۵ مرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83413064
۰ نفر
یونکر پیشنهاد جانسون را رد کرد

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون اروپا در گفت وگوی تلفنی با نخست وزیر جدید انگلیس، پیشنهاد وی را برای خروج بدون توافق لندن از این اتحادیه «غیرقابل قبول» دانست.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی «ژان کلود یونکر» اعلام کرد که رییس کمیسیون اروپا در گفت وگوی تلفنی با «بوریس جانسون»، پیشنهاد وی درمورد خروج سریع انگلیس از اتحادیه اروپا بدون هرگونه توافقی را رد کرده است.
بر این اساس، اعضای اتحادیه اروپا تمایلی به تغییر مواضع خود درمورد توافق انجام گرفته با انگلیس ندارند، از این رو تقاضای لندن برای بازنگری در مورد این توافق و یا خروج از اتحادیه بدون این توافق، تاثیری بر آینده مناسبات دو طرف نخواهد داشت.
به گفته سخنگوی ریاست کمیسیون اروپا، یونکر در این گفت وگوی تلفنی به اظهارات جانسون گوش فرا داده اما در عین حال تاکید کرده که توافق موجود، تنها و بهترین راه بوده و کنار گذاشتن آن شدنی نیست.
یونکر در عین حال بر آمادگی بروکسل برای گفت وگو با انگلیس تاکید و یادآوری کرده که بروکسل در هفته های آینده برای طرح مسائل مختلف از سوی لندن آماده بوده و از روشن شدن جزییات بیشتر در این خصوص استقبال می کند.
این در حالیست که جانسون قصد دارد بدون هیچ اما و اگری، انگلیس را تا روز 31 اکتبر (نهم آبان) از اتحادیه اروپا خارج کند که این به معنای خروج احتمالی این کشور بدون هیچ توافقی است.
در همین رابطه «میشل بارنیه» نماینده اتحادیه اروپا در امور برگزیت اعلام کرده آنچه که جانسون بدنبال آن است، به هیچ وجه قابل قبول نیست.

پیش از این نیز فرانسه و ایرلند در پی اظهارات بوریس جانسون مبنی بر اینکه قصد دارد درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا دوباره مذاکره کند، به وی هشدار داده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز گذشته (جمعه)، «سیمون کُوِنی» وزیر خارجه ایرلند پس از نشست خود با «ژولین اسمیت» وزیر مشاور ایرلند شمالی، نخست وزیر جدید انگلستان را متهم کرد که به عمد این کشور را در مسیر یک شوک رو در رو با اتحادیه اروپا قرار می دهد.

«امانوئل مکرون» و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز هر دو در روز گذشته اعلام کردند که نخست وزیر جدید انگلیس را برای رایزنی های بیشتر به کشورهای خود دعوت کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha