرهنگ "تقاضامحور" در میان جامعه نهادینه شده است و مشکل هم اکنون در ارتباط گرفتن نیاز واقعی، اتصال به عرضه و پشتیبانی از آن است و باید مکانیسم‌هایی برای آن ایجاد شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: در هفته پژوهش و فناوری باید با مردم صحبت کرد؛ به گونه‌ای که فضای جامعه مختص بحث پژوهش و فناوری باشد، بنابراین خروجی پژوهش‌ها را مردم باید به شکل ملموس ببینند.
برومند پیشنهاد کرد امسال درب صنایع و مجموعه‌هایی که نیاز دارند به سوی پژوهشگران در هفته پژوهش و فناوری باز شود.


آموزش نوآوری و کارآفرینی؛ اولویت وزارت علوم

نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی تعدادی از دانشگاه های کشور برگزار شد.

محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی تعدادی از دانشگاه های کشور، گفت: تقویت و تعمیق ارزش های اسلامی، باورهای اخلاقی، پایبندی و اهتمام به دین و اخلاق در حوزه اجتماعی و سلوک فردی از اهداف فعالیت های فرهنگی و اجتماعی می باشد.
وی جامعه پذیر کردن دانشجویان، ارتقاء هویت و انسجام ملی و تسهیل فرآیند توسعه کشور از طریق تقویت شادابی و امید به آینده، خلاقیت، نوآوری، آغازگری و ارتقاء عقلانیت و مسئولیت پذیری اجتماعی را از دیگر اهداف فعالیت های فرهنگی دانست.

 مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: امکان سازی یادگیری و تمرین مهارت های مورد نیاز برای زندگی هدفمند و افزایش قابلیت اثربخش و همگرا در گروه های دانشجویی وجه دیگر اهداف معاونت فرهنگی است.
عسکری در بخش دیگری از سخنان خود به جهت گیری کلان اجتماعی حوزه معاونت اشاره کرد و گفت: تثبیت و نهادینه کردن دانشگاه ایرانی و اسلامی در سایه قانونگرایی، حاکمیت قانون، تکیه بر اعتدال و خردورزی به عنوان مشی پیشگیرانه و پیش برنده میسر خواهد بود.
وی تاکید کرد: در این راه باید از توسعه مشارکت و رقابت قانونمند دانشگاهیان حمایت کرد. برای ارتقاء نقش و جایگاه دانشگاه در مناسبات اجتماعی و توسعه کمی و کیفی جامعه باید از خلاقیت و اندیشه ورزی دانشجویان حمایت کنیم.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به بیکاری دانش آموختگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی همچنین عدم امکان جذب آنان در بخش های دولتی، اظهار داشت: از طریق اصلاح فرایندها باید گروه ها و تشکل های دانشجویی را روزآمد، کارآمد و کارآفرین ساخت. بر این اساس باید آموزش نوآوری و کارآفرینی از ارزش ها و اولویت های حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی باشد.
به گزارش روز شنبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، عسکری ادامه داد: در حوزه فرهنگی باید جلب مشارکت گسترده دانشجویان در فعالیت ها به صورت جدی دنبال شود چرا که نقطه مقابل مشارکت جدی دانشجویان در برنامه ها، عدم مشارکت و گوشه گیری است.
وی ضرورت بهره مندی از ذخایر و گنجینه های ادب فارسی را یادآور شد و افزود: بخشی از فعالیت های حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها باید بازآفرینی و ارائه روزآمد مواریث اسلامی و ایرانی با زبان فرهنگی و هنری به دانشجویان باشد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این زمینه باید از ویژگی های منحصر به فرد زبان فارسی استفاده کرد.


انتصاب دبیر هماهنگی دانشگاه های ستادی
با پیشنهاد محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدهادی امین ناجی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه پیام نور برای مدت یک سال به عنوان دبیر شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های ستادی منصوب شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =