عاملی: بیش از نیمی از دانشجویان ایرانی زنان هستند

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از دانشجویان ایرانی زنان هستند.

سعیدرضا عاملی در دیدار با ویکتور داسیلواسیلن استاد دانشگاه برزیل، اظهار داشت: ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از پیشرفت‌های محسوسی در زمینه دانشی و مسائل اجتماعی برخوردار بوده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حال حاضر بیش از نیمی از دانشجویان ایرانی زنان هستند و در قوانین جمهوری اسلامی ایران با مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی به سیاست گذاری در زمینه توسعه علم و دانش در ایران توجه وافر شده و همواره عدالت جنسیتی در کانون ظرفیت‌سازی‌ها و مقررات گذاری‌ها بوده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در مورد پیشرفت های آموزشی کشور افزود: وقتی شاه از ایران رفت، تعداد پزشکان کشور تنها ۴۵۰۰ نفر بود؛ حال‌آنکه اکنون هرساله در حدود ۵۵۰۰ پزشک فارغ‌التحصیل می‌شوند.

به گزارش روز شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی گفت: در تحریم‌ها که تاکنون بیش از ۱۶ کشور جهان را تحت تأثیر قرار داده است، یک جنگ اقتصادی که مشروعیت حقوقی ندارد اتفاق افتاده و درواقع تلاش کرده‌اند که ارزش پول ملی و کاهش تولید ناخالص داخلی را هدف‌گیری کنند که البته در جمهوری اسلامی ایران ناکام بوده‌اند.


مصوبات شورای تحول علوم انسانی
در جلسه ۱۶۹ شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته روانشناسی اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد در دستور کار قرار گرفت.
در این برنامه درسی که با توجه به نظرات و پیشنهادهای اعضا در جلسات گذشته بازنویسی و ویرایش شده است، مواردی مانند روش تحقیق در این رشته، نظریه‌های جامعه‌شناسی خرد، جامعه‌شناسی احساسات، جامعه‌شناسی هویت و… مورد اشاره قرار گرفت.
در این گزارش با اشاره به ارتباط این رشته با علوم اجتماعی و گنجاندن معارف اسلامی در این حوزه مواردی مانند توجه به مطالعات فرهنگی در بررسی وضعیت روانی جامعه بررسی شد.
همچنین با رأی مثبت اعضای این شورا، سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته روانشناسی اجتماعی در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید.
دستور دوم جلسه ۱۶۹ شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی، بررسی سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته اقتصاد محاسباتی در مقطع دکتری پیوسته بود که گزارش اقدامات انجام شده در این زمینه توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم ارائه شد.
وی در مورد انگیزه راه‌اندازی این رشته گفت: با توجه به پیشرفت‌های ایجاد شده در فناوری‌های محاسباتی در این رشته قصد داریم مهارت‌های استفاده دانش‌آموختگان اقتصاد از این ابزار تقویت شود.
مصباحی تاکید کرد که بار اصلی در این زمینه بر عهده دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) است.
به گفته رئیس کارگروه اقتصاد و شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی، با توجه به محدودیت تعداد دروس اصلی، برخی از مباحث مهم در دروس اختیاری گنجانده شده است.
در بخش دیگری از این جلسه، کلیات سرفصل درسی و برنامه آموزشی رشته اقتصاد محاسباتی در مقطع دکتری پیوسته تصویب شد.


جزئیات جلسه هیات عالی جذب
جلسه ۲۳۳ هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمد علی کی‌نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
اعضای هیئت عالی جذب با بحث و بررسی موضوع دانشجویان راتبه (بورسیه) مقرر کردند ضمن مکاتبه با دیوان عدالت اداری احکام صادر شده توسط شعب بدوی و تجدیدنظر این دیوان به منظور تطبیق با فهرست متقاضیان دارای راتبه در فراخوان سال ۹۶ و ۹۷ مطالبه شود.
همچنین اعضای هیات عالی جذب پس از بررسی فرم توانایی علمی مؤسسات پژوهشی، این فرم را در ۱۲ بند تصویب کردند.
اعضای هئیت عالی جذب، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تبصره ۲ مصوبه جلسه ۱۹۶ مورخ ۱۴ شهریور ۹۶ در مورد امتیازات لازم برای تبدیل وضعیت استخدامی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی را اصلاح کردند.
همچنین مصوبه جلسه ۱۹۲ هئیت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مورخ ۳۰ خرداد ۹۶ درباره تغییر سن متقاضیان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اصلاح شد.
در ادامه جلسه هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز رویکردهای برنامه میان مدت این هیئت در ۱۲ بند به منظور مشخص شدن سیاستگذاری، نظارت و ساماندهی روند جذب به تصویب رسید.
در پایان جلسه ، تعدادی از اعضای هیات‌های اجرایی و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زابل، تهران و دانشگاه الزهرا تائید صلاحیت شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =