مالزی و ترکیه همکاری های نظامی را گسترش می دهند

تهران- ایرنا- مالزی درصدد گسترش همکاری های نظامی با ترکیه از طریق وارد کردن فناوری های دفاعی از آنکارا به کوالالامپور و تولیدات محصولات دفاعی بومی است.

رسانه مالزیایی سان دیلی روز شنبه با اشاره به سفر روزهای اخیر ماهاتیر محمد نخست وزیر این کشور به ترکیه گفت: پوتراجایا ( دولت مالزی) درصدد است تا برخی از نیازهای دفاعی خود را از آنکارا تهیه کند که این امر منوط به آن است که ترکیه با انتقال دانش و فناوری های مرتبط نظامی به مالزی موافقت کند.

 طبق این گزارش ، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی دراین زمینه گفت : ترکیه متعهد شده است تا برخی نیازهای دفاعی مالزی را به منظور توسعه صنایع دفاعی کشور تامین کند .

وی افزود: پوتراجایا نیاز دارد تا توانمندیهای مالزی را در بخش صنایع دفاعی تقویت کند . بسیاری از کشورها با انتقال فناوری های نظامی همراهی نمی کنند، اما ترکیه قول داده تا نیازهای مالزی را در حوزه انتقال فناوری های نظامی را تامین کند.

ماهاتیر محمد پس از بازدید از نمایشگاه هوا- فضای ترکیه با بیان اینکه "ترکیه آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده است" ، افزود: ما یک کشور مستقل هستیم، اما برای دفاع از استقلال کشور خود باید تسلیحات مناسب را از کشورهای دیگر دریافت و وارد کنیم و اگر کشورهای خارجی ، حاضر به ارائه سلاح های ما نباشند، نمی توانیم از استقلال خود دفاع کنیم.

نخست وزیر مالزی با تاکید بر اینکه کشورش برای امور دفاعی و حفظ صلح به تسلیحات نظامی نیاز دارد ،تاکید کرد : هدف ما  فقط  افزایش توانمندی های دفاعی در کشورمان است. ما هنوز دراین زمینه مستقل نبوده و به دیگران متکی هستیم. البته تلاش برای کسب فناوری های نظامی نیاز به زمان و هزینه های کلان برای تحقق دارد.

ماهاتیر گفت : یک کشور حتی برای ساخت یک هواپیما نیاز به انتقال تکنولوژی دارد.

وی با اشاره به انتقال فناوری در صنایع خودرو سازی این کشور توضیح داد : مالزی با ژاپن در مورد صنایع خودرو سازی همکاری دارد اما  با به دست آوردن فناوری خودرو، تولیدات ملی را دارد و به کشوری وابسته نیست.

طبق گزارش خبرگزاری مالزی " برناما" ماهاتیر محمد در راس یک هیات عالی رتبه به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تریکه سفری چهار روزه را از روز پنجشنبه گذشته به آنکارا آغاز کرده است.

 خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز دراین زمینه گزارش داد : به طور مشخص، ترکیه، پاکستان و مالزی از کشورهای  با اکثریت مسلمان و از بنیانگذاران گروه D-8 هستند که  درپی تقویت روابط  با یکدیگرند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha