جمهوری اسلامی ایران الگوی جهانی احترام به ادیان و اماکن مذهبی است

ارومیه - ایرنا - اسقف اعظم خلیفه‌گری کل ارامنه آذربایجان گفت: توجه نظام جمهوری اسلامی و دولت به اماکن و بناهای مذهبی و تاریخی ایران، الگوی مناسب و جهانی در احترام یک کشور اسلامی به ادیان و اماکن تاریخی و مذهبی است.  

گریگور چیفت‌چیان روز شنبه در حاشیه آیین زیارتی «باداراک»  در گفت و گو با خبرنگاران افزود:  نگهداری بناهای مذهبی بیانگر رشد و توانمندی فرهنگ منطقه است که این امر در ایران اسلامی به وفور دیده می شود.  
وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بهترین الگو برای ما در زمینه احترام به پیروان ادیان الهی هستند که باید در این خصوص همه ما از  ایشان الگو بگیریم.

آیین مذهبی عشای ربانی در قره کلیسای چالدران به طور سالانه با حضور ارامنه از کشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود و یکی از هفت ‌آیین مقدس در تمام فرقه‌های مسیحیت است.  
ریشه این آیین بین المللی به آخرین شامی برمی‌گردد که مسیح (ع) در شب دستگیری خود توسط سربازان رومی با حواریون اطعام کرده و از آنجا که یکی از آنان با نام «تاتاووس مقدس» در قره کلیسا دفن شده، این کلیسای باستانی از اهمیت ویژه ای برای ارامنه برخوردار است.  
ارامنه ایران و جهان در این آیین اعمالی چون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید فرزندانشان را به جا می آورند و تعداد شرکت کنندگان و ملیت های آنان نیز متغیر است.  
ارامنه بر این عقیده هستند که تعمید فرزندانشان در نخستین کلیسای مسیح و محل شهادت حواری آن حضرت با خیر و برکت همراه است و گروه دیگری نیز فرزندان ۱۵ تا ۲۰ ساله خود را با نذر و نیت در آنجا غسل می دهند.  
روزهای توقف خانواده ها در قره کلیسا برای برگزاری آیین باداراک متفاوت است؛ آنان طبق رسم باید سه روز در آنجا بمانند ولی کسانی که از راه دور به آنجا رفته اند، گاهی بیش از سه روز می مانند و خانواده هایی هم که راهشان نزدیک است، شاید در روز دوم به این کلیسای باستانی بروند.  
در طول این مدت زائران قره ‌کلیسا اعمال خاصی شامل روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا و قربانی کردن گوسفندان را به جای می‌ آورند و با انجام این اعمال از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت می‌کنند.  
بنای قره‌کلیسا (کلیسای تاتائوس مقدس) جزء ۹ اثر ثبت شده جهانی ایران و ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی‌ترین کلیسای جهان می دانند.  
۷۱۲۵/۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =