۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبرنگار: 1053
کد خبر: 83413202
۰ نفر

برچسب‌ها

جلوی استفاده از سموم غیرمجاز در تولید انگور گرفته شود

قزوین - ایرنا - باید جلوی استفاده از سموم غیرمجاز در تولید انگور که به شدت بر بازار صادراتی کشمش تاثیر گذاشته، گرفته شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین روز شنبه در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: طی ۱۰ سال گذشته، مصرف بی رویه و استفاده از سم های غیرمجاز در تولید انگور باعث شده تا صادرات محصولات کشمش استان با مشکلات عدیده ای رو به رو شود.

مهدی بخشنده تاکید کرد: این در حالی است که در بسیاری از مواقع پس از صادرات کشمش با نتایج منفی آزمایش های کشور مقصد رو به رو شده و به ناچار مجبور به برگشت محصول شده ایم.

به گفته وی، متاسفانه امکان انجام آزمایش های مدنظر کشورهای هدف صادرات این محصول با ضریب مورد نظر آنها در کشور وجود نداشته و همین مساله نیز بر مشکلات صادرات کشمش استان افزوده است.

بخشنده، جمع آوری سریع سموم غیرمجاز به کارگرفته شده در انگور و نیز ارایه آموزش های لازم به باغداران انگور را از جمله راهکارهای مبارزه با این مساله بیان کرد.

۱۹ درصد از سموم به کار گرفته شده در تولید انگور غیرمجاز هستند

معاون بهبود تولیدات باغی جهاد کشاورزی قزوین در این جلسه اظهار داشت: براساس آمارهای موجود ۱۹ درصد از سموم به کارگرفته شده در تولید محصول انگور، غیرمجاز هستند.

مجید اسماعیلی افزود: در حال حاضر ۳۱ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش تولید انگور قرار دارند که ۲۵ هزار هکتار آن در شهرستان تاکستان واقع شده و پنج هزار و ۲۰۰ هکتار نیز به صورت داربستی هستند.

وی تعداد فروشگاه های عرضه سموم کشاورزی در استان قزوین را ۲۹۰ واحد اعلام و تصریح کرد: نظارت بر عرضه این نوع مواد به صورت هفتگی از سوی جهاد کشاورزی صورت می گیرد تا جایی که کنترل خوبی نسبت به استفاده از سموم مجاز در باغها و مزارع استان وجود دارد.

این مسئول به آفت کرم خوشه خوار انگور اشاره کرد و یادآور شد: برای از بین بردن این آفت به دنبال استفاده از سموم کم خطر در قالب فعالیت های بیولوژیکی در سطح استان قزوین هستیم.

وی به مبارزه با آفت مگس زیتون نیز اشاره و تصریح کرد: از مجموع هفت هزار هکتار باغ های زیتون استان، چهار هزار هکتار به دلیل مدرن بودن مشکلی با این مساله ندارند اما سه هزار هکتار دیگر به دلیل کوچک بودن و رها شدن از سوی مالکان با این آفت رو به رو هستند.

اسماعیلی یادآور شد: سال گذشته تنها پنج درصد باغ های زیتون استان با خسارت آفت مگس رو به رو شدند و برای مبارزه با این آفت برای سال جاری به ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیازمندیم.

۸۰۵۴* ۶۱۰۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =