۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۴
کد خبرنگار: 834
کد خبر: 83413132
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افت ارزش دلار و کاهش نرخ کالاها

تهران- ایرنا- «قیمت دلار تا ده هزار تومان کاهش می‌یابد/ ثبات در بازار ارز مهمتر از کاهش قیمت ارز است»، ««متری شیش و نیم» در جشنواره ونیز، تلاقی نگاه داخل و خارج» و «پتانسیل شاخص ۳۰۰ هزار واحدی به عملکرد شرکت‌ها بستگی دارد/ افزایش اقبال بازار به نمادهای پالایشی با شفافیت اطلاعاتی» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۷۲ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول  ۷۲ ساعت گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

قیمت دلار تا ده هزار تومان کاهش می‌یابد/ ثبات در بازار ارز مهمتر از کاهش قیمت ارز است

وب سایت خبری «تابناک» در گفت‌وگو با محمدرضا پورابراهیمی آورده است: روند نزولی نرخ دلار در هفته‌های اخیر و عقب نشینی قیمت از کانال ۱۵ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان، گمانه زنی‌ها درباره میزان کاهش قیمت‌ها و همچنین نرخ واقعی دلار را افزایش داده است. برخی بر این باورند که افت قیمت‌ها موقتی است و به زودی دوباره به دلایل شرایط اقتصادی و سیاسی، نرخ دلار به کانال ۱۵ و ۱۶ هزار تومان حرکت می‌کند؛ اما شماری از تحلیلگران و کارشناسان معتقدند مسیر قیمت‌ها کاهش خواهد بود، البته امکان دارد به دلیل برخی تنش‌ها در سیاست خارجی، افت قیمت‌ها تأخیر داشته باشد.

بااین‌حال محمدرضا پور ابراهیمی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: در چند روز اخیر شاهد کاهش قیمت ارز به صورت چشم‌گیر بودیم اما همان طور که شاهد هستیم هنوز کاهش قیمتی در خصوص کالاها رخ نداده است. با توجه به اینکه کالاها دسته‌بندی‌های متفاوتی در تأثیرپذیری از نرخ ارز دارند برخی از کالاها به‌صورت لحظه‌ای و آنی تأثیر می‌گیرند و برخی‌ها با یک وقفه چند هفته ای و برخی هم وقفه چند ماه در کاهش قیمت ها دارند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برای مثال قیمت طلا به لحظه تغییر می کند و زمانی که دلار ۱۴۰۰۰ تومان می شود سکه حدود ۵ میلیون می شود اما اکنون که قیمت دلار کاهش داشته متناسب ا آن کاهش داشته و اکنون به حدود ۴ میلیون دویست هزار تومان رسیده است.

وی گفت: برخی ها نیز چند هفته ای تأثیر می‌گیرند مانند خودرو که اکنون شروع‌شده و یا کاهش قیمت تلفن همراه که آن‌هم تأثیرات نرخ ارز را احساس کرده است و اما برخی کالاها مانند لوازم‌خانگی پرسه زمانی بیشتر خواهد داشت. آنچه مسلم است این است که چسبندگی قیمت در اقتصاد کشور ما بالا است و باید مدت زمان مشخصی از آن بگذرد و به یک ثبات در اعداد پایین برسد تا آثار در بازار ملموس‌تر گردد. برآورد ما این است که دلار تا حدود ۱۰ هزار تومان کاهش داشته باشد.

«متری شیش و نیم» در جشنواره ونیز، تلاقی نگاه داخل و خارج

وب سایت خبری عصر ایران در گزارشی آورده است: روز گذشته (۳ مرداد) «آلبرتو باربارا»، دبیر جشنواره فیلم ونیز در یک نشست خبری در شهر رُم، فهرست فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف این رویداد سینمایی را اعلام کرد و انتخاب فیلم «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی در بخش «افق‌ها» اعلام شد. اگرچه بخش افق‌ها بخش مسابقه اصلی ونیز نیست اما به لحاظ اهمیت دومین بخش مهم جشنواره است و هیات داوران مختص به خودش را دارد.

در سال ۲۰۱۷ فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند در همین بخش ۲ جایزه دریافت کرد، جایزه بهترین بازیگری برای نوید محمدزاده و بهترین کارگردانی برای وحید جلیلوند.

نکته جالب توجه این است که فیلم «متری شیش و نیم» زمانی در جشنواره ونیز پذیرفته شده است که هم اکنون، با بیش از ۲۷ میلیارد تومان فروش در گیشه پرفروش‌ترین فیلم امسال است و رکورد پرفروش‌ترین فیلم «غیر کمدی» تاریخ سینمای ایران را هم به دست آورده است.

یک جمله معروفی در سینما ذکر می‌شود که : «فیلم خوب راه خود را پیدا می‌کند» و این در تاریخ سینما به علاقمندان و کارشناسان سینما ثابت گشته است. اما برای پیدا کردن این راه در جهان امروز نباید حضور پخش‌کننده حرفه‌ای را دست کم گرفت، متری شیش ونیم با حضور محمد اطبایی به عنوان پخش کننده بین الملل فیلم توانسته است دستاوردی چون اولین نمایش جهانی آن در جشنواره ونیز را داشته باشد.

پتانسیل شاخص ۳۰۰ هزار واحدی به عملکرد شرکت‌ها بستگی دارد/ افزایش اقبال بازار به نمادهای پالایشی با شفافیت اطلاعاتی

پایگاه خبری تابناک در گفت‌وگو با حمید مرتضی کوشکی، کارشناس بازار سرمایه، آورده است: شرکت‌هایی که در گزارش‌های تفسیری و هیأت مدیره از افزایش میزان ظرفیت تولید و طرح‌های توسعه صحبت شده یا برخی شرکت‌ها که به دلیل تغییرات در ترکیب سهامداری، مدیریت هزینه در آن‌ها اعمال شده و به سرعت به سودآوری رسیده اند، یا برخی شرکت‌ها که نرخ‌های فروش آن‌ها همچنان امکان رشد دارند، چشم انداز بهتری در آینده خواهند داشت و برای خرید مزیت بیشتری دارند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نگرانی فعالان بازار از گزارش های فصل های آتی موجب ترس در بازار شده و پتانسیل شاخص ۳۰۰ هزار واحدی به عملکرد شرکت ها بستگی دارد از اخبار تایید نشده در خصوص تعیین نرخ فرآورده های نفتی بر اساس نشریه پلتس خبر داد.

حمید مرتضی کوشکی در خصوص کاهش ارزش معاملات و وضعیت مشارکت طی هفته‌های اخیر گفت: بر اساس داده‌های دو تا سه هفته نمی توان در این خصوص اظهار نظر کرد، چرا که نماد بسیاری از شرکت‌های بزرگ به دلیل برگزاری مجامع متوقف است واین موضوع تأثیر با اهمیتی بر حجم و ارزش معاملات دارد البته نمی توان منکر کاهش مشارکت سهامداران شد، ولی برای اثبات این موضوع احتیاج به داده‌های آماری بیشتری داریم که در روند بررسی و این قضیه اثبات شود.

کوشکی ادامه داد: با انتشار گزارش های ۳ ماهه شرکت‌ها همانگونه که اکثر تحلیلگران پیش‌بینی می کردند سود بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷ رشد قابل توجهی داشته و دلیل آن نیز افزایش نرخ دلار و متناسب با آن افزایش نرخ فروش شرکت ها بود، به دلیل آنکه میانگین نرخ دلار در بهار ۹۷ در حدود ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار تومان بود اما در بهار ۹۸ این رقم بین یازده تا دوازده هزار تومان نوسان می کرد .

 کوشکی در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل اقبال سهامداران در روزهای اخیر به نمادهای پالایشی نیز گفت: شاید دلیل اقبال بازار در روز چهارشنبه به سهام پالایشی نیزهمین شفاف شدن اطلاعات در خصوص نرخ گذاری و طرح تشویقی بنزین و دیگر دلیل نیز این است که بازار به دنبال صنایعی است که با توجه به تحریم ریسک کمتری دارند و در حقیقت در مورد شرکت‌های صادرکننده این نگرانی وجود دارد که شاید این شرکت ها نتوانند محصولات خود را بفروشند ولی متاسفانه ما جزو رتبه‌های برتر مصرف‌کننده انرژی و بنزین هستیم و هر سال رکورد مصرف در کشور ما شکسته می شود این باعث می شود که سهامداران با توجه به سودآوری قابل توجه پالایشگاه‌ها در فصل بهار و نداشتن چنین ریسکی به این نمادها اقبال نشان دهند.

چرا «فراکسیون امید» اصلاح‌طلبان را ناامید کرد؟

فرارو در گفت و گو با فعالان سیاسی اصلاح طلب در این گزارش تحلیلی آورده است: بسیاری از اصلاح طلبان این روزها از عملکرد فراکسیون جریان خود در پارلمان به هیچ وجه رضایت ندارند، از یک سو افرادی همچون محسن رهامی رئیس کمیته راهبردی اصلاح طلبان ضمن نقد عملکرد امیدی‌ها، تاکید می‌کند از طریق رایزنی با شورای نگهبان می‌توان زمینه حضور ژنرال‌های اصلاحات را در مجلس یازدهم فراهم کرد.

هم نظر با این رویکرد، اما با دوقطب کاملا مخالف از یک سو افرادی مانند رسول منتجب نیا معتقد به حضور الزامی و تحت هر شرایطی در انتخابات است اما از سوی دیگر افرادی مانند مصطفی تاج‌زاده معتقدند اول باید با شورای نگهبان و نهادهای تاثیرگذار مذاکره کرد، اگر آن‌ها شرایط اصلاح طلبان را برای حضور نامزدهای مطرح و شناخته شده که قبلا نیز سابقه نمایندگی و حضور در دولت اصلاحات را داشته اند، قبول کردند، آن‌گاه در انتخابات حضور پیدا کرد.

اما در این بین رادیکال‌ترین نظر در رابطه با حضور در انتخابات مجلس از سوی اصلاح طلبان را عباس عبدی دارد، وی معتقد است با توجه به شرایط موجود و رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح طلب و همچنین تجربه فراکسیون امید با نیروهای دسته چندم، اصلاح طلبان شانسی برای انتخابات مجلس آینده ندارند.

جلال جلالی زاده: فراکسیون امید نتوانست مواضع اصلاح طلبان را بیان کند

جلال جلالی زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت با اشاره به اینکه اصلاح طلبان در انتخابات مجلس دهم در همان ابتدا با مشکل تائید صلاحیت‌ها روبرو بودند، گفت: «فراکسیون امید که تشکیل شد دلخواه اصلاح طلبان نبود و آن انتظاری که از اعضایش می‌رفت، برآورده نشد.» «فراکسیون امید نتوانست در بیان مواضع خوب عمل کند و نهاد تاثیرگذاری در رابطه با فراکسیون‌های دیگر مجلس و یا حتی دولت نبود.»

وی ادامه داد: «هرچند که اصلاح طبان در مجلس تعدادشان حداقل ۹۰ نفر برآورد می‌شود، اما به اندازه این تعداد، وزن نداشتند و نتوانستند تاثیرگذار باشند و هم اینکه مواضع و منافع جبهه اصلاحات را در پارلمان دهم نیز تامین نکردند.»

 عبدالله ناصری: تنها چند نماینده فراکسیون امید نمره قبولی گرفتند

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه فراکسیون امید به عنوان یک تشکیلات اصلاح طلب در درون مجلس خیلی رضایت بخش عمل نکرده و نمره قابل تاملی نیز نمی‌گیرد، گفت: «تنها برخی از اعضای فراکسیون امید توانستند خیلی محدود به وظایف نمایندگی خود عمل کنند و از تریبون مجلس روشنگری کنند.»

وی افزود: «نمایندگانی از جمله آقایان صادقی، حیدری، هاشم زایی، میزایی نکو و خانم‌ها سیاوشی، سلحشوری و زر آبادی در بین اعضای فراکسیون امید شاخص بودند و توانستند به وظایف نمایندگی خود عمل کنند.»

فاطمه راکعی: نمایندگان لیست امید به تعهد خود پایبند نبودند

فاطمه راکعی نماینده اسبق مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند چه کسانی به عنوان اصلاح طلب و با رای آن‌ها به مجلس راه یافتند، اما بعد سفره خود را از فراکسیون امید جدا کردند، گفت: «متاسفانه برخی از کسانی‌که در لیست جبهه اصلاحات برای مجلس دهم حضور داشتند و از طریق آن نیز به بهارستان راه یافتند، به تعهد خود پایبند نبودند و زیر عهد خود زدند.»

ناصر ایمانی: فعالیت فراکسیونی در مجلس ایران بسیار ضعیف است

ناصر ایمانی فعال کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه نامزدهای ورود به مجلس آموزش مناسب و صحیحی برای رفتار فراکسیونی نمی‌بینند، اظهار داشت: نمایندگان مجلس عملکرد قابل قبولی در رابطه با رفتار فراکسیونی و حزبی از خود برجای نگذاشتند، این امر از آن‌جا نشات می‌گیرد که ما در کشور حزب به معنای واقعی نداریم و به همین خاطر است که فراکسیون‌ها نمی‌توانند موفق عمل کنند.»

تحریم‌های نفتی ایران؛ ماجرا فقط سیاسی نیست!

وبسایت خبری فرارو با اشاره به پشت پرده اقتصادی تحریم ایران، گزارش داد: همزمان با سفر پمپئو به دهلی نو، روزنامه اقتصادی هندی «لایو مینت» گزارش کرد که واردات نفت هند از آمریکا به ۱۸۴ بشکه نفت در روز رسیده است. علاوه بر این، هند حدود چهار میلیارد دلار در صنعت نفت شل آمریکا سرمایه‌گذاری کرده است.

در حالی که پمپئو در دهلی نو مشغول قدردانی از هندی‌ها به خاطر قطع واردات نفت از ایران بود، صادرات نفت آمریکا در ماه ژوئن رکورد جدیدی ثبت کرد. در این ماه، کل صادرات نفت آمریکا به ۸.۴ میلیون بشکه در روز رسید. این رقم، طبق آمار انستیتوی نفت آمریکا (API)، نسبت به ماه می، یعنی فقط یک ماه قبل، ۳.۶ درصد و نسبت به ژوئن سال ۲۰۱۸، حدودا ۷.۹ درصد افزایش داشته است. طبق همین آمار، کل تولید نفت خام آمریکا در ماه ژوئن ۱۲.۲ میلیون بشکه در روز بود.

 تصرف بازارهای جدید

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با استناد به همین ارقام می‌گوید آمریکا دیگر به نفت خلیج فارس نیازی چندانی ندارد. چون خود آمریکا به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان تبدیل شده است. ترامپ در رابطه با افزایش تنش‌ها در خلیج فارس، گفته است کشورهایی نظیر چین، ژاپن و دیگر کشورهای آسیایی که به نفت این منطقه وابسته هستند، باید برای تامین امنیت تنگه هرمز و دیگر مسیرهای انتقال انرژی در خلیج فارس اقدام کنند. این ادعا، از منظر وابستگی کشورهای آسیایی مثل چین و هند به نفت خلیج فارس درست است، اما از حیث روابط نفتی آمریکا با این منطقه، اندکی اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد. چرا که آمریکا هنوز هم حدود ۹ درصد نیازهای نفتی خود (حدود ۹۰۰ هزار بشکه نفت) را وارد می‌کند و اگر خلیج فارس ناامن شود و قیمت‌های جهانی نفت بالا رود، واردات آمریکا از نفت خام هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اما افزایش تولید و صادرات نفت آمریکا، فقط یک روی سکه است. روی دیگر آن، پیدا کردن بازارهایی برای فروش نفت است. آمریکا به لحاظ جغرافیایی، از بازارهای بزرگ آسیا، که بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت هستند، دور است؛ لذا انتقال نفت به این بازارها پرهزینه خواهد بود. افزون بر این، بسیاری از مشتریان آسیایی ترجیح می‌دهند نفت ایران را به دلیل کیفیت مناسبش خریداری کنند؛ بنابراین در حالت عادی آمریکا ممکن است نتواند با تولیدکنندگانی مثل ایران رقابت کند. از این رو، با استفاده از ابزار تحریم و ارعاب اقتصادی، مزیت نسبی ایران را نابود کرده و نفت خودش را به فروش می‌رساند. شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان یک روز پس از سفر پمپئو به هند نوشت: «تحریم‌های آمریکا یک خریدار بزرگ نفت خام ایران، (هند) را مجبور کرد که از عربستان و آمریکا نفت بیشتری بخرد.»

ائتلاف نظامی اروپایی در خلیج فارس چه پیامدی دارد؟

فرارو در گفت وگو با محسن جلیلوند آورده است: در حالی که حدود یک هفته از توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز می‌گذرد برای اولین بار خبر موافقت کشورهای اروپایی با یک ائتلاف نظامی در خاورمیانه منتشر شد. بریتانیا حدود سه هفته پیش نفتکش ایرانی را در جبل الطارق توقیف کرده بود.

جلیلوند، تحلیلگر مسائل بین الملل و استاد دانشگاه در مورد اهداف اروپایی‌ها از این طرح به فرارو گفت: اروپایی‌ها اهداف متنوعی را دنبال می‌کنند. اول هدف سیاسی است. هدف سیاسی اروپایی‌ها این است که در هر صورت حضور گسترده خود را در منطقه حساس خلیج فارس تحکیم کنند. علی رغم لفاظی‌هایی که می‌کنند و می‌گویند این منطقه اهمیت زیادی برای آن‌ها ندارد هم برای آمریکا و هم برای اروپا این منطقه بسیار مهم است. آن‌ها برای مقابله با قدرت‌های نوظهوری مثل چین و روسیه، حضورشان در منطقه را از لحاظ سیاسی تقویت می‌کنند.

مورد دوم هدف اقتصادی است. درست است که اروپا و آمریکا خیلی نفت خود را از این منطقه تامین نمی‌کنند، ولی ۶۰ درصد نفت چین، کره، هند و... از خلیج فارس رد می‌شود. بنابر این آمریکا و اروپا اگر بتوانند صدور انرژی به آن کشورها را مدیریت کنند طبیعتا می‌توانند خود آن‌ها را هم مدیریت کنند.

هدف سوم امنیتی است. هر زمان که تعادل خاورمیانه به هم می‌خورد تعادل اروپا هم از دست می‌رود. در جنگ سوریه و لیبی و مساله مهاجران دیدیم چه مشکلات امنیتی بزرگی برای اروپا به وجود آمد. به این خاطر اروپایی‌ها سعی می‌کنند منطقه را مدیریت کنند و بهترین راه حل هم این است که حضور فعال نظامی داشته باشند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در مورد واکنش ایران به طرح تشکیل چنین ائتلافی در خلیج فارس گفت: این منطقه مدت هاست در دست ایران است. بیش از ۳ هزار سال غیر از مقاطع کوتاهی که پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها آنجا را تصرف کردند همواره کنترل منطقه با ایران بوده است. این منطقه حریم امنیتی ایران محسوب می‌شود و هیچ کشوری حاضر نیست حریم امنیتی خود را به این راحتی واگذار کند.

جلیلوند در خصوص پیامدهای حضور ائتلاف نظامی در خلیج فارس گفت: اگر چنین ائتلافی شکل بگیرد به سمت تقابل و افزایش تنش‌ها نزدیک می‌شویم و ممکن است حتی از تنش هم گذر کنیم و به بحران برسیم. چون به هر صورت درگیری بین طرفین اتفاق خواهد افتاد. همین الان بین ما و آمریکا تنش وجود دارد و مثلا پهپاد آن‌ها را می‌زنیم و این درگیری‌ها اتفاق می‌افتد. وقتی در منطقه‌ای تراکم نیرو داشته باشید یک سوء محاسبه کوچک منجر به ایجاد یک بحران خواهد شد.

نواصولگراییِ قالیباف علیه اصولگرایی؟؛ سردار به دنبال یک سمت انتصابی

وبگاه خبری خبرآنلاین گزارش داد: از سال ۹۶ تا کنون تنها سمت قالیباف عضویت انتصابی در مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است. اخیراً از وی به عنوان گزینه جدی ریاست ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان نام می‌بردند. گمانه‌ای که از سوی او و نزدیکانش تکذیب نشد که حتی با سکوت، تصدیق به آن دامن زده می‌شد. امری که به نوعی تمایل درونی‌اش را نشان می‌داد. اما زمانی‌که هیچ‌یک از این دو گمانه‌زنی محقق نشد، محسن پیرهادی که عملاً نقش سخنگویی وی را به عهده دارد گفت «در زمینه بنیاد مستضعفان، آقای قالیباف شخصا رغبت چندانی نداشت. از یک ظرفیت ملی برخوردار بوده و مایل است این ظرفیت را برای اصلاح روندهای اجرایی کشور، شکستن حلقه‌های بسته مدیریتی و باز کردن پای جوانان به عرصه‌های عمومی و مسئولیتی به کار گیرند. به عنوان نمونه، فراخوان اخیر ایشان برای تشکیل مجلس نو، از جمله اقدامات ایشان است».

همین گفته‌های پیرهادی و همان ناگفته‌های پیشین (تصدیق با عدم تکذیب) برای رسیدن به یک برآورد نسبی و نزدیک به نشان از تمایلات درونی قالیباف کافی به نظر می‌رسد. قالیباف از یک سو برای یک مقام عالی انتصابی دلش پر می‌کشد و از سوی دیگر همچون سال‌های گذشته سودای انتخاب به عنوان یک مقام عالی کشوری را از مسیر صندوق رای در سر می‌پروراند، و برای رسیدن به این هر دو نیز از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کند.

گلایه های ادامه دار از برادران اصولگرا

اولین نشانه‌های عزم قالیباف برای حضور در انتخاباتی دیگر، دو ماه پس از انتخابات ۹۶ با فراخوان «نواصولگرایی» بروز یافت. نامه‌ای‌ سرگشاده که پر از کنایه به اصوالگرایان و گلایه از تصمیمات «بالا به پایین» جریان اصولگرایی بود و سپس از جوانان خواسته تا آتش‌به‌اختیار وارد صحنه شوند. در پایان نیز ۵ پرسش در باب محتوای احتمالی نواصولگرایی مطرح کرده و تازه اینجا معلوم شد قالیباف جوانان را دعوت به چیزی کرده که هنوز محتوایش حتی برای خودش نیز مشخص نیست. گلایه‌نامه، نقدنامه، دعوت‌نامه یا پرسش‌نامه «نواصولگرایی» همه چیز داشت جز آنچه باید می‌داشت؛ اینکه نواصولگرایی جز مطرح‌کننده‌اش چه ویژگی‌هایی دارد؟ جوانی، دلسوزی، انقلابی‌گری، آتش‌به‌اختیاری، بی‌توجهی به تصمیمات مرکزی و احتمالاً مهمتر از هر چیز قالیبافی بودن، کل جریان و گفتمان نواصولگرایی را شکل داده است.

مرعشی به الله‌کرم: نفوذی‌های کارگزاران در انصار حزب‌الله را معرفی کنید

پایگاه خبری خبرآنلاین گزارش داد: حسین الله کرم از اعضای انصار حزب‌الله در برنامه تلویزیونی دست خط مدعی شد که برخی از حاشیه‌ها و تندروی‌هایی که در انصار حزب‌الله بوده است از جانب نفوذی‌هایی بوده است که با حزب کارگزاران که بعدها شکل گرفته است رابطه داشته‌اند. او البته اسمی از این نفوذی‌ها به زبان نیاورد.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی اولین واکنشش به این اظهارات حسین الله‌کرم همراه با خنده بود. مرعشی درباره ادعای الله‌کرم به خبرآنلاین گفت: اصلا به کارگزاران می‌آید که در جایی نفوذ کند؟ اصلا به قیافه ما می‌خورد که در جایی نفوذ کنیم؟

او درباره امتناع الله‌کرم از اعلام اسامی این نفوذی‌ها گفت: این افراد نفوذی را به مردم معرفی کنند، خوب است که ما هم آنها را بشناسیم. اصولا به کارگزاران نفوذ نمی‌آید، اما در عین اگر لطف کنند اسامی کسانی که نفوذی بودند را اعلام کنند که حداقل مردم هم از آن آگاه شوند.

دلیل واکنش تند سعید معروف به انتقادات مطرح شده چه بود؟

به گزارش وب سایت خبری پارسینه؛ بعد از کسب مقام پنجم تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت ها، انتقادات زیادی نسبت به عملکرد ملی پوشان تیم ملی در دیدارهای حذفی مطرح شد که با واکنش عجیب برخی بازیکنان همراه بود. سعید معروف کاپیتان تیم ملی با انتشار پستی اینستاگرامی پاسخ تند و زننده ای را به منتقدین داد.

در بخشی از پست اینستاگرامی معروف عنوان شده که برخی از منتقدین منتظر هستند تا تیم ملی نتیجه نگیرد تا خودشان را برای چند روز در رسانه مطرح کنند! معروف در بخش دیگری از این پست اعلام کرد:« گرچه عادت کرده ایم که بعد از مسابقات، بعضی ها فرصت عرض اندام داشته باشند و مهمل ببافند و اگر چه از بزرگان توصیه شده که جواب این ابلهان خاموشی ست، اما وقتی پا فراتر می گذارند و وارد زندگی خصوصی مان می شوند چاره ای جز واکنش مناسب نیست . هرچند می دانم هدف شان همین است که این طوری شاید سالی یکی دوبار اسم شان لابلای کلمات گفته شود بلکه عقده هایشان آرام بگیرد. برای این افراد معلوم الحال همان خوب بود که تیم ملی والیبال سالی دو سه مسابقه بدهد و بشود زنگ تفریح تیم های طراز اول آسیا، چه برسد به تیم های طراز اول دنیا !!؟؟».

معروف در بخش پایانی صحبت خود توهین تندی را نسبت به منتقدین کرد:« شما هم بهتر است بروید دم در صدا و سیما بخوابید شاید نوبت تان برسد و چهار کلمه حرف ناحسابی بزنید و پزش را به دور و بری هایتان بدهید که البته همین را هم از صدقه سر والیبالیست های تیم ملی و موفقیت های بیشمار آنها دارید».

باید دید سعید معروف بعد از بازگشت از امریکا ایا باز هم واکنشی نسبت به انتقادات اخیر خواهد داشت یا خیر. اما نکته ای که مسلم است اینکه تیم ملی والیبال ایران در دیدارهای حذفی به هیچ وجه نتوانست انتظارات را برآورده کند.

محمد رضا باهنر: بهزاد نبوی و حجاریان با هم تقسیم کار کرده اند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت و گوی تفصیلی با محمد رضا باهنر، آورده است: مواضع این روزهای اصلاح طلبان از انشقاق در این اردوگاه سیاسی حکایت می کند. گروهی همچون بهزاد نبوی معتقد به حضور جدی و تمام قد در عرصه انتخابات هستند و گروه دیگری مثل حجاریان شرط گذاری می کنند. 

اما محمدرضا باهنر در گفت و گو با نامه نیوز این را یک تقسیم کار برای فعال کردن بدنه اجتماعی می داند و می گوید تردید دارد که اصلاح طلبان به استراتژی تحریم انتخابات بگردند.

به نظر شما صحبت های اخیر آقای حجاریان درباره مشارکت مشروط با چه هدفی مطرح شد؟

ببینید! اینها یک نوع رجزخوانی های قبل از هماورد است. آقای حجاریان و مجموعه اصلاحات در بیست و دو سال گذشته چه کار کردند، انتخابات بزرگی برگزار شد و بالاخره موفق شدند. بعد یک زمانی رسیدند که گفتند «چون صلاحیت ها رد می شود تحریم می کنیم». دو، سه دوره گذشت و مجلس های هفتم، هشتم و نهم، دوباره مشی شان عوض شد و قبل از مجلس دهم و دولتهای یازدهم و دوازدهم، اینها گفتند «نه، باید اگر مطالبه ای هم داریم باید این مطالبه را پای صندوقها بگیریم. قهر کردن با صندوق هیچ نفعی برای قهرکننده ندارد». به این جمع بندی رسیدند و بارها هم موضع شان این بوده است.

بهزاد نبوی و حجاریان با هم تقسیم کار کردند

الان تحلیلم این است که اینها یک تقسیم کار کرده اند. آقای بهزاد نبوی می گوید ما در هر صورت می آییم اما باید انتخابات خوب برگزار شود. آقای حجاریان می گوید «ما می آییم به شرطی اینکه...» یعنی اگر شرط ها اجرا نشد می خواهند دوباره به تحریم گذشته برگردند؟ من تردید دارم.

رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق امکان پذیر نیست

پایگاه خبری شفقنا در گفت و گو با امیر خجسته؛ نماینده مجلس و رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی، آورده است: با اشاره به لزوم مبارزه با قاچاق کالا اظهار کرد: رونق تولید بدون مبارزه با قاچاق و فساد حاصل نمی شود. هر چه از رونق تولید صحبت کنیم، اما در کنار آن همچنان کالای قاچاق وارد کشور شود، تولید را نابود می کند. در مدتی که وارد مبارزه با فساد شدیم بسیاری از مبادی قاچاق را شناسایی کردیم و محدودیت خاصی در آن قسمت اعمال شده است.

او در ادامه افزود: نمایندگان نگران این نباشند که با ورود به مبارزه با قاچاق، در آینده چه اتفاقی برایشان می افتد. البته در جریان مبارزه با فساد منافع بسیاری از جناح ها و گرایش های سیاسی کشور به خطر می افتد و وقتی از فساد می گوییم فریاد بسیاری از جناح ها بلند می شود.

خجسته با بیان اینکه مجلس باید در راس مبارزه با فساد باشد، گفت: مجلس اگر ورود جدی در مبارزه با فساد داشته باشد، قطعا فساد ریشه کن می شود. لذا مجلس نباید ملاحظه کند و به نظر من نمایندگان مجلس چه اصولگرا و اصلاح طلب و چه مستقلین به این نتیجه رسیده اند که باید بنای مبارزه جدی با فساد داشته باشند و آقای رییسی هم اقدامات خوبی در این زمینه داشته است.

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد گفت: ما پای همه تهدیدها و تخریب ها ایستاده ایم و جان و آبروی خودمان را هم گذاشته ایم. از همه طرف مورد هجمه قرار گرفتیم و موشک ها به طرف ما پرتاپ می شوند که ریشه های آن را شناسایی کردیم و به موقع تذکر خواهیم داد و اگر کسانی که مانع مبارزه با مفاسد هستند رفتار خود را اصلاح نکنند نام آنها به زودی افشا می شود.

   

از فردوسی‌پور تا مزدک میرزایی؛ چطور «مدیران قدرنشناس» سرمایه های ملی را به آتش می‌کشند؟

رویداد۲۴ در گفت‌وگو با محمود صادقی نماینده مردم تهران آورده است: خروج مزدک میرزایی از کشور در کنار تسویه عادل فردوسی پور از تلویزیون و حذف برنامه پرطرفدار نود که بر اساس آمارها در ده سال اخیر تنها بهانه تماشای صدا و سیما توسط طیف گسترده ای از مردم بود، بهانه ای شده تا با محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش مجلس به گفت وگو بنشینیم.

صادقی در این باره به رویداد۲۴ گفت: متاسفانه یکی از نقش‌های اصلی صداوسیما، تخریب دولت است. صداوسیما شفافیت ندارد. این سازمان در امور مالی، درآمدهای کلانی را از طرق مختلف کسب می‌کند و تا به امروز گزارشی از درآمدهای خود به مجلس ارائه نداده است. یعنی حتی نمایندگان مردم در خانه ملت هم نمی‌دانند هزینه‌کرد صداوسیما در بخش‌های مختلف به چه صورت است.

وی با تاکید بر این که صداوسیما در پخش حواشی مجلس نیز گزینشی، حزبی و جناحی عمل می‌کند، افزود: قانون نظارت بر صداوسیما باید اصلاح شود تا بتوان نظارت صحیحی را انجام داد. گویا کسانی که وظیفه نظارتی بر این سازمان را دارند بیشتر نظاره‌گر هستند تا نظارت‌کننده. تا زمانی که شاهد چنین رویکردهای سلیقه‌ای هستیم، نمی‌توانیم به همکاری و تعامل همه طرف‌ها با صداوسیما امیدوار باشیم.

نماینده مردم تهران درباره سوءمدیریت در برخی از شبکه‌های رسانه ملی که سبب دور شدن مجریان محبوب از فضای تلویزیون شده است، گفت: سوءمدیریت در صداوسیما باعث خواهد شد تا در وهله اول خود آن‌ها متضرر شوند. بطور مثال آقای عادل فردوسی‌پور که سال‌ها در تلویزیون فعالیت داشته و مخاطبان زیادی را جذب صداوسیما کرده، یک سرمایه ارزشمند، نه فقط برای صداوسیما که برای ایران است. چطور می‌شود فردی که بیش از دو دهه با اجراهای خود میلیون‌ها نفر را به پای تلویزیون کشانده را به یکباره حذف کرد و هیچ توضیح شفافی هم به مردم نداد!

او افزود: به تعبیر من، این کار، آتش بر برندی است که خود صداوسیما آن را بوجود آورد و کاش تا دیرتر از این نشده این رویکرد تغییر کند.

صادقی در پایان خاطرنشان کرد: برخی از مدیران صداوسیما قدرنشناس هستند و توان درک برخی از سرمایه‌هایی که در طول زمان برای صداوسیما ایجاد شده را ندارند که در وهله اول، خود صداوسیما از این موضوع متضرر می‌شود؛ زیرا دیگر تولیدات آن‌ها جذابیت لازم را نخواهد داشت و در وهله دوم، باعث بی‌اعتمادی مردم به آن‌ها خواهد شد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =