۳۰۶ زائر ایرانی در بیمارستان جمعیت هلال احمر مکه مکرمه بستری شدند

تهران - ایرنا - رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌ احمر از بستری بودن ۳۰۶ زائر ایرانی سرزمین وحی در بیمارستان مکه مکرمه جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: این شمار زائر از ابتدای عملیات بهداشت و درمان حج تمتع ۹۸ در این بیمارستان بستری شدند.

محمدتقی حلی‌ساز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته از سوی پزشکان مستقر در مکه مکرمه و مدینه منوره افزود: از روز ۱۷ تیر ماه امسال پزشکان و پرستاران مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر به منظور پاسخگویی هر چه بهتر و سریع‌تر به زائران حج تمتع ۹۸ در درمانگاه ها و بیمارستان‌ مدینه  و مکه مستقر شدند.
وی در تشریح جزئیات عملکرد پزشکان گفت: تا روزگذشته (جمعه چهارم مرداد ۹۸) ۳۶ هزار و ۱۹۵ ویزیت توسط پزشکان در مطب های مجموعه ها و درمانگاهها انجام شده که از این میان چهار هزار و ۴۲۹ مورد در پاراکلینیک  و ۹ هزار و ۹۸۳ مورد خدمات پرستاری به زائران در بیمارستان مکه مکرمه ارائه شده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر با اشاره به بستری‌ شدن ۲۲ زائر در بخش سی سی یو نیز، گفت: تعداد بستری دربخش داخلی مردان ۲۵ نفر و بخش داخلی زنان ۲۰  نفر و ۲۳۹ زائر نیز در اورژانس بیمارستان مکه از ابتدا تاکنون بستری بوده اند.

حلی ساز اضافه کرد: در مدت یادشده سه هزار و ۴۰۷ نفر از زائران سرزمین وحی به بخش آزمایشگاه، ۲۳۵ مورد به بخش رادیولوژی و ۱۲۴ زائر نیز به بخش سونوگرافی این بیمارستان بیمارستان مراجعه کرده اند.

وی با بیان اینکه ۱۲ هزار و ۵۷۰ مورد پاسخگویی به زائران ایرانی سرزمین وحی در بخش داروخانه‌ های مدینه منوره و مکه مکرمه مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ثبت شده است، گفت: در مدت یادشده انجام ماموریت های مددکاری و امداد و انتقال بیش از هزار و ۴۳۱ مورد از جمله تقاضای آمبولانس، انتقال بیمار به مجموعه ها و هتل ها و بیمارستان های سعودی انجام گرفته است.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌ احمر با بیان اینکه کارشناسان بهداشت مرکز پزشکی حج و زیارت تاکنون بیش از هزار مورد نظارت و بازدید از هتل ها محل اسکان حجاج ایرانی داشته اند.

حلی ساز اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که این روزها بیشتر زائران خانه خدا را دچار بیماری کرده و روانه مراکز درمانی می‌کند، گرما زدگی و دردهای عضلانی است چرا که رئیس روزها هوای عربستان گرم است و برای بیماران و افراد مسن تحمل این گرما به ویژه در ظهر چندان قابل تحمل نیست. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که زائران برای رفتن به زیارت عصرها، شب و قبل از طلوع آفتاب را انتخاب کنند.

رئیس مرکزپزشکی حج و زیارت به زائرانی که دارای بیماریهای زمینه ای قلبی، ریوی و کلیوی دارند تاکید کرد: زائران عزیز بصورت مداوم زیرنظر پزشکان مجموعه پایش می شوند تقاضا داریم خود زائران هم ارتباط تنگاتنگی با پزشکان داشته باشند.

امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر از زائران حج تمتع به سرزمین وحی اعزام می شوند. به جز دو بیمارستان مکه و مدینه، چهار مجتمع درمانگاهی در مدینه و پنج مجتمع درمانگاهی در مکه پیش بینی شده و ۱۳۰ مطب در محل اسکان زائران آماده ارائه خدمات است و یک بیمارستان صحرایی در منا و عرفات نیز خدمات ارائه خواهند داد.

۱۵ پزشک باتجربه و مسلط به زبان عربی برای ارائه خدمات تخصصی به زائران در بیمارستان‌های مکه و مدینه مستقر هستند.

در حج تمتع امسال، ۲۰ درصد زائران دارای فشار خون، ۱۵ درصد مبتلا به دیابت و ۵ درصد هم بیماری قلبی و عروقی دارند.

تعداد زنان حج تمتع ۹۸ بیشتر از آقایان است. در حج امسال آمار سنی زائران ۵ سال افزایش یافته است. جوان‌ترین زائر یک کودک یک ساله و مسن‌ترین زائر ۱۰۷ ساله و اهل کردستان است.

میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است. حدود هشت هزار زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و هزار و ۸۰۰ نفر نیز بالای ۸۰ سال هستند و حدود ۱۵۰ نفر نیز زیر ۱۸ سال سن دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =